Simutrans – ekonomická hra

Linux+Další článek z lednového čísla časopisu Linux+ tentokráte pojednává o hře Simutrans, což je rozšířený klon populární hry Transport Tycoon. Autorem tohoto článku je Marek Bettman.

V roce 1994 byla vydána hra Transport Tycoon Deluxe – vynikající budovatelská strategie, která se stala mimořádně populární. I přes to, že tato hra existuje na trhu deset let, stále má velikou skupinu příznivců a další verze oprav jsou připravovány (Drexler Patch). TTD má své nevýhody – pouze jedna velikost mapy a omezení, co se týče počtu vozidel ve hře. Někteří si rovněž stěžují na příliš malý počet podniků, které jsou dostupné v této hře. Hra, která určitě uspokojí i docela veliké požadavky nejnáruživějších fanoušku TTD, je jistě Simutrans. V porovnání s prototypem má mnoho rozšíření, která do značné míry činí tuto hru přitažlivější. Dostupné jsou verze pro GNU/Linux, MS Windows a BeOS. Na tomto místě musím podotknout, že nejnovější verzí hry je 0.84.16.4. Jak přiznává autor sám je to zatím verze beta, takže bychom neměli být překvapení, pokud se objeví nějaké chybičky a nesoulad ve fungovaní aplikace s dokumentací. Simutrans je budovatelská hra a jejím cílem je vystavění co nejproduktivnější dopravní infrastruktury pro zboží a lidi. K dispozici máme pozemní (vlaky a automobily) a vodní (prámy, tankery, čluny) dopravní prostředky, ale bohužel není zatím přidána možnost používání vzdušných dopravních prostředků (autoři s tím počítají v budoucích verzích).

Instalace a spouštění

Abychom nainstalovali Simutrans, musíme stáhnout ze stránky www.simutrans.org dva balíčky: simubase-0_84_16_2.zip (kolem 1,6 MB) a simulinux-0_84_16_2.tar.gz (kolem 460 KB). Pak rozbalujeme první balíček příkazem

unzip simubase-0_84_16_2.zip

Následovně rozbalujeme druhý archiv:

tar -zxvf simulinux-0_84_16_2.tar.gz.

Pokud jsme obě tyto akce provedli ve stejném adresáři, dostali jsme adresář simutrans, který obsahuje všechny soubory, jež potřebujeme ke spouštění hry. Pokud jsme rozbalili balíčky v různých adresářích, musíme přemístit soubor simutrans, který se nachází v adresáři se stejným názvem, jenž se vytvořil po rozbalení druhého balíčku, do adresáře simutrans se soubory hry. Po takových přípravách můžeme spustit hru příkazem

~/simutrans/simutrans

Rozhraní

Po spuštění hry se objeví dvě okna: výběr jazyka a menu nové hry. Po nastavení jazyka na češtinu, bude celé rozhraní přeloženo a i když se občas může vyskytnout nějaký anglický titulek, vůbec to nepřekáží ve hře. V menu nové hry můžeme určit velikost mapy, počet měst, hustotu průmyslových objektů (čím větší, tím více objektů bude na mapě), intenzitu dopravy, topografii terénu a základní grafická nastavení jako viditelnost chodců a užívání/neužívání funkce den/noc. Je třeba si pamatovat, že nastavení vysokých proměnných může zpomalit fungování hry na slabších počítačích. Pokud jsme spokojení s nastavením, můžeme kliknout tlačítko Nová hra a začít stavět naše transportní impérium. Okno hry je rozděleno do tří částí:

  • pruh nástrojů – nachází se v horní části obrazovky a obsahuje ikony skupin činností, které jsou dostupné během hry, např. kliknutí na ikonu Postav železniční dráhu nám umožňuje přístup k menu stavění různých druhů tratí, stanic, vozoven pro lokomotivy a signalizace;
  • hlavní okno hry – zde skutečně probíhá hra;
  • statistický pruh – obsahuje aktuální datum a čas (ve hře), ukazuje aktuální souřadnice kurzoru na mapě, kolik peněz máme, a také ukazuje rychlost hry (T=1.0 znamená, že hra probíhá ve standardním tempu, ale můžeme zrychlovat a zpomalovat rychlost hry pomocí tlačítek [,] a [.]); občas se nad tímto pruhem objevují sdělení ze hry, např. o tom, že vlak, který jsme nasměrovali do vozovny, tam již čeká.

