Wireless IntelliMouse Explorer for Bluetooth ve SLEDu

Ano, je to tak. Naše spřátelená společnost zabývající se výrobou proprietárního software kromě toho vyrábí i hardware. No možná ne že by ho přímo vyráběla, ale rozhodně na něj lepí svoje logo. Jedním z takových kousků je v názvu zmíněná Wireless IntelliMouse Explorer for Bluetooth, která k uživateli přichází s USB Bluetooth donglem.

Ne že bych zařízení od spřátelené firmy běžně používal, ale jednoho z mých přátel se mi podařilo přesvědčit, aby přešel na SLED a on tuto myš používá a je s ní spokojený - proč ho tedy nutit do výměny? Navíc bylo zprovoznění relativně jednoduché - společnost nám usnadňuje práci tím, že její dodavatelé hardwaru dodržují alespoň základní standardy komunikačních protokolů a zařízení s jejím logem v Linuxu většinou fungují.

Takže jak na to?

Nejprve potřebujeme zprovoznit Bluetooth služby v YaSTu - spouštíme Počítač, Více aplikací (pokud tedy nemáte YaST v oblíbených), a v sekci Systém nalézáme YaST.
Po spuštění a zadání hesla spouštíme v sekci Hardware modul Bluetooth.
Samozřejmě povolíme spouštění služeb a dobrý nápad je také změnit identifikaci počítače na méně obecný řetězec (nahraďte "BlueZ" jménem počítače).

Po restartu ukončení modulu můžeme směle připojit USB Bluetooth dongle do počítače a zkontrolovat jeho činnost (všechny příkazy z konzole, kde jste přihlášení jako superuživatel (root)):

mammoth:/home/lsafar # hcitool dev
Devices:
        hci0    00:50:F2:E1:0F:8C

Výborně! Naše bluetooth zařízení se operačnímu systému jeví funkční. Následuje klíčová část - propojení s myší. Myš by měla mít zespodu tlačítko "Connect Channel". To stiskněte a pak s ni zuřivě zarejděte - měla by se nastavit komunikace s donglem. Po této operaci by měl systém myš vidět:

mammoth:/home/lsafar # hcitool scan
Scanning ...
        00:50:F2:80:0D:D0       Microsoft Mouse

Posledním krokem je faktické navázání komunikace mezi oběma zařízeními:

mammoth:/home/lsafar # hidd --connect  00:50:F2:80:0D:D0

Všímněte si prosím, že jako parametr příkazu hidd --connect je použita hw adresa, kterou nám před tím řekl příkaz hcitool scan.
Teď by se myš měla začít hýbat. Navázané komunikace se ukládají, takže po příštím startu systému už nebudete muset nic zadávat, stačí připojit dongle do počítače. AutoSUSEMagic.

Komentáře

kriskami odpověděl -

Tohle je poměrně pohodovej návod, díky. Nenarazil někdo na BT myš Logitech MX900? Je to super myška, jen 10.1 nedetekuje BT modul (v nabíjecí základně) - mohu ji běžně užívat, ale přicházím o výhody BT hubu ;-(

P.S. instaloval jsem ji i v práci pod w2k a to byla teda slušná prasečina

ludek.safar odpověděl -

Nenarazil, ale pokud je mi známo, [?:http://www.bueche.ch/comp/mx900/mx900.html měla by] fungovat. Nicméně klíčem je hid2hci modul. Ten musíte povolit v YaSTu: YaST -> Hardware -> Bluetooth. Kliknout na "Pokročilá konfigurace démona", kliknout na "HID2HCI", kliknout "Povolit", Kliknout "OK". Služba bluetooth by se měla restartovat automaticky. A nezapomeťe na sekci ve výše zmíněném linku:


# The next step is to restart hidd and connect (pair) your MX900 with the hub. For me, it needed a few connect buttons press and even batteries removal. After this, the mouse was recognized as in the hidd section above.
kriskami odpověděl -

Sakra až na config démona mě nenapadlo zabrousit, BT dongle jsem používal, takže BT zapnut, ale hubu se nechtělo, odpo' ji vemu dom' a zkusím. Každopádně díky za nakopnutí ...

kriskami odpověděl -

Tak po počátečním nadšení jsem lehce zklamán. Doufám, že chyba je opět mezi klávesnicí a židlí. Po zapnutí "jakobydémona" HID2HCI funguje BT, ale při spuštění BT vytuhne myš. Vypnu HID2HCI, jede myš, nejede BT.
Aby mně něco fungovalo ... ;-(
Nastavení BT démona zde.

ludek.safar odpověděl -

Předpokládám, že "vytuhne myš" znamená, že se přestane hýbat? Vsadil bych se, že není s BT kolíbkou nějak spojená. BT zařízení totiž nemůže být spojeno s více než jedním BT hubem.

Zkusil bych:
- vypnout myš (nevím, jestli jde nějak úplně vypnout)
- připojit kolíbku (měla by se objevit ve výstupu příkazu hcitool dev
- zapnout myš (BT by ji měl najít pomocí hcitool scan)
- připojit pomocí hidd --connect

kriskami odpověděl -

Zprovozněno. Jen ten modul HID2HCI nepouštět. Stačí opravdu pod rootem v Konsoli hcitool scan a pak doplnit adresu myši do hidd --connect XX:XX:XX:XX:XX:XX a pohnout myší, hotovo. Díky