Vypnutí podpory IPv6

IPv6 je navrhovaný a chystaný nástupce stávajícího IPv4. Internetu pozvolna docházejí adresy, a IPv6 má adresy 128bitové, které poskytují větší adresní prostor než 32bitové adresy v IPv4. IPv6 není zatím hromadně nasazovaný a je možné jej zakázat a tím odstranit zpomalování IPv4 TCP/IP připojení. Proces zakázání je jednoduchý a podpora se dá v případě potřeby opět rychle povolit.

Upravte soubor /etc/modprobe.conf následujícím způsobem:

Vyhledejte řádku alias sit0 ipv6 a na začátek řádky vložte křížek (#). Tím řádku zakomentujete a systém ji bude ignorovat. Před řádku vložte novou řádku: alias sit0 off Výsledek by měl vypadat takto:

#alias sit0 ipv6
alias sit0 off

Pak vyhledejte řádku alias net-pf-10 ipv6 a opět ji zakomentujte a vložte řádku obsahující off. Vaše nastavení by mělo vypadat takto:

#alias net-pf-10 ipv6
alias net-pf-10 off

Nakonec přejděte do adresáře /etc/modprobe.d/ a otevřete si soubor blacklist. Vložte do něj následující řádku:

blacklist ipv6

Po restartu systému bude podpora ipv6 vypnuta.

Vypnuti IPv6 ve Firefoxu

  • Do adresního řádku ve Firefoxu napište about:config
  • Do políčka filtr vložte ipv6
  • Na volbu network.dns.disableIPv6 klikněte pravým tlačítkem a zvolte přepnout
  • Tím se hodnota přepne na true a IPv6 se vypne

Zdroj: [?:http://cs.wikipedia.org cs.wikipedia.org], [?:http://cs.opensuse.org cs.opensuse.org]

Komentáře

kmachalkova odpověděl -

V SL10.2 (od vydani beta1 resp. beta2, kolega tam jeste dneska neco dodelaval ;-) ) bude mozno podporu IPv6 vypnout v YaSTu, a to jak na bezicim systemu (ovsem, pak bude nutno rebootovat), tak uz behem instalace v konfiguraci sitovych rozhrani. Tim se odstrani modul pro IPv6 z jadra a uplne se znemozni vsem sluzbam a aplikacim pouzivat IPv6 adresy.

Osobne tedy nevim, k cemu je to dobry (blahe pameti, kdyz jsem jeste bydlela na koleji, na IPv4 traffic byly restrikce a pokud clovek prekrocil mesicni limit, mohl si pak uzivat krasnych 128KB/s, kdezto IPv6 traffic nebyl nijak omezeny a kdo byl sikovnej, mohl vesele stahovat porno po IPv6 ;-)), ale kdyz to uzivatele chteli, tak jsme jim to teda naprgali ;-)