Linuxové přednášky Novell na Invexu 2006

Stánek společnosti Novell na Invexu bude plný zajímavých přednášek, souvisejících s Linuxem, které budou připravovat jak pracovníci českého [?:http://www.novell.cz Novellu], tak vývojáři [?:http://www.suse.cz SUSE]. Kromě obchodně orientovaných prezentací bude samozřejmě i prostor na ty technicky zaměřené a na trochu oddechu.
Hlavní orientace našich přednášek bude poplatný sloganu „Your Linux is Ready“ a tak bude asi každá z nich víceméně s Linuxem souviset. Výčet v tomto textu je řazený časově, tedy v jakém pořadí se asi přednášky vyskytnou v průběhu veletrhu poprvé. O podrobný časový rozpis vás samozřejmě neochudíme – a jakmile bude ve finální podobě, hned ho zveřejníme...

Jednou z našich hlavních aktivit na našem [?uvnitr:novell_na_invexu_2006 stánku] bude skrz naskrz předvedení operačního systému SUSE Linux Enterprise Desktop 10. Připravte se na ukázku XGL, scénářů pro práci se systémem, předvedení jednotlivých aplikací, spolupráce s hardwarem a tak dále. [?:http://www.novell.com/products/desktop SLED10] bude také nainstalován na skoro dvaceti počítačích, které budou součástí našeho stánku, kde si budete moci systém také osahat. Nic není lepší než vlastní zkušenost...

Kromě prezentace SLED10 bude probíhat i jeho komentovaná instalace a konfigurace, takže ti z návštěvníků, kteří budou zvědaví jak se systém instaluje, si přijdou na své. Připravujeme i tzv. skriptované instalace, kde si budete moci podle scénáře nainstalovat operační systém úplně sami podle připravených kroků ve scénáři.

Samostatná přednáška bude věnovaná bezpečnostní komponentě AppArmor, tak trochu tajemstvím zahalenému konkurentovi SELinuxu, který Novell implementoval do svých produktů v řadě SUSE Linux Enterprise.

Virtualizační subsystém XEN, nástroj pomocí kterého budeme moci konečně využít naše jinak zahálející servery bezezbytku, bude také tématem samostatné prezentace, a to včetně ukázek migrace procesů mezi různými fyzickými servery a dalších chuťovek.

Samba, latinskoamerický tanec s houpavým rytmem (kdo byl v tanečních, rád zavzpomíná), ale hlavně technologie umožňující setkání dvou oddělených světů, Windows a Linuxu, je dlouhodobě na programu všech podstatných linuxových konferencí. Nejinak to bude u nás – můžete se dozvědět kam Samba pokročila v oblasti spolupráce s Active Directory, co z toho už můžete najít ve SLED10 a kam se Samba bude ubírat dál.

OpenOffice.org, úhelný kámen kancelářské produktivity, ve variantě Novell Edition. Chcete vědět, jak se liší OpenOffice.org od s Novellem a bez Novellu? Jaké změny Novell implementoval, aby byl v SUSE Linuxu OpenOffice.org lepší než jinde? Přijďte si poslechnout naší přednášku!

XGL trochu do hloubky – snad všechny bude zajímat jak vlastně pracuje to magické třírozměrné desktopové lákadlo – jakým prošlo vývojem a co jaké má perspektivy. Proto i jemu budeme věnovat samostatnou sekci.

Komu přijde FibreChannel technologie moc drahá, se rád dozví něco o iSCSI, které umí v mnoha ohledech nahradit drahé optické rozvody víceméně standardní síťovou infrastrukturou. iSCSI je základem mnoha clusterových i virtualizačních implementací – rozhodně se jedná o perspektivní počin!

Kromě výše zmíněných témat bude čas proložený prezentacemi partnerů a přednáškami o ostatních součástech produktového portfolia, jako je Novell Open Workgroup Suite nebo Novell Identity Management. A samozřejmě něco na odlehčení! Ale o tom až někdy jindy... Nebo uděláme překvapení?

Komentáře

ra100 odpověděl -

1.Nedaju sa tie prednasky nahrat na video a potom sem hodit na stiahnutie?
2.Ako to vyzera s podporou XGL v KDE pre openSuSE 10.2.Zlepsi sa?Momentalne je lepsie podporovane Gnome.
3.Dnes som nasiel nieco taketo: Novell se chystá k uvedení Linuxu, jenž bude real-time, tzn. bude velice rychle, ideálně v reálném čase, reagovat na jakékoliv změny a signály...
Moze mi to niekto blizsie objasnit, ako to bude fungovat,aky to bude mat zmysel?Bude to mat zmysel iba pre "kravatakov z Wall Street"?A ci to bude aj v openSuSE,alebo iba v SLED,ako sa spomina v clanku?

ludek.safar odpověděl -

ad 1) - zatím o tom neuvažujeme, ale není to úplně špatný nápad...
ad 2) - Gnome je jépe podporované, protože je to preferovaná platforma pro SLE. Nicméně KDE nezůstává pozadu a podpora v KDE se určitě v oS10.2 zlepší.
ad 3) - tento produkt nebude mít nic společného ze SLED, v čláku se o tom vůbec nemluví. Bude to samostatný produkt, v rámci SLE, je uveden pod zkratkou SLERT. Velmi pravděpodobně se bude jednat o backendovou platformu založenou na upraveném kernelu. Najde uplatnění ve všech implementacích, které potřebujou extrémně rychlou reakci (v řádech mikro-nanosekund). Novell se chystá uveřejnit produkt 9.10., tak třeba zařadíme rychlou přednášku...
Do kódové báze openSUSE se kód velmi pravděpodobně dostane taky - SLE je otevřená platforma, těžko bude Novell vyrábět proprietární software, který je jenom pro SLE a nebude v openSUSE. Nicméně jestli bude zprovozněn na distribučních médiích openSUSE je otázka jiná Já bych si tipnul, že ne. K čemu by to komu bylo?

jindrich.samec odpověděl -

Take bych se primluvil za nejaky stream nebo download videa z prednasek... :)