openSUSE Leap 42.1 - Prvá hybridná distribúcia

Čakanie je na konci a začína sa nová éra vydaní openSUSE. Prispievatelia, priatelia a fanúšikovia si teraz môžu stiahnuť prvú linuxovú hybridnú distribúciu openSUSE Leap 42.1. Od posledného vydania, ktoré bolo presne pred rokom, openSUSE transformovala svoj vývojový proces, aby vytvorila úplne nový typ hybridnej linuxovej distribúcie nazvanej openSUSE Leap.

Verzia 42.1 je prvá verzia openSUSE Leap, ktorá používa SUSE Linux Enterprise (SLE) ako zdroj poskytujúci úroveň stability neporovnateľnú s inými linuxovými distribúciami. Spojenie komunitného vývoja a podnikovej spoľahlivosti poskytuje väčšiu súdržnosť pre tento projekt a jeho správu aktualizácií od prispievateľov. openSUSE Leap bude mať úžitok z podnikovej správy a bude mať niektoré balíky a aktualizácie rovnaké ako SLE, čo sa líši od predchádzajúcich verzií openSUSE, ktoré tvorili oddelené toky údržby.

Komunitní vývojári poskytujú rovnocennú úroveň prispenia do Leap, ako aj upstream projekty, čo premosťuje medzeru medzi vyzretými balíkmi a novšími balíkmi z druhej openSUSE distribúcie Tumbleweed.

Vzhľadom na výrazný posun od predchádzajúcich verzií bolo prijaté nové číslo verzie a stratégia pomenovania verzií, aby to odrážalo túto zmenu. Zdroje SLE pochádzajúce zo SUSE majú byt čoskoro vydané v SLE 12 Service Pack 1 (SP1). Stratégia pomenovanie je SLE 12 SP1 alebo 12.1 + 30 = openSUSE Leap 42.1. Mnohí sa pýtali, prečo 42. SUSE a openSUSE má tradíciu štartovania veľkých myšlienk s číslami štyri a dva, čo je odkaz na Stopárovho sprievodcu galaxiou (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy).

V každej minoritnej verzii openSUSE Leap môžu používatelia očakávať nové KDE a GNOME, ale dnes je všetko o openSUSE Leap 42.1, takže ak ste unavení z hnedého desktopu, skúste zelený.

Viac informácií o novom vydaní nájdete v pôvodnom oznámení na opensuse.org.

Ferdinand Galko

Autor: ferri

Komentáře

michalq odpověděl -

No ... podle toho jak se zatim plni forum na opensuse.org, tak bych spise vsem doporucoval na openSUSE 42.1 zatim neprechazet. V hodnocenich se uz objevuji slova jako "katastrofa" a pod.

Ja bych tedy opravdu ani nahodou nevtipkoval na tema o prechodu z hnedeho desktopu na zeleny, protoze ten zelany je zatim tak akorat na ho..o!!!

Jirkaj odpověděl -

Ještě nedávno jsem provozoval 13.1 na starém PC, k mé úplné spokojenosti. Teď jsem na nový hardware (CZC Pracuji, 16GiB RAM) nainstaloval 42.1 a vše tam běží jak má, jsem opět naprosto spokojen. Zatím jsem nenarazil na chybu, ovšem mám celkem skromné požadavky, hry nehraji.

mm odpověděl -

Vaše požadavky jsou asi opravdu skromné. Pokud vám nevadí padající a nedodělané KDE5(které by rozumný člověk do takové distribuce v tomto stavu prostě nenasadil), pak gratuluji.

Jirkaj odpověděl -

Nemohu si pomoci, dělám na něm přes týden a ani jednou nespadl. Přitom jsem prostředí nijak zvlášť neupravoval.

TakyZklamanyUzivatel odpověděl -

Nainstalováno se všemi updaty a tady je výsledek:

- naprosto běžné tuhnutí celého GUI(je třeba CTRL-ALT-BackSpace a znovu se přihlásit).
- občas padající Dolphin.
- Konsole občas vytíží CPU na 100%
- v menu aplikací nelze přidané položce(podnabídka) přiřadit ikonu tak, aby si ji KDE pamatovalo
- neustále narážím na různé další nedodělky...
- nemožnost(!!!!) jednoduše přejít k funkčnímu KDE4 - repozitář prostě neexistuje a přiohýbat nějaký, určený pro jinou verzi SUSE nebo si KDE4 kompilovat fakt nehodlám. PC mně slouží k práci a ne k obcházení nedodělků distribuce.

