Jak jsem upgradoval DVDStyler v openSUSE 12.1 64bit

dvdstylerPoslední dva dny jsem prožil bohulibou (a obvyklou) snahou rozchodit v openSUSE vyšší verzi DVDStyler, než jakou nabízí starý dobrý Packman. Ten má totiž v tuto chvíli ve svém repozitáři pouze verzi 2.0.1, jež je pro našince použitelná jen napůl.

V čem problém DVDStyleru 2.0.1 spočíval? Byl neskutečně "líný" při tvorbě a muxování podtitulků. Generoval neuvěřitelně mnoho logů a osobně jsem tvorbu stominutového DVD s poměrně četnými titulky na svém stroji po několika hodinách vzdal. Jednoduše bug, který Alex Thuering v další verzi opravil. Jenže ta další verze už Packmanův repozitář nestihla...

I pojat touhou DVDStyler vyšší verze rozchodit, pustil jsem se do experimentování a z jistého zoufalství i k pokusům o instalaci ze zdrojáků stažených z webu DVDStyleru přes svatou trojici ./configure, make a make install.

První sérii ERRORů vyhozených příkazem ./configure i make se mi podařilo řešit doinstalováváním aplikací požadované balíčky obsahující skrze yast (ale kolik megabajtů balastu navíc!), ale na:

/usr/lib64/libjpeg.so.62: could not read symbols: Invalid operation
collect2: ld returned 1 exit status
make[2]: *** [dvdstyler] Error 1

jsem byl již krátký - a že jsem googlil o sto šest...

Následující krok odpovídal již jen míře mého amaterismu a zoufalství (A bylo mi vážně líto, že by doposavad investovaný čas měl přijít vniveč!). Narazil jsem na rpm verze DVDStyleru 2.1 určeného pro Mandrivu (dvdstyler-2.1-1-mdv2012.0.x86_64.rpm - stahujte binary package) - a světe div se, openSUSE si jej nějak pochroustalo... Jen jsem namísto nabídky Multimedia/Vypalování našel zástupce (trochu logičtěji) v Multimédia/Editace médií.

Zbýval poslední problém (jenž jsem řešil ovšem už i s Packmanovou verzí) - během libovolného authoringu vše "spadlo" na hlášce Cannot match attribute 'format' in tag 'subpictures'. Valid attributes are: Selhalo.

Přestože jsem měl všechny balíčky dvdauthoring (jenž chybu vyvolával) nainstalované, nezbylo než dát na dobrou radu strýčka Googla a pana wolfgangschmidta a postupovat v yastu v následujících krocích (pozor, pořadí instalací je třeba dodržet!):

1) Odinstalace balíčků dvdauthor a dvdauthor07
2) Nová instalace balíčků dvdauthor
3) nová instalace balíčků dvdauthor07
4) přeinstalování mandriváckého balíčku s DVDStyler 2.1.

A hle, vše pracuje jak má!

Jsou ale chvíle, kdy si člověk říká, zda není jednodušší přebootovat do W7 a provést authoring disku tam... A odpovídá si: "Je!" Druhá věc je, že jsem prostě problém chtěl nějak vyřešit. Cítím jen malý pocit vítězství. Bez dobré duše, jež připravila rpm balík pro Mandrivu, bych se totiž nehnul. A že jsem se nedokázal v instalaci ze zdrojáků prokousat do zdárného konce, mne prostě mrzí a trápí. Co bude příště? Budu muset kvůli vyšší verzi jedné aplikace čekat na nejbližší vyšší verzi systému a tento upgradovat? Nepohybuje se svět Linuxu stále v jednom velkém bludném kruhu?

Nemám v úmyslu rozpoutávat tradiční flame tohoto webu. S vývojovým cyklem a závislostmi v openSUSE toho zde asi příliš neuděláme. Spíš jsem chtěl nabídnout rychlou pomoc, pokud ji bude někdo potřebovat. A podělí-li se někdo o vlastní zkušenosti, bude jenom dobře!

Autor: standa.e

Komentáře

standa.e odpověděl -

Tak o těch alternativách samozřejmě vím, mnohé jsem i testoval a sváděl s některými souboje (QDVDAuthors a znaková sada textů titulků například), ale už je to dost dávno.

Osobně mi DVDStyler vyhovuje především z důvodu multiplatformosti (mám rád jednu aplikaci nezávisle na prostředí), což mi zase pomáhá šířit osvětu mezi prostý lid ;-)

Takhle, když chci opravdu vychytávky, šáhnu do woken pro DVDLab Pro, který jsem si před lety dokonce i koupil. Nebo po pgcEditu.
DVDStyler je pro mě takový rychlonástroj, který mohu používat ve woknech i na tučňáku. Ale aby nedošlo k mýlce, přes zdánlivě triviální GUI je to poměrně silný nástroj s možnostmi převyšujícími klikátka, jen je třeba něco vědět o příkazech a registrech u DVD (pravda, ty řádky v GUI nejsou na psaní skriptů úplně optimální, ale dá se.)

