Správce balíčků

Nainstaloval jsem si SUSE LINUX 10.1, takže všechny mé články se již nyní budou vztahovat k této verzi. Podotýkam, že nepoužívam staženou verzi, ale verzi krabicovou. A hned první věc, které se budu věnovat, je instalace a správa balíčků. Ve verzích 9.x a 10.0 se instalovaly balíčky skrze YAST a pro online aktualizaci sloužil YOU spolu s apletem susewatcher, který hlídal bezpečnostní aktualizace, to se však SUSE LINUX 10.1 změnilo.

SUSE LINUX 10.1 přichází s libzypp, což je výsledek spojení yastového správce balíčků a Ximianího libredcarpetu a mělo by přinést snadnější práci s balíčky. Knihovny libzyppu využívá ZENworks démon, který obsahuje řadu modulů pro správu softwaru. Démon je dostupný přes ZLM CLI "rug" a ZLM GUI. ZENworks démona naopak vužívá ZENworks updater - malý grafický program pro aktualizaci softwaru.

Ve zkratce tedy zen-updater nahradil susewatcher, YOU (Yast Online Update) byl přizpůsoben k práci s libzypp a automatic update (yast2 online_update v cronu) nahradil rug. Doufám, že jsme se do toho moc nezamotali, to byla jen suchá teorie na úvod, v praxi je to mhonem jednodušší.

Aktualizace

V 10.1 se objevuje nový postup nastavení online aktualizace, ten bude pomáhat uživatelům začlenit a spravovat jejich systém v infrastruktuře poskytnuté společností Novell. Po nastavení aktualizace se vyhledá správný zdroj oprav a balíčky potřebné pro systém se automaticky detekují a zpřístupní pro správu balíčků (zmd). Nastavení je součástí instalace nebo je lze provést později v programu YaST v modulu Nastavení online aktualizace či pomocí příkazu suse_register. Při nastavení dochází k přenosu unikátního hardwarového identifikátoru zmd do registrační webové služby společnosti Novell. Aby bylo možné přiřadit správnou architekturu, operační systém a jeho verzi balíčků, posílají se také informace informace o hardwaru a operačním systému. Podle odeslané časové zóny se volí nejbližší dostupný zrcadlící server instalačního zdroje.

Pokud používáte krabicovou verzi, použijte proces nastavení online aktualizace také k registraci svého produktu. Krabicová verze oproti verzi k volnému stažení obsahuje další komerční balíčky. K jejich případné aktualizaci je potřeba registrace.

SOUKROMÍ: Aby bylo zachováno soukromí uživatelů, lze při nastavení aktualizace zakázat odesílání volitelných parametrů. I bez těchto parametrů je možné ji dokončit, ale proces bude méně uživatelsky přívětivý. Pokud nastavení během instalace přeskočíte, systém bude po instalaci funkční, ale nebude možné provést online aktualizaci. Online aktualizace bude přístupná až po jejím nastavení v YaSTu. V případě, že budete mít problémy po této opožděné konfiguraci vidět zdroj aktualizace, spusťte nejdřív jako uživatel root:

rug refresh

Zen-updater

Pokud je vše tak, jak má být, je vedle hodin spuštěný aplet ve tvaru zeměkoule. Pokud na něj kliknete pravým tlačítkem a dáte konfigurovat objeví se okno se třemi záložkami - Služby, Katalogy, Nastavení. Pokud jste registrovaný uživatel, vydíte v kartách služby a katalogy zdroje aktualizací, případně zdrojové médium. My si navíc ukážeme jak přidat repozitáře guru a packmana do našeho systému.

Klikneme v kartě služby na přidat službu a vyplníme:

Typ služby: YUM

URI služby: http://packman.mirrors.skynet.be/pub/packman/suse/10.1/

Jméno služby: packman

po stisku tlačítka ok bude po nás vyžadováno heslo roota, po jeho vepsání se služby přidá, to samé tedy zopakujeme:

Typ služby: YUM

URI služby: http://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/suser-guru/rpm/10.1/RPMS/

Jméno služby: guru

poté klikneme na kartu katalogy a zaškrtneme repozitáře packmana a guru, budete ještě upozorněni, že nejste ve skupině zmd, ale jednoduchým klikem se přidáte.

Instalujeme

Nyní zajedeme do Menu -> Systém -> Nastavení služeb, kde na nás čeká Instalace softwaru. Spustíme a jednoduchým zadávaním požadovaných balíků si je můžeme nainstalovat, čímž lze vyřešit např. nefunkční přehrávání mp3 a DVD. Veškeré závislosti jsou řešeny automaticky.

Závěrem ukáži jak přidat službu z konzole za pomoci rug:

rug sa --type=YUM http://packman.mirrors.skynet.be/pub/packman/suse/10.1/ packman

rug sub packman

a jak instalovat:

rug in blender

Komentáře

koty odpověděl -

Aktualizace můžete normálně stahovat a instalovat i na OSS verzi. Ve vašem případě to znamená, že u vás někde při procesu nastavení došlo k chybě. Pokud to nefunguje, podívejte se do /var/log do záznamů YaSTu na chybová hlášení.

koty odpověděl -

Ne, je to odstrašující způsob správy SW :-(. Co vyzkoušet rug? Nebo plain chache?

Tuxík odpověděl -

No já jsem si stahl SUSE (10.1) linux z netu, ale instalace offline(či pouze aktualizacce z inst.nédia)nejde ovšem online mi jdou všechny aktualizace(jak YOU tak v ZENU a dokonce ode dnes používám atp a taky chodí-ovšem ZEN neřeší závislosti a YAST chodí jen v jednou aktual. módu(a to buď "upgrade systému" či "správce programů".Zatím nemám ozkoušený ten atp ale zdá se to být stabilní.A k tomu odstrašujícímu příkladu, asi je to tak, ale SUSE je na dobré cestě.Až bude ve verzi 20 tak to můžou nazvat "Windows Milenium"-mám jej týden a jsem celkem spokojený. :-)
s pozdravem začátečník Tux

Joskaa odpověděl -

"Konfigurace online aktualizace bude zpřístupněna až po registraci. Jinými slovy, ti co nemají registrační číslo (zakoupenou krabicovou verzi) nebudou moci stahovat aktualizace."

Tak je jasne ze pokud budu mit download verzi bez registracniho cisla mam smulu a zadne aktualizace si nestahnu.

To je mysleno doopravdy, nebo jako legrace? Vzdyt pry i M$ umoznuje na nelegalni verze stahnout bezpecnostni updaty aby byla sit bezpecnejsi. Nechce se mi verit ze Suse by se zachovalo k download verzi jeste hure nez M$ k nelegalnim oknum.

koty odpověděl -

V případě SUSE Linuxu libovolné verze (krabice nebo OSS), to neplatí. Stačí, když nastavení online aktualizace spustíte i bez registračního čísla a aktualizace se nastaví a lze normálně instalovat. Platit to bude pouze u SLESu a SLEDu, kde je ale nutnost registrace pro získání aktualizací už dlouholetá klasika.

koty odpověděl -

Trošku jsem text upravila, aby bylo jasné, že OSS verze nevyžaduje registraci s registračním číslem. Omlouvám se, pokud jsem tím článek příliš pošramotila.

koty odpověděl -

Ani po zadání:

rug refresh

?

jiri.vetvicka odpověděl -

Zkuste zmenu a misto YUM pouzit ZYPP

Close the world, open the next.

koty odpověděl -

Ano, je to rug -y