Rozhovor s Alešem Kučerou

Po sáhodlouhé diskuzi pod příspěvkem ohledně spolupráce Novellu a Microsoftu, jsme se rozhodli zeptat na několik palčivých otázek pana Aleše Kučery, ředitele společnosti Novell-Praha, s.r.o.

Mohl byste nejprve našim čtenářům přiblížit, co je náplní Vaší současné práce, a jakou funkci zastáváte či jakou máte odpovědnost?
Jsem ředitelem společnosti Novell-Praha, s.r.o., Novell Professional Services Česká republika, s.r.o. Mojí náplní činnosti je řídit aktivity společnosti Novell v České republice v oblasti prodeje, marketingu a dodávky služeb.

Proč byla celá záležitost ohledně spojenectví Novell - Microsoft tajena a vše se odehrávalo za zavřenými dveřmi, aniž by Novell či Microsoft něco naznačil?
Takový postup je běžný. Nevím, co se dělo za zavřenými dveřmi. S takovými informacemi je vždy obeznámen jen ten, kdo k tomu má co říci. Byl bych překvapen, kdyby to bylo jinak.

Jak se nyní díváte na situaci, kdy mnoho, řekněme obyčejných uživatelů, považuje takovéto paktování s Microsoftem za zradu?
První, co by mě napadlo, by byla protiotázka: kdo je obyčejný uživatel? Třeba je to ten, kdo chce ve své infrastruktuře kombinovat Linux a Windows a má problémy technické nebo právní (slyší na hrozby Microsoftu o nevyřešených patentových aspektech Linuxu, atd.) K paktování s Microsoftem a zradě: obě společnosti jsou veřejné obchodní společnosti, jsou odpovědny svým vlastníkům za to, že budou pracovat ke zvyšování hodnoty těchto firem. Pokud obě shledaly, že tato dohoda je v souladu s tímto cílem, tak ji podepsaly. Firmy jsou také odpovědny svým zákazníkům, zaměstnancům, regulátorům, státním autoritám atd. Zradil Compaq své zákazníky tím, že dohodl svou akvizici s Hewlett-Packardem? Já to jako zradu nevnímám.

Nejde nakonec pouze o peníze a vyjádření, že toto bude přínosem pro komunitu, jsou jen plané řeči?
Teď jste to trochu smíchal. Na kom tedy byla zrada? A pokud se jedná o komunitu. Všechny velké distribuční společnosti (Novell, RedHat....) velmi zvažují své kroky, aby se komunita necítila poškozena. Pokud komunita bude tuto věc posuzovat racionálně, může dojít k racionálním závěrům (neříkám jakým), bude-li je posuzovat emocionálně, dojde k emocionálním závěrům (rovněž neříkám jakým). Pak je také otázkou, o co jde komunitě?

Neobává se Novell nekalých praktik Microsoftu?
Četl bych tu dohodu tak, jak je napsaná. Spekulovat o tom, co se stane mimo tuto dohodu mi nepřísluší, protože o tom nemám informace. Nemám pocit, že by Novell tuto dohodu uzavíral pod nátlakem.

A co kauza Oracle Red Hat, nemůže se stát, že Microsoft udělá něco podobného? (Oracle uzavřel spojenectví s Red Hatem a pak vydal vlastní distribuci)
Těžko mohu hodnotit to, co dělá Oracle. Mám-li vaši otázku chápat jako návod k analogii, a ptáte-li se mě tedy, zda-li Microsoft bude mít vlastní linuxovou distribuci, tak o tom nemám informace.

Hodně se mluví o patentech, jsou některé konkrétní od Microsoftu, které se v SUSE používají, nebo budou používat?
Nevím.

Patentová ochrana je plánována do roku 2012, co bude po té?
To také nevím. Kdo ví, co bude v IT za 6 let?

Objevily se také otázky ohledně volně stažitelné distribuce openSUSE a krabicové verze SUSE LINUX. Lide nechápou, jaký je v nich rozdíl (krom podpory a manuálu). Přinese toto spojenectví např. zrušení krabicové verze SUSE LINUX a orientace pouze na openSUSE a SLE?
Poslední věta vaší otázky je správná. Nevím o tom, že by měl pokračovat SUSE LINUX v krabici.

Zaznamenali jste nějaké nesouhlasné názory ohledně tohoto spojenectví ve vašich vlastních řadách?
Nezaznamenal jsem. My jsme také zvědavi na konkrétní dopady tohoto ujednání.

A co Váš osobní názor na tuto kauzu?
Věřím tomu, že vedoucí představitelé Novellu podepsali tuto smlouvu proto, že je pro Novell prospěšná. Neberte to jako loajální vyjádření. Já opravdu nevím o tom, že by se tak stalo pod tlakem. A proč by to jinak dělali.

Co byste vzkázal lidem, kteří nyní odchází od SUSE a instalují jiné distribuce?
Každý má právo volby. V open source potom je tato volba imanentním rysem.

Jaké máte poslední dobou sny?:)
Nikoli o práci. Trochu jsem se nad tím zamyslel a vzpomínal, ale mně se o práci opravdu nezdá.

Děkujeme za rozhovor

Komentáře

JirkaZ odpověděl -

že škola je tím, co jedince přivede k vědění, je na omylu. Škola je pouze nutný základ a vše ostatní je už věcí vlastní snahy (a to celoživotní).

Takže když někdo něco neumí (nezná atd.) - ano, je to především jeho vlastní vina.

koty odpověděl -

Novell nemůže používat patenty MS (a naopak). Smlouva je jenom o tom, že MS nebude soudně napadat zákazníky Novellu a Novell zase zákazníky MS. Pokud si to budou chtít rozdat u soudu přímo, nic jim v tom nadále nebrání. Co si takhle přečíst tohle?

On ještě někdo používá CVS (mimo GNOME ;-)?

jiri.vetvicka odpověděl -

Pokud tomu rozumim ja dobre, tak krabicova verze tedy SUSE LINUX nebude a zustane nam jen openSUSE a SLED. Podle neoficialnich zprav predstavuje vydelek z prodeje krabice SUSE LINUX asi tak jednoho stredne velkeho zakaznika Novellu. Takze pravdepodobne starosti spojene s krabici nejsou pro Novell vyhodne. Po rozdeleni a zamereni se na openSUSE a SLED tak odpadnou otazky, co ma platici zakaznik(SLED) navic oproti neplaticimu zakazniku (openSUSE).

Tento odstavec neni zadna oficialni zprava, te se nejspise dockame v prosinci pred uvedenim 10.2

Close the world, open the next.

thomaszko odpověděl -

Tak nám toho moc Aleš neřekl co vy na to? :-)))