Uživatelská rozhraní BEAGLE

Beagle Logo V minulém díle jsme se seznamovali se základními principy fungování vyhledávače Beagle, vysvětlili jsme si, jakým způsobem pracuje, co vše vyhledává a na co si dává pozor. Aby mohl Beagle zprostředkovat výsledky hledání, používá k tomu dva prohledávací nástroje, Best (nazývaný Desktop Search) a Beagle-query.

V KDE najdete další vyhledávací nástoj Kerry Beagle. Kerry Beagle je dělaný pro KDE prostředí, pokud budete mít nainstalovaný obě prostředí, najdete Kerry Beagle i v GNOME. Oba vyhledávače využívají Beagle démona a liší se pouze v grafickém provedení.


Kerry

Desktop Search je přehlednější, výsledky řadí do skupin podle formátu souboru. Kerry Beagle vypisuje soubory podle vlastního známkování do seznamu, bez ohledu na typ souboru. Filtrování výsledků si vybíráte v horním panelu vyhledávače. Oba programy používají běžné vyhledávací syntaxe typu or, and,“hledaná fráze“ atd. Pokud hledáte soubory se stejnou příponou, napíšete např. ext:jpg.

Desktop Search v KDE

DSKDE

Desktop Search v GNOME


DSKDE

Pokud byste hledali rozdíly u Desktop search mezi prostředími KDE a GNOME, najdete pár nepatrných grafických detailů, v použití mezi nimi žádný rozdíl není.

Beagle-query je nástroj pracující pouze v textovém prostředí. Spouští se pomocí příkazu „beagle-query“+ „hledaný text“, tento příkaz obsahuje řadu syntax pro filtrování výsledků, zobrazení informací o sobouru atd. Pomocí terminálu máte možnost sledovat, zda je démon aktivní, můžete si vypsat všechny indexované soubory, zobrazit statistiku, nebo nakonfigurovat si program podle vlastních požadavků.


Terminal