Vypalování DVD v linuxu

Jedna ze dvou posledních věcí, které mě ještě donedávna přivazovaly k tomu, mít vedle linuxu i windows, bylo vypalování DVD. Nicméně, i toto už mám vyřešeno, tak se klidně nechte inspirovat. Popíšu dva programy, které využívám - DeVeDe a ManDVD.

DeVeDe

Aplikace DeVeDe, jejíž instalaci v pohodě provedete přes standardní repozitáře, je velice jednoduchá a pokud nemáte náročnější požadavky na menu, plně Vám postačí. Její popis naleznete a jako hodně velkou výhodu beru, že si můžete zvolit výstupní medium (umožní vytvářet nejen DVD na 4.7GB, ale i na dvouvrstvé, dále VideoCD, SuperVideoCD a CVD) a pouhým kliknutím lze výsledek přizpůsobit právě na velikost tohoto média. Nevýhodou pro mě bylo, že mi to nedokázalo vytvořit soubor, pokud tam byly titulky (možná ale jen prostě něco chybělo) a nedalo se moc modifikovat menu (ale zase možná jsem to jen neuměl).

ManDVD

Aplikace ManDVD je dle mého názoru už profesionálním nástrojem pro vytváření DVD videa. Umí pracovat s titulky (tady ale pozor na kódování, byl bych vděčný, kdyby někdo napsal co možná nejlepší obecný postup), umožňuje vytvářet animované menu, jednotlivé položky upravovat, dávat do menu i kapitoly, výsledek prohlédnout, vypálit nebo třeba i vytvořit iso soubor.

ManDVD je taktéž v repozitářích, zde ale pozor - mě osobně tam chyběl jeden balíček, který ManDVD ke svému běhu zřejmě nutně nevyžaduje, ale bez něj práci nedokončí. Jednalo se o mpeg2enc. Toto bylo problematičtější, ale vyřešit se to dá takto :

  • pro zjištění, zda máte všechno, co by mělo být potřeba, zkuste nainstalovat kdvdauth, přejít do settings a zde v položce moduly zkontrolovat, jestli jsou všechny řádky vyplněné, pravděpodobně bude chybět právě mpeg2enc.
  • pro získání tohoto balíčku klikněte nebo .
  • Stáhněte slidesgen, pak jej nainstalujte a dejte prohledat disk na mpeg2enc.
  • Výsledek (pro mě všechny soubory, které v názvu mpeg2enc obsahovaly) zkopírujte do /usr/bin/. A je hotovo.

Komentáře

IrenaS odpověděl -

Zdravím,
článeček se mi líbí. DEVEDE neznám, ale s ManDVD jsem dělala spoustu filmů. Je to už delší čas a popis nebyl vůbec žádný, takže jsem na to šla systémem pokus - omyl.
K těm popisům - je tady a tady. Je tam něco i o tom českém, nešťastném kódování.
Ira

diamonds-notebook odpověděl -

Zdravím,

tak jsem bohužel zjistil, že to ukládá ne do nějakého standardního xml apod., ale do souborů pythonu. S tímto bohužel neumím, budu tedy zjišťovat dále, jestli se to dá nějak importovat z něčeho jiného.

S pozdravem
Petr Malý

diamonds-notebook odpověděl -

K ManDVD mám ještě jednu negativní zkušenost - ačkoli to původně vypadalo v pohodě, nefunguje zvuk. Ani na jednom DVD mi zvuk nejede.

Zato na DeVeDe už mi fungují titulky. Možná prostě pomohl ten mpeg2enc. Pokusím se ještě dohledat přesné soubory, kam se ukládají informace o daném projektu a napsat popis na vylepšení menu.

S pozdravem
Petr Malý

Luke7 odpověděl -

Moc děkuju za ten DeVeDe, neznal sem a musím před tím programem smeknout.
V pohodě zkousnul divx video, titulky, ten program je prostě jednoduchost sama.

diamonds-notebook odpověděl -

Souhlasím. Sledujte můj blog, dám tam snad do konce týdne informace o těch úpravách vzhledu struktury menu apod.

Ještě jedna věc mě přijde hodně zajímavá, je to spíš taková drobnost, ale potěší :) - v editaci vzhledu menu se dá nastavit jeho průhlednost. Dáte obrázek na pozadí, vyberete vhodnou barvu písma a můžete mít dvd o deseti videích a bude to vypadat při určité průhlednosti hodně dobře.

S pozdravem
Petr Malý