openSUSE Leap 42.2 - Optimálne vydanie pre linuxových profesionálov

Členovia tímu openSUSE dnes oznámili dostupnosť novej minoritnej verzie Leap - openSUSE Leap 42.2.

Leap je vytvorené pre používateľov s konzervatívnym prístupom k technológiám a hľadajúcich stabilitu systému. OpenSUSE Leap 42.2 beží na linuxovom jadre s dlhodobou podporou radu 4.4.

Proces výberu zahŕňajúci dobre zavedené balíky v openSUSE Leap 42.2 dáva nový význam pojmu Linuxová optimalizácia; openSUSE Leap je jednoducho bezpečná voľba, ktorá ponúka linuxovým profesionálom používateľsky prívetivý desktop a funkčne bohaté serverové prostredie. Je to aj zároveň bezpečný, stabilný a spoľahlivý serverový operačný systém pre nasadenie IT služieb vo fyzických, virtuálnych a cloudových prostrediach.

Viac sa o novom vydaní dozviete v pôvodnom oznámení na news.opensuse.org alebo v jeho českej mutácii na cs.opensuse.org.
Inštalačné média môžete sťahovať viacerými spôsobmi na https://software.opensuse.org/422/cs.

Ferdinand Galko

Autor: ferri

Komentáře

vladano odpověděl -

Snad dneska vyzkouším, hlavně stabilitu Plasmy, která mi na Leap 42.1 padala jak jabka na podzim... (a to i na Kubuntu). Těším se ;-).

ferri odpověděl -

Včera som prešiel na verziu 42.2 preinštalovaním pôvodnej 42.1 na notebooku MSI GP70 2PE Leopard. Zatiaľ všetko funguje, ako má. Nakoľko sa jedná o minoritné vydanie, subjektívne necítim nejaký silný rozdiel vo fungovaní.

ferri odpověděl -

No takéto správanie nemôžem potvrdiť.
KDE mi problémy tohoto druhu nerobilo ani na 42.1 a nerobí ani na 42.2.

Aidamos odpověděl -

Jo, tohle mi tuším dělalo KDE 4.x, když jsem ho ještě používal. V říjnu 2012 jsem kvůli spoustě problémů opustil openSUSE a přešel k Ubuntu, psal jsem zde o tom i článek: http://www.opensuse.cz/clanky-navody/sbohem-satecek
Jsem na Ubuntu stále, Unity mi maximálně vyhovuje, a to jsem kdysi byl zarytým KDEčkařem. Občas mě, jak se říká, začne pálit dobré bydlo a zkouším jiné distribuce a prostředí (většinou jen ve virtuálu) a s pokorou se vracím na Ubuntu s Unity. Zkoušel jsem GNOME, XFce, Budgie, Cinnamon, Pantheon a samozřejmě i KDE. Tenkrát před čtyřmi roky jsem KDE opouštěl s verzí 4.9, která byla slušná, ale rozhodně ne úplně bez problémů (padající widgety, panel i samotná Plasma). Naposledy jsem zkoušel KDE 5.3 a připadalo mi, že je to KDE furt stejně rozes*ané. Nestabilní, nekonzistentní vzhled zvláště s ne-KDE aplikacemi, např. třeba zrovna v openSUSE se jen přechodem z plochy do okna YaSTu změní kurzor myši - to je fakt hnus. Nyní je venku Plasma 5.8, asi ji jen tak ze sportu zkusím...

ferri odpověděl -

Reagujem aj na príspevok http://www.opensuse.cz/comment/36679#comment-36679

1. Nikto ťa nenúti používať openSUSE!!!
2. Robiť závery ohľadom výkonu a rýchlosti odozvy programov na základe virtuálnej inštalácie je slušne povedané neseriózne a vysoko neprofesionálne.
Väčšinou si po vydaní novej Fedory naištalujem čerstvé vydanie do virtuálneho stroja. Niekedy sa mi inštalácie sekne a nechce pokračovať. Ale kvôli tomu si nedovolím tvrdiť, že Fedora sa v reále nedá nainštalovať, alebo že je to nanič distribúcia.
Dokonca aj na Distrowatch.com vždy testujú distribúcie aj vo virtuále a aj na reálnom železe, pretože je v tom rozdiel. Občas to v reále alebo vo virtuále jednoducho nefunguje.
3. Ak si identifikoval nejaké chyby, treba o tom informovať vývojárov openSUSE na bugzilla.opensuse.org.

Aidamos odpověděl -

1. Já vím. Ale měl jsem ho rád a používal jsem ho několik let, a zde na webu jsem byl hodně aktivní, dokonce i jako moderátor, a napsal jsem tu na portál velkou spoustu článků a tiskových zpráv a přispíval rady na fóru.
2. Virtuál, nevirtuál, Midnight Commander se musí spouštět okamžitě v jakémkoli režimu. Jestli jsi četl celý ten odkazovaný článek, tak to tam dostatečně všechno popisuju, a dočetl by ses tam, že toto chování nebylo jen ve virtuálu, ale i v normální přímé instalaci a to dokonce na dvou hardwarově zcela odlišných strojích.
3. To už jsem kdysi taky dělal. Nestalo se s tím nic.

ferri odpověděl -

Je to dosť zvláštne, pretože ja mám tiež nainštalované openSUSE Leap 42.2 vo virtuálnom stroji VirtualBoxu. V rýchlosti virtuálu a reálnej inštalácie nevidím nejaké výrazné rozdiely. MC sa spustí v konzole v KDE okamžite. Firefox sa spustí porovnateľne ako v reálnej inštalácii. Nie je problém prehrávať videá na youtube. Taktiež rýchlosť LibreOffice porovnateľná s reálom.
Nastavenie RAM je na 2GB, virtuálne disky používajú súborový systém ext4. Ostatné nastavenia virtuálu nechávam pôvodné prednastavené. Hostiteľský systém je taktiež openSUSE Leap 42.2.

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.