Proč miluji OpenSuse

Moje první setkání s Výpočetní technikou.
Je to už hodně ale hodně dávno. Vlastně, když si to lepši promyslím, tak už před první třídou, jsem se seznámil s digitálním archetypem. Nebyl to žádný Eniac či jiný podobný dinosaurus (velké tělo, malý mozek), ale mé vlastní prsty (digitus je latinsky prst).

Že naše prstíky nejsou žádný podřadný digitální počítač? Omyl přátelé, od našich prstíků prostřednictvím digitálního Pána Boha dostalo lidstvo pojem čísla (Leibnitz: "Čísla jsou od Boha, vše ostatní je výmysl lidský").
Kdo někdy dělal na cirkulárce, je mu jasná další abstraktní třída: "Au, uřízl jsem si tři prsty" a dostáváme se k velké ale opravdu veliké abstrakci, záporným číslům a odčítání.
Uřízl jsem si jenom dva prsty, tři mi zůstali, pojem doplněk množiny. Uřízl jsem si všech pět prstů na pravé ruce a máme největší abstrakci - nulu.
Zbyly mi tři ručičky po pěti prstech; a ejhle je tu násobní jako abstrakce součtu prstíků na zbývajících třech ručičkách. Původně jsem měl čtyři ručičky, s dvaceti prstíky (jsem opička); po chirurgickém odstranění nešikovného masa, mám jich jenom pět. Ejhle a máme tu odčítání.
A co dělení. Také snadné, čtyři prstíky na dvou nožičkách, tj. osm (jsem přece ptáček – objev osmičkové soustavy [PDP7, první Unix]) děleno dvěma ručkami je dva.
A co nedefinovaný limitní typ: dělení nulou? Mám jednu ručku se šikovným masem, druhou mi ohlodal šavlozubý tygr! Á, tady dělit nejde! Obrovská abstrakce! Vždyť dodnes snad ani některá náboženství nulu neuznala, natož dělením nulou.
A co binární soustava: Jsem Strunatec (nadkmen obratlovců) a mám jenom dvě očička.
pokračování příště, bobánek

Komentáře

Aidamos odpověděl -

Už to prosím Tě nehul... aby Ti ještě nějaké prsty zůstalY

man_100 odpověděl -

Pane Slavik.Petr - jen tak dál, ať se to tady hýbe...

--
Vyskytnou-li se u Vás po přečtení mého příspěvku nežádoucí příznaky (na př. třes rukou, žaludeční nevolnost, nespavost) ihned opusťte tento web!

ss.rambo odpověděl -

Tak dobře jako u tohole článku jsme se dlouho už nebavil :) Jen tak dál :)