Na enkódování video a audiostreamů ho ovšem nepoužívám. Tam jsem tak nějak naučenej pracovat s extreními nástroji či kodéry. Prostě od něj nechci aby byl DeVeDe, čistě jde jen o authoring.

Z té zbylé nabídky softwaru jsem nezkoušel zatím jen Bombono a ty ostatní spíš ve starších verzích, když jsem právě hledal optimální variantu a našel jsem ji v tom DVDStyleru (to bylo ještě v dobách openSSUSE 10.3). Takže vím, že jsou, mám i odzkoušeno... Ale přeci jen, abych sledoval jejich vývoj, na to čas nemám. A vlastně ani důvod - když něco funguje, proč to opouštět jenom proto, že Packman zkompiloval verzi s bugem?

Každopádně - někdo má rád holky, jiný zase vdolky, ale "vo tom to je" ;-)

Neznámý odpověděl -

...pro jeho absolutní jednoduchost. Ale má obrovské úskali - už delší dobu a x verzí uživatelé reklamují právě fungování nebo spíš nefungování převodu s titulky. Zkouším ho vždy s novou verzí, ale pokaždé při převodu filmu s titulky mi to zahlásí SPUMUX error. Jinak na filmy bez titulků mi absolutně vyhovuje.

Zkoušel jsem ještě 2mandvd (http://2mandvd.tuxfamily.org/), ale nikde jsem nenašel, jaké kódování titulků je správné a zatím ani metoda pokus - omyl mi nevyšla (vyzkoušeno utf, windows-1250, iso-8859-2, iso-8859-1 aj.).

Neznámý odpověděl -

Pri upgrade balíkov z nejakého repozitára je najjednoduchšie využiť zdrojové (src) balíčky staršej verzie programu z daného repozitára.

V prípade DVDStyler-u z Packman-u obsahuje zdrojový balíček aj patche, ktoré riešia problémy na ktoré už správca balíčkov narazil a opravil ich (jeden pribalený patch opravuje aj spomínanu chybu s libjpeg). Naštastie sú v tomto prípade patche zo staršej verzie zdrojového balíčku aplikovateľné aj na novšiu verziu, takže ich netreba prispôsobovať.

Postup ako vyrobiť "čistý" openSUSE balíček:

1) Stiahneme src balík DVDStyler-u.

2) Nainštalujeme (v skutočnosti by malo dôjsť len k rozbaleniu zdrojového balíčku) ako bežný užívateľ. Pre sledovanie procesu je možné pridať viac -v prepínačov.

rpm -ivv

Inštalované súbory budú umiestnené v adresári ~/rpmbuild .

3) Odstránime archív so zdrojovými kódmi staršej verzie programu a do rovnakého adresára (~/rpmbuild/SOURCES) umiestnime archív so zdrojovými kódmi novšej verzie. Výpis adresára:

DVDStyler-add_missing_shlibs_to_linker.patch
DVDStyler-fix_rmdir_in_doc_building.patch
DVDStyler-2.1.tar.bz2

4) V spec súbore ~/rpmbuild/SPECS/DVDStyler.spec zmeníme číslo verzie programu (v tomto prípade je Version: 2.1) a poprípade build číslo (Release:).

5) Nainštalujeme závislosti pre úspešné zostavenie programu uvedené na riadkoch BuildRequires v spec súbore ~/rpmbuild/SPECS/DVDStyler.spec .

6) Zostavíme balíček príkazom:

rpmbuild -v -bb --clean ~/rpmbuild/SPECS/DVDStyler.spec

7) Výsledný binárny balík sa nachádza v ~/rpmbuild/RPMS/x86_64/DVDStyler-2.1-1.x86_64.rpm (v mojom prípade je architekrúra x86_64 a release 1).

8) Ak už nie je potrebný, môžeme odstrániť adresár ~/rpmbuild a odinštalovať nainštalované build závisloti.

Veľa štastia.

S pozdravom

Ján Sučan

Neznámý odpověděl -

Za príkazom rpm -ivv mala samozrejme nasledovať všeobecná cesta k zdrojovému balíkčku. V rýchlosti som ju ale uzavrel do ostrých zátvoriek, ktoré boli vyhodnotené ako neplatný tag. Takže príkaz:

rpm -ivv DVDStyler-2.0.1-1.17.src.rpm

standa.e odpověděl -

Rád vyzkouším a naučím se. I když je fakt, že nakonec ta mandrivácká verze šlape v pohodě.

standa.e odpověděl -

Tak pro zachování pro budoucí generace - Packman už verze DVDStyleru zvýšil na příslušnou verzi. Asi jsem prokletý, ale i tak se mi ho nepodařilo ani spustit. Nakonec vše vyřešila ruční kompilace z wxsvg-1.1.8.tar.gz (původně jsem se snažil zkompilovat DVDStyler 2.2) a ta verze 2.1 od Packmana od této chvíle nabíhá. Ještě uvidíme, jak pracuje. Něco shnilého ve počítači mém ;-)

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.