Vařím, vaříš, vaříme

O víkendu je strašná nuda, člověk není v práci, doma pusto a prázdno a to pak člověk vymýšlí blbosti, jako je třeba úklid bytu nebo vaření;)

Pomalu si připadám jako důchodce. Uklízím a smýčím, vařím, koukám na TV, krmím holuby (totiž kachny) a místo křížovek luštím sudoku (ksudoku). Sice máme kabelovku se 40 programy, ale zjišťuji, že když chce člověk vidět něco pořádného nesmí mít televizi;) Občas se něco zajímavého přihodí na kanálech Animax, Discovery, Spectrum nebo Animal Planet, ale na první místo se dere TV-Paprika. Pro ty neznalé - tam se od rána do večera vaří ;) A jelikož člověk potřebuje nové vědomosti někam zaznamenávat, poohlédl jsem se po programech pro SUSE.

Jelikož používám KDE, stal se mým favoritem program s názvem Krecipes. Balíček pro openSUSE 10.2 jsem sice nenašel, ale za to pro SUSE LINUX 10.1 byl k dispozici v [?:http://linux01.gwdg.de/~pbleser/rpm-navigation.php?cat=Office/krecipes/ repozitáři Guru]. Instalace proběhla bez problémů. Při spuštění jsem byl dotázán, jakou chci používat databázi (lokální soubor SQlite, mistní nebo vzdálená MySQL a místní nebo vzdálená PostgreSQL) a pak jsem si mohl nechat naimportovat nutriční hodnoty z databáze USDA, což ocení všichni ti, kteří sledují kalorie, vitamíny a dalších x hodnot.

I když je program ve verzi 1.0-beta1 a s jeho vývojem to už asi nijak nevypadá, má všechno co si domácí hospodyňka může přát. Seznam receptů roztříděných do potřebných kategorií, nákupní seznam, dietního rádce a manažer surovin. Ke každému postupu si můžete přidat fotku a s naimportovanými nutričními hodnotami hned vidíte, že to nemáte jíst;)

Program je v češtině, ale obsahuje naimportované suroviny a jednotky, které jsou v angličtině a navíc obsahuje i takové, které v Čechách nepoužíváme. Není však problém si veškerá data počeštit a upravit. Přes víkend jsem se s programem seznamoval a dopsal si do něj svůj recept, který zvládám bezvadně - chleba s máslem:) Věřím však, že brzy přibudou další a namísto kuchařky, tak budu běhat po kuchyni s notebookem.

Krecipes

Pokud neholdujete KDE a máte Gnome, můžete vyzkoušet program Gourmet, který se nachází též u [?:http://linux01.gwdg.de/~pbleser/rpm-navigation.php?cat=Office/gourmet/ Guru], četl jsem na něj kladné ohlasy a navíc je pro openSUSE 10.2. Mně se ale nepodařil pod KDE spustit a Gnome nemám:)