2 příspěvky / 0 new
Poslední
Neznámý
Obrázek uživatele Neznámý
FTP server (vsftpd) - kde najít podrobný návod pro neznalé?

FTP server (vsftpd) - kde najít podrobný návod pro neznalé?

Snažím se zprovoznit fpt server na svém PC (Suse Linux 10.1, KDE 3.5.3). Na internetu je sice spousta návodů, ale žádný ucelený, který by provedl BFU krok za krokem. Tedy již od nastavení Suse Linuxu (firewallu, uživatelskcýh účtu atd.)

FTP server by měl umožňovat:
- vytváření účtu (heslo, jméno, případně IP)
- přidělování k těmto účtům různé složky na disku (nevím zda se tomu říká virtuální složky)
- zobrazení aktuálního provozu např. pomocí:
http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=11918

Čerpal jsem z (neúspěšně):
http://www.linuxzone.cz/index.phtml?idc=144&ids=6
http://www.efirmy.cz/www/fedoracore.cz/ftpserver.html
http://www.security-portal.cz/clanky/priklad-konfigurace-vsftpd.html
http://www.jariq.sk/item-8.html

Přešel jsem s Windows a tam bylo vytvoření ftp serveru otázkou stažení programu z internetu. V linuxu bohužel s tímto bojuju už druhý týden a nedaří se mi. Kdyby někdo věděl o podrobném návodu, pokud možno v češtině, nebo někdo vytvořil takovýto návod... tak díky moc.

pietro
Obrázek uživatele Neznámý
neznaly

Clovece, uvedom si ze treba len citat a citat a citat. A vnimat. Alebo treba napisat navod v matercine, uz od prihlasenia do systemu? Podla tych odkazov co si sem hodil by to rozbehol aj inteligentnejsi simpanz... Nic v zlom samozrejme.

simi
Obrázek uživatele Neznámý
tak proč mu místo toho

tak proč mu místo toho neodpovíš? já řeším stejný problém číst a číst a číst můžu třeba rok

Obrázek uživatele Tomros
Offline
Naposledy viděn: 10 let 2 měsíce zpět
Připojen: 20.10.2007 - 20:09
Body: 0
Souhlasím stebou !!!

Já to vidím tak, že lidi kteří patří do skupiny Tučnáků Linuxovitých jsou jako Pražáci. Každý Pražák vý kde je Želva, kde je Kačák atd. Ale ten kdo přijede do Prahy vůbec nevý kde to je a co to je. Když se zeptá ten turista někoho,z tech Pražáků tak mu neochotně odpoví a tváří se duležitě a vůbec proč zrovna ten udajně podle nich otravný turista musel potkat je a položit jim otázku kde ta Želva je. Ten kdo to vý tak má vyhráno nebot je to místo v Praze kterému se říká Želivského. No jo ale to je ten problém, že nikde se o tom nepíše v žádné mapě atd. A to samé je i s lidmy kteří rozumí Linuxu. Jsou v tom zběhlí a nedokážou až na pár vijímek poradit a ochotně ukázat a do podrobna popsat co a jak funguje, jak a sčím si poradit atd. Protože sice se říká že Bilovy okna jsou děravé ale mají tu výhodu , že tam stačí raz, dva ,tři a je to !!! Ano je to jako LEGO až na ty díry a jiné. Kolik programů tam funguje atd. To právě v Linuxovém světě je ta otrava, že nic nefunguje hned jak má, ba dokonce snad ani to nejde atd. Jo Linux je dobrý asi v tom, že nepadá, že je zadarmo až na pár vyjímek , žádné viry, dokonalý systém, bohužel nikoliv pro normální život. Ideální leda tak jako OS na server. Já už se také trápím několik týdnů s Linuxem a musím říct, že Bilovy okna jsou přeci jen v tomto ohledu lepší. Pokud chcete abychom bylla porazily tak nám to polopaticky vysvětlete co a jak . Uffffff a už jsem skončil. Prominte za tu upřímnost vám všem ale musel jsem to říct.

Dibur_X
Obrázek uživatele Neznámý
Nevidím to tak.

Na linux jsme přešel cca před rokem, a musím říct, že google a dotazy na forech mi dost pomohly. Stačí vždy jen hleda hledat a hledat, když na něco v navodě narazím a nevím hledám tu pasáž na googlu... . A najdu většinou najdu. A v češtině! Takže stačí hledat a najdeš. Pokud už fakt nevím zkusím položit dotaz na rozumnym mistě (třebas abclinuxu). Nakonec i ten příkazák se svým manualem pro začínající: do příkazaku stačí napsat "man [příkaz]" a už brouzdate po strance s popisem (pokud česky linux tak českým) většinou se prohlíži ve vimu takže stačí zmáčknout sekvenci esc :q entr a jste venku (oblibený problém se zavíráním vimu). (pak ještě mužete vyzkoušet pro napovědu k příkazu "[příkaz] --help" nebo "[příkaz] -h" dost to pomuže takovy help {někdy z toho dostanete tolik informaci s pomoci googlu, že ani nevíte co s tím}).

