2 příspěvky / 0 new
Poslední
Obrázek uživatele yeti
Offline
Naposledy viděn: 10 let 1 měsíc zpět
Připojen: 09.10.2006 - 21:54
Licence SuSe

Ještě jendou DD,
rád bych se zeptal, jak je to u SUSE s licencí. OpenSuse asi chápu - je to open, kdo si to stáhne a dokáže nainstalovat, nechť ho používá. Ovšem jak je to s krabicovou verzí, jak je to se SLEDem a jak je to se SLESem? Když si koupím krabici SUSE a DVD nechám zkopírovat kamarádovi, který ho bude používat a s technickými problémy si oradí sám, případně bude otravovat mně (he, to mu moc nepomůže :-o ) je to OK? Co SLED a SLES?

Díky.

P.S. škoda, že licenční smlouva je i v počeštěném systému anglická - ne každý uživatel je natilo zběhlý v AJ, aby dokázal bezproblémů porozumět tak složitému textu, jakým je lic. smlouva...

Obrázek uživatele yeti
Offline
Naposledy viděn: 10 let 1 měsíc zpět
Připojen: 09.10.2006 - 21:54
Uff, překvapil jste mně

Uff, překvapil jste mně tím, že pokud licenci nerozumím, tak se na mně navztahuje. To se mi moc nezdá, zkusím se na to zeptat a pokud dojdu k nějakému závěru dám sem vědět. Je ale pravda, že to bude "pouze" názor právníka, ale i tak. Já mám totiž pocit, že v jiných SW licencích (konkrétně MS) je psáno, že pokud licenci výslovně nerozumím, nebo s ní nesouhlasím, nesmím SW používat. Pokud by byla pravda co říkáte, vpodstatě by na mě třeba MS nemohl protože bych u soudu tvrdil, že licenci nerozumím....
Tedy abych to uzavřel - SLES a SLED můžu vpohodě používat (třeba jako poštovní server) s tím, že nebudu mít po 30-ti dnech k dispozici aktualizace, krabice je lehce ošemetná, ale vpodstatě taky není problém.

Obrázek uživatele koty
Offline
Naposledy viděn: 13 let 5 měsíců zpět
Připojen: 19.04.2005 - 11:12
Ale teď jste veřejně

Ale teď jste veřejně přiznal, že jste četl upozornění, že pokud licenci nerozumíte, nemáte to instalovat ;-).

Ano, SLED, SLES a krabici SUSE můžete bez problémů používat, ale už ne šířit dál (tam už by nějaké problémy mohly být).

Obrázek uživatele yeti
Offline
Naposledy viděn: 10 let 1 měsíc zpět
Připojen: 09.10.2006 - 21:54
to byste se divila, co bych

to byste se divila, co bych byl všechno schopen tvrdit, kdyby došlo na lámání chleba :-)

Obrázek uživatele koty
Offline
Naposledy viděn: 13 let 5 měsíců zpět
Připojen: 19.04.2005 - 11:12
Po pár letech na supportu?

Po pár letech na supportu? To už by chtělo nějakou snahu, abych se začala divit ;-)

Obrázek uživatele yeti
Offline
Naposledy viděn: 10 let 1 měsíc zpět
Připojen: 09.10.2006 - 21:54
názor právníka ..:-o)

předpokládám, že jsme v režimu obchodního zákoníku - licenční smlouva
projev vůle smluvní strany musí být svobodný, vážný, určitý.

výklad projevu vůle se provádí podle úmyslu jednající strany, byl-li tento úmysl znám i druhé straně. Takže platí že toho člověka nikdo nenutí uzavřít licenční smlouvu, legraci by zřejmě asi neporkázal, když si předtím zainvestoval do nákupu softwaru a určitost se bude posuzovat případ od případu.

v českém právním řádu je zakotvena povinnost mít návod a poučení k výrobku (tj. i software ) v češtině - z důvodu ochrany spotřebitele

takže pokud si to koupí od zahraničního dodavatele, který bude sídlit v zahraničí, tak má smůlu.
pokud mu to prodáš ty a nevybavíš ho českým návodem, tj. zřejmě i českou licenční smlouvou, tak by tím mohl operovat, ale to zakládá jen odpovědnost prodávajícího za správní delikt nebo přestupek, a sám zřejmě prokázal dostatek schopnosti porozumět tím, že si to nainstaloval...

§ 9

(1) Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb, o způsobu použití a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby, jakož i o riziku souvisejícím s poskytovanou službou. Jestliže je to potřebné s ohledem na povahu výrobku, způsob a dobu jeho užívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaženy v přiloženém písemném návodu a aby byly srozumitelné.

(2) Povinností uvedených v odstavci 1 se nemůže prodávající zprostit poukazem na skutečnost, že mu potřebné nebo správné informace neposkytl výrobce, dovozce nebo dodavatel. Tyto povinnosti se však nevztahují na případy, kdy se jedná o zřejmé nebo obecně známé skutečnosti.

§ 10

(2) Je-li třeba, aby při užívání věci byla zachována zvláštní pravidla, zejména řídí-li se užívání návodem, je prodávající povinen spotřebitele s nimi seznámit, ledaže jde o pravidla obecně známá.

ale jinak BLBOST NEOMLOUVÁ. licenční smlouvy obsahují v sobě většinou třetinu místa vyhrazenou vysvětlení pojmů, a většinou jsou pojmy už standardizované, takže se vytvořil úzus, když nerozuměl licenční smlouvě neměl odklikávat, že souhlasí, k tomu ho nikdo nenutil. nedovedu si představit člověka, jak soudu tvrdí, že je úplný debil, a že nerozumí česky...

Obrázek uživatele koty
Offline
Naposledy viděn: 13 let 5 měsíců zpět
Připojen: 19.04.2005 - 11:12
Všechny verze (včetně

Všechny verze (včetně SLED a SLES) se dají pro vlastní použití stáhnout zdarma.

Šíření SUSE krabice, SLEDu a SLESu bych se raději vyhla. Všechny tři verze obsahují nějaký ten software, který není volně šiřitelný.

SLED a SLES mají po stažení a registraci jen 30 dní testovací technické podpory, takže po těch třiceti dnech si buď podporu dokoupíte nebo už není možné stahovat opravy. Nainstalovaný systém ale můžete dál používat.

PS:
Od verze 10.2 bude překlad licence česky. I když je to právničina, což znamená, že se to asi stejně dobře chápe ve svahilštině.

Obrázek uživatele Aidamos
Offline
Naposledy viděn: 1 rok 11 měsíců zpět
Připojen: 18.10.2007 - 07:54
A proč 10.2?

Proč se zajímáte o dnes již nepodporovanou verzi openSUSE 10.2? Nainstalujte si verzi 11.1 nebo alespoň 11.0. Jinak openSUSE si můžete nainstalovat na kolik počítačů chcete a to i ve firmě. Stahovat doporučuji na:
http://en.opensuse.org/Released_Version#Downloads