Vzdálený přístup k XP

Pokud máte na starosti několik počítačů s Windows XP a nechce se vám k nim neustále běhat, použijte program pro vzdálenou správu. V SUSE distribuci máte navybranou hned ze dvou: rdesktop a krdc. S jejich použítím se vyhnete instalaci VNC serveru na počítačích s Windows

Instalace

Oba programy jsou umístěny na instalačních CD distribuce SUSE, můžete je tedy jednoduše nainstalovat přes YAST, balíčky nesou název rdesktop a kdenetwork3-vnc. Pokud máte zprovozněný APT můžete využít i ten:

apt-get install rdesktop

apt-get install kdenetwork3-vnc

Připojení

Pomocí rdesktopu se přípojíte ke vzdálené mašině z příkazové řádky, tak že zadáte příslušnou ip adresu:

$ rdesktop 192.168.1.17

Krdc najdete ve Startu-Systém-Vzdálený přístup-Krdc. Do příslušného okna pak stačí napsat jen:

rdp://192.168.1.17

Rdesktop

Nastavení XP

Ve Windowsech pak musíte povolit vzdálenou plochu - klikněte pravým tlačíkem na Tento počítač a vyberte vlastnosti, v kartě vzdálený přistup pak zaškrtněte Povolit připojení vzdálených uživatelů a změny uložte. Ujistěte se také, že příchozí spojení na TCP port 3389 je povoleno.

Inspirováno: blogem cyberciti.biz

Komentáře

JPetr odpověděl -

Asi mysi

ulejm odpověděl -

Pro upřesnění - Krdc je pouze nadstavbou pro KDE, který umí využít dvou přístupových protokolů:

  1. RDP (Remote Desktop protokol) od MS, který je součástí Windows jehož linuxovým klientem je rdesktop nebo
  2. RFB (Remote Framebuffer protokol - opensource) který pochází z projektu VNC (Virtual network computing) a je potřeba jej do windowsu (nebo Xserveru třeba Linuxu) nainstalovat (SuSE používá jeho klon tightVNC)

Krdc tedy umí uložit parametry (heslo, host adresu atd.) do Kwallet a nabízí jednoduché menu po jehož naklikání se zavolá buď vncviewer (pokud zadám vnc:/host nebo jen host) VNC je preferovaný protokol, který ovšem musím do windowsu přiinstalovat a povolit na firewallu nebo rdesktop s příslušnými parametry (pokud jako adresu dám rdp:/host)

Protože s rdesktopem (RDP) mám nejen já problémy s českou klávesnicí přidávám tip na českou (qwertz) klávesovou mapu kterou si v SuSE po rozbalení překopírujte do adresáře /usr/X11R6/share/rdesktop/keymaps/ odkaz ke stažení je na této adrese