Prostě člověk co je schopný si cestičku najde. A u těch méně schopných uživatelů se narazí většinou na to, že nejsou shcopni dostatečně popsat problem na internetu a stěžují si. Vypis konfiguračních souborů, co nejpřesnější popis problému atp. Pak na to koukne někdo kdo tomu rozumi a ví odepíše..., pokud ten rozumny usoudi, že je to lama, a jen mu vysvětlit kde najde konfigurak zabere roky tak toho raděj nechá... protože je to děsná ztráta času. Proto je dobré vyhodit aspoň konfiguráky pokud vite jak či kde najít (popřípadě se rovnou zeptat kde je najdete), zvíšite si procento lidí co poradí, taky je duležite nebát se příkazového řádku... je to nejefektivnější a nejobecnější způsob jak na linuxu (ruznych typů) něco nastavit.

Zkratka když řešíte problém a přispějete na netu, tak nečekat na to až přijde machr a poradí... je lepší dál sam hledat, a průběžně přispívat co jste zkoušeli, atp. V tom dotazu se zkusit zeptat na souvisejicí věci... řešíte že něco nejede. nenapíšete nejede mi to poraď, ale nejede mi to a to. Nevím si s tím rady. Pokud někdo víte aspoň něco postněte mi to. Nevim kde například najdu konfigurační soubor. Nevím kde najdu navod. Nevim kde najdu stranky o tom a jak. atp. Pak vám určitě někdo odpoví aspoň na něco a vám to pomůže... posunete se. A čím víc se posunte tím to bude lepší.

Obrázek uživatele Aidamos
Offline
Naposledy viděn: 11 měsíců 2 týdny zpět
Připojen: 18.10.2007 - 07:54
Body: 543
Napsal jsi to sice hezky,

Napsal jsi to sice hezky, ale pod tři a půl roku starý dotaz k openSUSE 10.1 (současná verze je 11.2, tedy jsme o 5 vydání dál).

Dibur_X
Obrázek uživatele Neznámý
No a?

No a? Vsftpd se používá stejně (na všech linuxech je snad uplně stejné), na googlu je to poměrně vysoko na dotaz vsftpd + "řetězec", a uživatele jsou taky v podstatě pořád stejní. Občas si to někdo přečte. Měl jsme pocit, že tohle potřebuje reakci, když ji tam nikdo nedal. To že se suse posunulo od te doby o par verzi roli nehraje.

Petr Tvarog
Obrázek uživatele Neznámý
Diky

Krásně jsi to napsal. Bojuju s virtuálníma uživatelama už týden (a to mě ještě čeká mapování disků) a pořád si připadám jako na začátku. Návodů, co jsem četl, by vydalo na knihu :-)

PS: asi nejsem inteligentní jako šimpanz (viz. tři roky staré přirovnání nahoře). Mimochodem, sice x let starý thread, ale imho pořád platný :-D

Obrázek uživatele JirkaZ
Offline
Naposledy viděn: 2 měsíce 1 den zpět
Připojen: 17.10.2006 - 19:12
Body: 57
Tento

článek by nepomohl? Rozdíl mezi 10.0 a 10.1 může být velmi malý...

JirkaZ

Obrázek uživatele JirkaZ
Offline
Naposledy viděn: 2 měsíce 1 den zpět
Připojen: 17.10.2006 - 19:12
Body: 57
Jinak jsem za chvilku

hledání našel toto a zdá se, že jak vlastní server, tak ten manažer existují jako hotové SUSE RPM balíčky. Otázka ovšem je, zda právě pro 10.1...to ale vyřešíte vlastní aktivitou.

JirkaZ

Obrázek uživatele Kamil Sasýn
Offline
Naposledy viděn: 7 let 2 týdny zpět
Připojen: 08.06.2006 - 15:47
Body: 0
...anebo vyzkoušej pure

...anebo vyzkoušej pure ftp, např. nastavení virtuálních uživatelů je v něm jednodušší.

...výborný návod na něj je zde na tomto fóru:
http://www.suseportal.cz/instalace_a_konfigurace_ftp_serveru

PC: AMD Athlon 64 X2, RAM 2 GB, MSI K9A2 CF (AMD 790X), nVidia GF6600
NB: FSC Esprimo U9200
Print: Canon IP4200
OS: OpenSUSE 11.2 (64b) & KDE 4.3
IM: Sasyn.Kamil@jabber.cz
Images: http://profile.imageshack.us/user/kamilsasyn/

Neznámý
Obrázek uživatele Neznámý
Dnes jsm FTP server pro

Dnes jsm FTP server pro lokální uživatele nastavil za půl hodiny pomocí návodu na: http://www.tachec.org/howto/vsftpd/
Ještě nastavit SSL a mám hotovo. Na tento návod člověk nemusí být nijaký genius.