Přidání zdroje pomocí YaST

AKTULIZOVÁNO: Pomocí YaST (Yet Another Setup Tool) - "Správce programů" můžete instalovat, aktualizovat a odebírat rpm balíčky. Zdroje těchto balíčků se přidávají a upravují v YaStu - "Změnit instalační zdroj". V tomto článku si ukážeme jak takový zdroj přidat a používat.

Otevřte YaST a klikněte na "Změnit instalační zdroj". Defaultně je zde zapnut jen zdroj z dvd nebo cd podle toho, z čeho jste systém instalovali. Klikněte na volbu Přidat. V rozbaleném menu máte na výběr z různých zdrojů (FTP, HTTP, SMB/CIFS, NFS, CD, DVD nebo lokálního adresáře). Pokud hledáte seznam zdrojů, které můžete přidat, najdete je např. na [?:http://www.susewiki.org/index.php?title=Finding_RPMs#YaST_Sources www.susewiki.org].

YaST

Nyní si ukážeme jak přidat ftp, ale postup je více méně podobný i pro ostatní volby. Po vybrání FTP... se zobrazí jeho detailní nastavení, ve kterém ponecháme zaškrtnutou volbu FTP a vyplníme "Jméno serveru": ftp.suse.com. Malé upozornění nevkládejte "ftp://" to bude doplněno automaticky.

Do pole "Adresář na serveru" vložíme cestu ke zdroji YaST: pub/suse/i386/supplementary/KDE/update_for_9.3/yast-source/. Ne vždy je zdroj uložen v adresáři "yast-source/", ale v mnoha případech ano. Též si povšimněte chybějícího počátečního lomítka.

V našem případě je server veřejný, proto není potřeba žádného ověřování, ponecháme zašktrlou volbu "Anonymní" a stiskneme OK. Pokud je vše správně vyplněno proběhne ověření a zdroj se přidá do nabídky.

FTP detaily

Další tlačítka, která stojí za povšimnutí jsou "Upravit" a "Smazat" - jejich názvy vystihují i jejich funkci. Vždy se pracuje se zdrojem, který je v seznamu označen. V pravo od těchto tlačítek jsou pak ještě volby "Nahoru" a "Dolů". Pomocí nich můžete pousovat zdroj instalací v seznamu nahoru či dolu a určovat tak jejich prioritu. Pokud by se pak instalovaný program nacházel ve více zdrojích, bude vybrán ten, který je v seznamu na vyšším místě. Nakonec pak zbývá tlačítko "Zapnout/Vypnout" s jehož pomocí můžete aktivovat nebo deaktivovat zdroje bez jejich smazání.

Pokud je vše tak jak si přejete, stiskněte "Konec" a tím se všechny změny uloží, při stisku "Přerušit" by nedošlo k uložení informací. Tím jsme zdárně dokončili přidání nového zdroje a balíčky z tohoto zdroje se nám pak objeví ve Správci programů.

Můžete si celý postup také [?uvnitr:http://suseportal.cz/files/flash/add_source.html pustit] ve formátu SWF.

Komentáře

Tiger odpověděl -

Update KDE neodporucam.Je to SuSE nepodporovane a moze Vam to robit rozne problemy.Momentalne je tam KDE verzie 3.4.1, funguje v podstate dobre, akurat mam problem s odhlasenim sa a restartovanim .Ked sa odhlasim, alebo dam restartovat PC zostane mi na pozadi obrazok a ikony a mozem hybat mysou.Druha vec je ze Kaffeine pri vypnuti hodi niekedy chybu.To s tym problemom pri odhlasovani mi robilo aj podporovane KDE 3.4.0, vydany update kde_base to vsak vyriesil.Ja som sa radsej vratil k distribucnemu KDE 3.4.0 ktore je bez problemov.

Vyriesilo mi to zase naopak problemik s AmaroK.Ten spociva v tom ze ked dam pauzu tak mi procesor vyskoci na 100%.Skusil som len update AmaroK s uvedeneho zdroja, to vsak nepomohlo.To mi zase az tak nevadi, mam P4 s HT, takze pracovat sa da v pohode, akurat zacne hucat vetrak.

Veritas odpověděl -

Vyzkoušel jsem kompeltní update na KDE 3.4.1 a zřejmě v SuSE 9.2 chybí některé knihovny nebo něco podobného. Systém začal být mimořádně nestabilní a většina KDE aplikací spadla bud okamžitě nebo ve chvíli kdy jsem zkusil s ní pracovat. Navíc -> SuSE menu se neaktualizuje automaticky a téměř všechny odkazy by se museli přepsat. Proto jsem se vrátil k KDE 3.3.

Hrozně by mě zajímalo co by mohlo chybět aby aktualizace proběhla na 100% v pořádku.

Nehledejte hry v Linuxu. Linux je hra.

Ilfirin odpověděl -

Já s ním souhlasím. Sám jsem se vrátil k Windows.

Ne definitivně, ale po delší době jsem si chtěl ověřit, v čem je Linux lepší a v čem ne.
A jako desktop stojí stále s prominutím zahovno. Ne vše je vina Linuxu (většinou vidím chyby u distributorů), ale je to fakt.

Každý normální uživatel, jako Jirka, musí skončit, jak skončil.

kmachalkova odpověděl -

Staci trochu pozorneji cist. Je-li v nazvu zdroje uvedeno 'update_for_9.3', tak jde nejspis o instalacni zdroj pro SUSE 9.3 a neni divu, ze Vam jej do SUSE 10.1 nejde nacpat. Pokud chcete windowsi kodeky, doporucuji precist si tento clanek.

Luke7 odpověděl -

Vždycky se zaraduju, když prudce stoupne průměrné IQ uživatelů suse:-)

artemio odpověděl -

Tak pokud nezvládneš tohle tak prodej celej ten krám co některým funguje a věnuj se věcem na který stačíš.