Připravuje se SUSE Linux Enterprise Desktop 10

Společnost Novell připravuje novou generaci svého linuxového desktopového operačního systému. Jedná se o SUSE Linux Enterprise Desktop 10 (SLED 10). V současnosti je již k dispozici jeho beta-verze, což nám umožňuje seznámit se s tímto produktem blíže.

SLED 10 je dalším členem v řadě operačních systémů společnosti Novell určených pro pracovní stanice. Díky svým vlastnostem, k nimž patří snadnost použití, spolehlivost, rozsáhlé otestování a podpora silné firmy, je podobně jako jeho předchůdce (tzn. Novell Linux Desktop) vhodný především pro použití v podnikových prostředích.

Uvedený produkt bude spolu se SUSE Linux Enterprise Server 10 (SLES 10) tvořit základní součásti nové platformy SUSE Linux Enterprise 10. A oba tyto zmiňované systémy (tzn. SLED a SLES) budou navíc spolu s dalšími produkty (např. ZENworks, GroupWise) tvořit komplexní balík Novell Open Work­group Suite.

Významné vlastnosti

SLED 10 nabízí uživatelům řadu zajímavých vlastností a funkcí. Byl vytvořen tak, aby jej bylo možné snadno instalovat a nakonfigurovat. K provádění jednotlivých instalací se používá známý nástroj YaST, pro hromadné instalace je pak k dispozici AutoYaST. Významná je v této souvislosti skutečnost, že není vyžadován výkonnější hardware, než je v současnosti obvyklé, takže nehrozí návazné investice.

Široká podpora standardů a kompatibilita, jimiž SLED 10 disponuje, umožňuje stanicím vybaveným tímto systémem společně existovat a spolupracovat i s počítači Windows, Mac a UNIX. Stanice, na nichž je instalován, lze také snadno připojovat do existujících pevných i bezdrátových sítí, případně je mezi nimi bez problémů přepojovat.

Při návrhu SLED 10 byl kladen důraz i na jednoduchost jeho použití. Je vybaven přehledným intuitivním uživatelským rozhraním. Díky tomu jej snadno zvládnou jak stávající uživatelé Linuxu a Windows, tak i začátečníci. Práci pak uživatelům zpříjemňuje i zdokonalená grafika založená na technologii XGL. Využívá přednosti současných grafických karet s 3D akcelerací a vytváří působivé trojrozměrné prostředí se zajímavými efekty (např. přepínání mezi aplikacemi v prostorovém zobrazení, uplatnění průhlednosti apod.).

SLED 10 je více než samotný operační systém - je to integrované řešení. Obsahuje totiž i komplexní kancelářský balík, webové prohlížeče, prostředky pro komunikaci a spolupráci s jinými uživateli, podporu pro hudbu i video a množství dalších potřebných aplikací. V rámci kancelářského balíku OpenOffice. org 2.0 je nyní zařazena i podpora pro makra jazyka VBA (Visual Basic for Application) používaná v tabulkách Excelu, což je přínosem především pro podniková prostředí.

Vítanou novinku představuje také aplikace Beagle. Jedná se o prostředek, který umožňuje uživatelům snadné nalézání informací, jež mají na své stanici uloženy (tzv. desktopový vyhledávač). Pracuje na pozadí, přičemž indexuje všechny uživatelské soubory (např. dokumenty z kancelářských aplikací, zdrojové kódy programů, e-maily). Vyhledávání se vyvolává přes hlavní nabídku nebo klávesou F12. Po zadání požadovaného výrazu se zobrazí nalezené položky.

Novinkou je i multimediální přehrávač Banshee. Je to nástroj pro správu a přehrávání hudby určený do rozhraní GNOME, jenž umožní uživatelům poslech nahrávek ve formátu MP3. Novell se podílel na jeho vývoji s firmou Real-Networks. Další zajímavou novinkou je také správce fotografií pojmenovaný F-Spot. Mezi novými službami SLED 10 nelze opomenout ani bezpečnostní nástroj AppArmor.

Zdroj: článek vyšel v červnovném [?:http://www.novell.cz/presentation.php?sess=fd8e9f56413bfa8cabd4514878223... eNews] a jeho autorem je Ing. Oldřich Přichystal

O tom, jakým způsobem se licencují produkty řady SUSE Linux Enterprise a další, si můžete přečíst v souvisejícím [?uvnitr:jak_se_kupuje_suse_linux_enterprise článku].

Komentáře

morovics.michal odpověděl -

no rozhodne bude omnoho stabilnejsie sice omnoho okresanejsie ale stabilnejsie mne sa strasne pacil sled 9 aj tak bezim pod suse 9.3 lebo sa mi nechce instalovat nejaky ten soft a hlavne sled aspon 9 nepodporoval hned Win modem

rvojta odpověděl -

Ano, Xgl lze aktivovat pouhým kliknutím v příslušném dialogu. A to i v případě, že vaše karta není oficiálně podporována (budete na to upozorněni, ale to vám nebrání v aktivaci).

Jaké balíčky chybějí? Můžete danou chybu podrobněji popsat? (Co jste volil za instalaci, jaké balíčky chybějí, ...)?

--
Robert Vojta

Aleš Kučera odpověděl -

SLED má být uvolněn 17. 7., bude dostupný v ČR u prodejců Novell, resp. u distributorů tedy eD' system Czech a SWS. Cena za médium bude (pravděpodobně) 39€, za Upgrade Protection an rok (pravděpodobně) 50€ (v rámci programu VLA) a 75€ za maintenance na rok v rámci programu MLA (opět pravděpodobně). Informace bude zveřejněna mimojiné na www.novell.cz.

morovics.michal odpověděl -

pripájam sa k tomu chcelo by to naozaj nejakú časť stránky venovanú len tomuto