KDE v této podobě prostě do Leap 42.1 nikdy nemělo být zařazeno. Je to pro distribuci OpenSUSE neuvěřitelná ostuda a doslova medvědí služba pro samotný Linux, což je škoda. Škoda, že tam rozhodují nezodpovědní hračičkové a ne lidé, kterým jde o kvalitní distro :-(

Přitom stále podporované verze OpenSUSE 13.1 a 13.2 jsou skvělé. Nechápu to doslova debilní rozhodnutí dát do Leap KDE5 na úrovni jakési rané betaverze. To mně hlava fakt nebere.

ferri odpověděl -

Môžem skonštatovať, že za posledný týždeň bolo v Leap spravených niekoľko opráv chýb a aktualizácii, ktoré podstatne zlepšili funkčnosť.

JiH odpověděl -

Nasadil jsem Leap 42.1 cca v půlce listopadu, protože jsem na nový NTB už nechtěl dávat starší 13.2, jinak bych takto brzo neinstaloval.
Systém byl téměř nepoužitelný a padalo skoro vše, což byl u pracovního stroje celkem problém. Ale vydržel jsem a aktuálně po všech aktualizacích je již poměrně stabilní i když několik problémů přetrvává - namátkou:
- naprosto nedoladěná práce s více monitory - hlavně chování po odpojení externího
- nefunkční správa SW přes YAST(spadne po spuštění) - balíčky musím instalovat z terminálu
- nefunkční skrývání ikon v syst. oblasti
- padání při nastavování panelů
- občas spadne při zavírání rozsáhlejších souborů v LO Calc atp.....
- nedoladění ikon napříč systémem - některé mají černé pozadí, amarok má po aktualizaci v syst. oblasti barevnou ikonu...všechny ostatní jsou šedé...
Jsou to teď už spíš takové drobnosti, které ale zdržují při práci a jsou nepříjemné nebo zbytečně ničí jinak povedený vzhled (mě se líbí :-) )
Zatím 42.1 rozhodně nedosahuje stability a doladěnosti verze 13.2, kterou mám na jiném stroji a funguje výborně... Vydání bylo podle mě lepší trochu pozdržet, než vypustit v takovém stavu...

ferri odpověděl -

Správa SW cez YaST funguje u mňa bez problémov.
Aj vzhľad KDE je v poriadku.

Skús si vytvoriť nejaký dočasný používateľský účet, či aj v ňom bude KDE vyzerať a správať sa rovnako.

jik odpověděl -

Když tady čtu předcházející příspěvky, jímá mě hrůza. A nějak nejsem schopen pochopit, v čem se liší to, co jsem instaloval já. Instaloval jsem zatím na dvou nb - nějaký Acer a MacBook Air. Leap 42.1 hodnotím vůbec nejvýše, co jedu na SuSE (od verze 7.0, někdy od roku 2000). Zcela bezproblémová instalace, vynikající chování desktopu, aplikace jsou stabilní (asi výjimkou je firefox, který občas vytuhne) a řekl bych, že oproti Windows zde již vůbec nejsou slabá místa.
Na Aceru bylo Ubuntu 14.x, u kterého se zmršila aktualizace. Manželka sice prskala, že to vypadá jinak a lišta je místo nahoře dole atd..., ale zdá se, že ji to již přešlo a nějak ji nevadí, že v práci má wokna.
MacOSX mě docela lezl na nervy - přepínání a rozložení klávesnic a LibreOffice, kromě toho práce s konzolí byla ubohá a aplikace dost pod psa. Stabilita také nic moc, pravidelně řada aplikací přizamrzala, práce s diskem vůbec neodpovídala SSD disku, bylo to neuvěřitelně líné. Když tam došlo Leap, šly nahoru vlastnosti, rychlost i stabilita a vůbec nejvíce se zlepšila rychlost kopírování dat. Že tam chybí hovadinky, jako efektní animace, automatickou regulaci jasu a barvy monitoru, mě nechává zcela klidným.
Leap 42.1 je skvělý systém.

mm odpověděl -

Nevím, zda potřebujete nějak píchnout pražské pobočce Suse nebo si jen děláte srandu...
Ano, bez grafiky funguje Leap normálně - jako server OK - však je to podvozek z komerčního distra. S výchozím grafickým prostředím je to bohužel zmetek.

jik odpověděl -

Srandu si nedělám, opravdu jsem velmi spokojen a vbrzku budu instalovat na další mašiny. Teď jsem si vzpomněl, že na tom Macku jsem měl problém se síťovou kartou - bylo nutno explicitně nastavit použití netwořího manageru a na začátku instalace se nenapojilo na Internet přes DHCP. Ale to je opravdu všechno.

Ondřej Šimer odpověděl -

Já také nemám problém.... Ale jedu GNOME...

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.