Upgrade na KDE 3.4.1

KDE logo31. května 2005 bylo uvolněno nové KDE 3.4.1, ve kterém se objevilo spoustu oprav, jejichž seznam můžete najít na stránkách www.kde.org. Pokud si nekompilujete KDE sami nezoufejte, k dispozici jsou totiž i binární balíčky pro SUSE LINUX a my si v tomto malém návodu ukážeme jak KDE upgradovat.

Postup je snadný. Nejprve otevřeme YaST a dáme změnit instalační zdroj. (Detailnější postup jak měnit instalační zdroje najdete v minulém návodu). Potom přidáme zdroj k updatům:

Jméno serveru: ftp.suse.com

Adresář na serveru: pub/suse/i386/supplementary/KDE/update_for_9.3/yast-source/

Pokud máte již přidané jiné zdroje doporučuji vypnout vše kromě zdroje CD/DVD. Ukončíme a spustíme "Správce programů". V levo nahoře ve filtru zvolíme "Skupiny balíčků", zarolujeme úplně dolů a klikneme na větev "zzz vše". V pravo teď máme modře obarvené názvy balíčků, které se budou aktualizovat.


Upgrade KDE

Do tohoto seznamu kliknem pravým tlačítkem a zvolíme "Vše v tomto seznamu" > "Aktualizovat, pokud existuje novější verze".


Upgrade KDE

Tím se nám u všech modře obarvených balíčků objeví malá ikonka ve tvaru Z. Teď už stačí jen stisknout přijmout a KDE se začne aktualizovat. Mně trval upgrade na nově a standartně nainstalované stanici skoro 3 hodiny a bylo staženo kolem 400 MB.

Upgradované KDE

Komentáře

jiri.vetvicka odpověděl -

Pokud myslite bezpecnostni updaty systemu jako takoveho, tak ty nejsou upgradem noveho KDE nijak ovlivneny. Co se tyce oprav primo KDE, je chyba v programu odstranena novou verzi tohoto programu a to se deje prave pres "pub/suse/i386/supplementary/KDE/update_for_...", coz je i oficialni zdroj. Ja bych rekl, ze to tak snadne je ;)

Close the world, open the next.

jiri.vetvicka odpověděl -

Ano rozumime a ne nemel by byt zadny problem s aktualizaci.

Close the world, open the next.

Veritas odpověděl -

Tak jsem vyzkoušel výše uvedený postup pro Suse 9.2 samozřejmě s posunutým ftp serverem na upgrade 9.2.

Staženo bylo 382 MB. Po nabootování mě čekalo krásné, barevnější a veselejší (zcela subjektivní dojem) leč nefunkční prostředí. Aplikace závislé na KDE, jako Konqueror, Konsole, KMail atd.... nešli spustit klasickou cestou přes menu. Pouze tím, že jsem je ručně našel. Jaksi se linky propadli do /dev/null.

A byli i dost nestabilní, pád i 10 vteřinách práce nebyl vyjímkou. Takový konqueror padal, 99% případů. Běs a hrůza.

Přiznávám, že oslněn snadným ovládáním SuSE 9.2 jsem vše dělal za plného chodu a práce. Doufal jsem, že pak pouze přepnu a pojedu dále, a jelikož spousta práce zbývá nezbylo mi nic jiného než volbu mezi hrát si s tím a snad to rozchodit nebo reinstal na KDE 3.3. Reinstall zvítězil, jistota je jistota.

Potěšilo mě, že systém skutečně aktualizoval pouze programy, nastavení zůstalo zachováno, takže ačkoliv jsem prováděl velmi rozsáhlou aktualizaci, nic z nastavení se neztratilo. Díky SuSE...

Doporučuji vyzkoušet, třeba vám to půjde lépe.

Pokud máte někdo stejný problém, dejte vědět, jestli jste náhodou nenašli řešení.

Díky

Nehledejte hry v Linuxu. Linux je hra.

jiri.vetvicka odpověděl -

Viz prispevek uplne dole v tomto foru: balicek k pocesteni by mel byt kde-i18-cs

Close the world, open the next.

Miroslav Koželuh odpověděl -

Provedl jsem upgrady KDE ze ...supplementary/KDE... jiz ve verzich 9.0, 9.2 a nyni v 9.3 - na domacim PC, kde mohu experimentovat, v praci si to samozrejme netroufnu - a pokazde mi nefungoval systemovy zvuk, napr. pri prihlaseni/odhlaseni, novy e-mail apod. Nevim, kde delam chybu, resp. co nedelam spravne.