Pseudo-skoleni

Nedavno jsem cetl v jednom univerzitnim caspoise, ze na jedne ekonomicke fakulte probihalo "skoleni pocitacove gramotnosti". Za uspesne absolvovane skoleni dostal uchazec certifikat s jakymsi razitkem, coz ma fungovat jako potvrzeni, ze clovek umi dostatecne pracovat s PC. Napln skoleni byla: prace se soubory v prostredi Windows, MS Word, MS Excel, MS Powerpoint, MS Access a MS Outlook. Upzornuji, ze na tuhle "akci" dostali poradatele jakysi grant, takze kdosi nalil penize do toho, aby naucil lidi delat s produkty od MS. Znovu opakuji, ze se zde jednalo o vysokou skolu, coz je to co me na tom nejvic zdesilo. Zadna moznost vyberu, zadne "otevrene oci", zadne sirsi zabery ... nic. Pouze MS MS MS ...

Osobne si totiz nejsem jisty, k cemu tohle je. Jsem totoiz presvedcen o tom, ze skoleni prace s mailem probihalo ve stylu : klinete na cervenou iknku vpravo nahore, ted kliknete na bily ctverecek uprostred a nakonec dvakrat na cerny krizek vpravo nahore. Takto "vyskoleny" clovek je vsak mimo svuj program absolutne nepouzitelny a do pocitacove gramotneho cloveka ma vic nez daleko.

No nic, hlavne ze ta pocitacova gramotnost u nas roste ...

Autor: Neznámý

Komentáře

JirkaZ odpověděl -

K udržení a rozšíření dominance MS... Viděno podnikatelsky (tedy jejich očima) těžká pohoda, viděno očima léty zmasírovaného stáda (co nemá rádo myšlení a už vůbec ne pestrost a zejména odlišnost) taktéž, viděno očima člověka, co zažil jednu totalitu a nesnáší jakékoliv další a jiné - na blití.

Jinak ale stále stejná realita, píšu o tom v jiném příspěvku. Co proti tomu můžeme dělat? No, používat jiný software ;-) Stačí začít u sebe, pokračovat u svých dětí, příbuzných, přátel, známých, kolegů, obchodních partnerů...atd., prostě starý známý způsob odporu a odboje "zespoda". Čím víc lidí takhle vychováme (a přesvědčíme je, aby vychovávali další), tím líp.

Luke7 odpověděl -

to je obecný stav společnosti, takže se to odráží i zde. Stádo je stádo a tak se chová a nikdy ne jinak a nikdo s tím nic neudělá. Co můžeme chtít, stejná práva, ale tlačit stádo do něčeho, to ne...

robbi odpověděl -

Vůbec nic, protože je to školení, které zastřešuje MŠMT. Dokonce je povinné pro pracovníky ve školství a na jednotlivé pracovní pozice je přesně stanoveno jakou úroveň "počítačové gramotnosti" musí zaměstnanec splnit. Jo a určitě jste o SIPVZ už slyšeli. To ovšem nemění nic na tom, že se opravdu jedná o pseudo školení i když je ukončováno testem, protože se dává za účast. (s testem si poradí kolektivně)Pokud je něco povinné tak to dopadne vždycky stejně.

koulinek odpověděl -

Vzdycky kdyz ma rozhodovaci pravomoc nekdo kdo danemu tematu nerozumi tak tam je prostol pro radoby poradce a lobisty ktery mohou vhodnou formulaci docilit vpodstate sveho tak to se pak nemuzeme divit ze je tezsi prosadit reseni ktera nejsou obecne v povedomi.

JirkaZ odpověděl -

je pracovníkem ve školství. I když nelze všechny házet do jednoho pytle - vyhledejte si třeba na webu člověka jménem Jiří Burda (GeBu) a uvidíte, jak tento pedagog umí pro "alternativní" software udělat opravdu hodně. Takových z této branže je víc, namátkou Vlastimil Ott a mnozí jiní.

Je to tedy jako obvykle o člověku a jeho snaze, o práci namísto kecání a výmluv apod. Jistě že jako člověk odpovědný sám za sebe toho můžu udělat víc, ale to, co jsem napsal v druhém příspěvku o šíření jiného software, to může udělat skutečně každý. Existuje výstižný aforismus:

Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne, hledá důvod.

Schválně - zamyslete se, kdo z vás "přetáhl" kolik lidí (a nemusí jít jen, případně rovnou o Linux, stačí začít nemrkwími programy na Windows). Já jich mám na kontě už dost...