Suse 11.1 na EEE904HD

Zatím se, na rozdíl od distribuce Ubuntu, moc nepsalo o instalaci a funkčnosti SuseLinuxu na netbocích ASUS. Pokusím se to napravit a zmínit něco o problematice instalace Suse na EEE.

Včera jsem se rozhoupal a pomocí instalačního DVD (z DVD mechaniky přes USB/ATA redukci) nainstaloval SUSE 11.1 s mým oblíbeným rozhraním KDE 3.51 na Asus EEE 904HD (Celeron M 353 900MHz, 1GB, HDD 8OGB, WiFi).

Základním OS na 904 jsou redukované XP doplněné o ovládače WiFI, USB kamery, řízení výkonu procesoru (změna FSB) a řízení otáček ventilátoru. Při předchozí instalaci distribuce EEEUbuntu jsem rozdělil disk na dva oddíly, pro testy s Linuxem jsem ponechal cca 33GB, takže jsem měl připravený druhý oddíl ve formátu Ext3 ještě před vlastní instalací Suse.

Instalace SUSE proběhla bezproblematicky za nějakých 30-4O minut, nechal jsem vše na automatice instalátoru, včetně rozdělení druhého oddílu disku.

Po instalaci jsem musel přijít na kloub tomu, jak rozchodit WiFi. Problém byl jen v nastavení síťových zařízení, celkem triviální věc, akorát přijít jak na to :o). Webová kamera také funguje bez jakýchkoliv dalších nastavení (testováno na Skype).

Problémy zatím mám s nízkou hlasitostí zvuku, jelikož nejsou funkční klávesy pro řízení (Fn + F1 až F12).

Na rozdíl od WXP jede na SUSE procesor i ventilátor stále na plný výkon, což bude mít neblahý vliv na výdrž baterie, snad to ale časem vyřeším.

1.dodatek: právě jsem zjistil, že ventilátor zrychlil z 970 ot. na cca 1200 ot. a po dochlazení opět zpomalil na 970 ot., to znamená, že ventilátor řízený je.

Jakmile zjistím další zajímavé skutečnosti, opět se o ně podělím.

Z EEE 904HD s SUSE 11.1 zdraví Jirka Š.

Autor: jsmach