Hra

Naším cílem je vydělávat peníze na transportu zboží a lidí. Platí pro to velice jednoduché pravidlo: čím rychleji převezeme zboží, tím více vyděláme, ale prémie za rychlé dodání jsou různé a občas můžeme klidně koupit levnější a pomalejší lokomotivu pro obsluhu určité trati a nemusíme se trápit ztrátami (výše prémií za rychlost dodávky jsou dostupné po zmáčknutí [Shift]+[g]). Je dobré si pamatovat na to, že každé zboží má své místo určení a pokud se budeme snažit jej převézt do továrny, která jej nepřijme, nevyděláme samozřejmě nic a navíc ještě přijdeme o náklady na fungovaní jistého dopravního prostředku. Dozvědět se, kam vlastně máme dodat jisté zboží, můžeme, jestliže klikneme na průmyslový objekt (doly, továrna,...) pomocí nástroje informace [a]. V okně najdeme popis, kam je možné transportovat zboží, a také jaké zboží – a odkud – jistý průmyslový objekt potřebuje (tyto informace jsou rovněž dostupné na mini-mapě: po najetí kurzorem na určený objekt se objeví linie, jež ukazují, kam má být zboží dodáno). Musíme si také pamatovat, že aby továrna začala vytvářet polotovary, je třeba dodat požadované suroviny (např. abyste mohli transportovat ocel, musíte předem dodat do hutě železnou rudu a uhlí).

Jak začít?

Abychom spustili naše první spojení, musíme zvolit např. úhelný důl a elektrárnu. Protože budeme transportovat veliké množství surovin, tvoříme železniční spojení. Otevíráme okno stavba železnic a volíme druh tratí, který chceme použít, potom označujeme začátek a konec dráhy. Automaticky podle našich pokynů budou stvořeny železnice, které spojují tyto body. Nemůžeme zapomenout na malou odbočku, kde se bude nacházet vozovna (depot). Jakmile tratě budou vybudovány, z našeho konta bude odečten náklad na tuto investici. Nyní je třeba postavit stanici – důležitá poznámka: stanici a vozovnu pro vlaky je možné vybudovat na trati, která už existuje. Když už máme hotovou stanici a vozovnu, zmáčkneme [a] a klikneme na vozovnu. Pokud chceme koupit novou lokomotivu, klikneme na obrázek stroje, který jsme si zvolili, přecházíme do záložky vozy a vybíráme příslušné vagóny pro transport uhlí (pokud vybereme lokomotivu, která k fungování potřebuje uhlí, prvním vozem, jež si koupíme, musí být vůz pro dopravu uhlí). Teď klikneme na Jízdní řád a vybíráme stanice, ve kterých by se měl náš vlak zastavovat. Máme také možnost určit procentní naložení vlakové soupravy, na jaké by měl vlak čekat, než se ze stanice rozjede na další cestu. Když jsme spokojení s našimi nastaveními, klikneme na Start a náš vlak začíná jet svou trasou. Analogicky to děláme s auty: stavíme silnici, zástavky, vozovnu, kupujeme stroje, volíme tratě a uvádíme do provozu celou linku. S vodní komunikací je to ještě jednodušší – musíme si pouze dávat pozor, aby se počáteční a konečná stanice nacházely ve stejné mořské oblasti spolu s loděnicí, což je depot pro parníky.

Užitečné klávesové zkratky

  • [Shift]+[“] – zapíná průhlednost objektů – velice užitečné, pokud nějaká budova stojí na místě, kde hodláme postavit něco nového, např. železniční trať;
  • [Shift]+[3] – zapíná/vypíná mřížku na mapě;
  • [,] i [.] – změna rychlosti hry;
  • [Shift]+[g] – okno s hodnotou prémií za rychlé převezení určitého zboží;
  • [PgUp], [PgDown] – přibližování a vzdalování rozhledu;
  • abychom se mohli podívat na okno se všemi klávesovými zkratkami, je třeba zmáčknout [Control] anebo [Shift] + libovolné – ještě nepoužívané – písmeno, např. [Control]+[q].

Shrnutí

Simutrans je skvělá hra, dokonce i přes chyby a testovací verze. Je to jedna z nejzajímavějších her, se kterými jsem se setkal – pokud bereme v úvahu hry jak pro MS Windows, tak i pro GNU/Linux – a skutečně se nemůžu dočkat její finální verze. Nakonec malé varování: v nynější verzi hry většina uživatelů nemůže používat funkci tvoření dopravních značek s popisem (nálepka), protože to automaticky zavírá hru. Druhá věc, o které je třeba se zmínit je, že občas po ukončení hry se X11 nevrací k dřívějšímu rozlišení. Můžeme si od toho pomoci, pokud restartujeme X server, anebo spustíme na chvíli hru v implicitním rozlišení našeho systému.

http://simutrans.org

http://www.simugraph.com/simutrans/manual/en/

Z obsahu Linux+ Leden 2005

Hlavním tématem lednového čísla je Bezpečnost. Krom novinek ze světa Linuxu a 2DVD zde najdete spoustu srozumitelných a užitečných článků: Bezpečný přístup na internet, Obnova dat - způsoby a přehled nástrojů, Dvd::rip – DVD ripper, KGpg – správce šifrovacích klíčů, Gubed – debugger skriptů v PHP, Cssed – editor CSS stylů, Vuurmuur – konfigurator firewallů, Simutrans – ekonomická hra, Nessus – bezpečnostní skener, Softwarový RAID a LVM, Vlastní síťový komunikátor, Pyro a OpenSSL – bezpečný internetový komunikátor a test YOPY YP3700. Detailnější obsah naleznete na stránkách Linux+.