Xgl a Compiz

Novell v úterý 7. února 2006 uvolnil zdrojové kódy svých úprav Xgl. Xgl je Xserver, který pro vykreslování používá grafickou knihovnu OpenGL a všech výhod 3D akcelerovaných karet. To by mělo vývojářům pomoci vytvořit uživatelům bohatší grafické prostředí. Tím se stanou linuxové desktopy použitelnějšími, zvýší se výsledná produktivita a upevní se pozice Linuxu.

“Uvolněním Xgl, doprovázené kombinovaným window a kompozitním managerem Compiz, se dostává Linux na přední místo ve schopnostech desktopové grafiky" říká Nat Friedman, víceprezident společnosti Novell pro linuxový desktop. “Vývojáři Open source mouhou využít svou kreativitu a vytvořit nové speciální efekty a pluginy do Xgl/Compiz. Žádná jiná platforma vám neposkytne takové schopnosti a Novell je klíčovým přispěvatelem pro další generace linuxové inovace.”

Pod vedením Davida Revemana bude Novell sponzorovat vývoj Xgl, což přinese prospěch jak hardwarovým výrobcům, tak i softwarovým vývojářům a koncovým uživatelům. Compiz umožní jednoduše vytvářet grafické vizuální efekty, včetně průhlednosti a pokročilé animace na co nejširším typu hardwaru.

Podpora Xgl a Compiz

Hardwaroví a softwaroví výrobci vyjádřili silnou podporu pro Xgl, zde jsou některá jejich vyjádření:

Více prezident HP pro Open Source Christine Martino: “HP je připraveno pomoci zákazníkům získat výhody takového open source řešení a je přesvědčeno, že použitelnost a vizuální vylepšení přinesou další palivo pro rostoucí trh linuxových desktopů."

Více prezident ATI Technologies Ben Bar Haim: “ATI věří, že framework Xgl framework je základním stavebním kamenem pro silná nová vylepšení na linuxových desktopech a i my budeme podporovat Novell v jeho snaze.”

Mozilla Corporation CTO Brendan Eich: “Práce Novellu na Xgl ukazuje, co linuxový desktop potřebuje, aby prospíval na dnešním trhu. Uživatelé očekávají plné využití svých moderních grafických karet při práci i zábavě a Xgl je tím hlavním krokem."

Xgl a Compiz jsou posledními novinkami v rychle rostoucím openSUSE projektu. Jejich balíčky budou brzy k dostání na opensuse.org a budou pracovat jen v SUSE Linux 10.1 (beta3 a vyšší). Celý projekt je zatím v experimentální fázi, mohou se tedy vyskytnout problémy. Další informace se můžete dočíst na opensuse.org/xgl. Zdrojové kódy jsou dostupné na freedesktop.org. Video demonstrující Compiz a Xgl můžete stáhnout zde (11 minut, 60MB).

Komentáře

Radek Prokeš odpověděl -

Proč nebude XGL fungovat i pod starším Suse? Myslím si, že by to určitě bylo pro mnoho uživatelů přijatelné. Vždyť nedávno vyšla nová verze Suse 10.0, a ti kteří si ji koupili přece nebudou znovu shánět další novou verzi. Popřípadě dá se nějak upgradovat ze Suse 10.0 na Suse 10.1?

Radek Prokeš odpověděl -

Takže tedy stačí mít nainstalované všechny aktualizace? Nebo musim změnit instalační zdroj?

koty odpověděl -

Musíte samozřejmě nejdřív změnit instalační zdroj na verzi 10.1 (až bude hotová).

Fialky odpověděl -

Na Gentoo jsou už dlouho patche a transset jsem myslím měl na SuSE 10.0, jen to nejelo. Od CVS verze Compizu ze 14.4.2006 by měla být průhlednost standardně obsažena. Už se mi vše podařilo celkem provozuschopně rozběhat nyní pod SuSE 10.1 RC1 a dříve na Gentoo, ač ne předpokládanou cestou. Ubuntu se zatím nechytá v 64bit verzi. V 32bit verzi bez problému. Ještě bych chtěl upozornit na LG3D: http://www.tuxmachines.org/node/6366. S menším problémy jsem nabootoval po pár minutách do funkčního stavu. (PS: Chytl jsem zřejmě jednu z nejhorších kombinací: ATI X kartu, 64bit SMP jádro. A jen kvůli XGL mít 32bit systém je škoda.)

Fialky odpověděl -

Kristian Høgsberg (Red Hat) upravil Compiz a AIGLX tak, že mohou běžet společně a dosáhnout tak velmi zajímavého výkonu. Viz: http://lists.freedesktop.org/archives/xorg/2006-March/013577.html (bohužel však zatím jen na i830 až i945 a r100 až r200 open source ovladačích; jakmile nVidia a později snad i ATI přidají funkci GLX_EXT_texture_from_pixmap, poběží i na proprietary ovladačích). Začít testovat můžete dle návodu na: http://gentoo-wiki.com/HOWTO_AIGLX nebo přímo na Fedoře Core 5.