Prevence monopolu OS?

Tak jsem se konečně dostal k instalaci Linuxu na své krásné nové stroje... :) Zádrhel nastal poměrně záhy. Nabootoval jsem z CD Kubuntu 8.04 na značkovém HP Compaq PC. Po prvním menu začne startit jádro, naběhne teploměr, dojede jen do třetiny a šlus. Total tuhoš. Opakovaně, nezávisle na tom, co v tom prvním menu zvolím, např. kontrolu média nebo live systém bez instalace... S totožným CD jsem se na domácím selfmade PC dostal až k rozdělování disků...

Stáhl jsem tedy OpenSUSE 11.0, když je to to HP... :D U dělení disku jsem se zděšeně zarazil - jako automatickou volbu mi to nabídlo smazání všech existujících oddílů s Windows! :o Což jsem samozřejmě nechtěl. Značně nervózní jsem se snažil vykoukat, co se to děje. Brzy jsem se dostal k hlášce o tom, že všechny moje 4 NTFS partišny jsou prý nějaké divné! Nelze prý měnit jejich umístění ani velikost [což jsem sice ani nechtěl, ale stejně...]. Buď se prý jedná o neznámý filesystem nebo jsou poškozené!
Rychle jsem vycouval a reboot do woken. Tam mě poměrně brzy napadlo podívat se do Správy disků. Nevěřícně jsem znovu a znovu koukal na textové popisky i barevnou legendu: Všechny 4 při instalaci Windows Vista Business 64 bit vytvořené diskové oddíly byly vytvořeny jako primární!
Jedno z hlavních Přikázání dle mé chatrné paměti praví "Nejvýše 4 primární oddíly na disku míti budeš". Je myslím hned za oním "640 KB RAM bude stači každému". Takže je jasné, že se Linux už neměl na disku kam usadit navzdory asi 150 GB prázdného místa.
Teď se ujišťuji i doma o totožné situaci, pro mě zcela nové po těch letech soužití s Windows XP. Instalátor Visty dovoluje sice poměrně bohatě operovat s diskovým prostorem před zahájením vlastní instalace, nicméně se chová poněkud nestandardně. Jsem moc paranoidní, když si myslím, že to je nově zavedené opatření pro "chytráky", kteří by náhodou chtěli pokoušet Přikázání "Jediný operační systém používati budeš"?

Autor: MIZ

Komentáře

Ilfirin odpověděl -

Zpočátku jsem se děsil, co to za antiLinux zápisek zase bude, ale pak jsem pookřál.

Zajímavé informace.
Přesto si myslím, že to je od Yastu bug. Měl by písnout něco ve smyslu "není kam prostě". Ostatně, jakýkoliv samovolný pokus o smazání existujích partition považuji za bug.

piluk odpověděl -

Z jedné mé nové skušenosti se mi zdá, že Windows Vista, má nějaké úpravy co se týká formátování disků.
Skrátka a dobře ntfs není uplně stejné jako nové ntfs a to samé je i s fat32.
Jeden můj známý má přenosný disk a stále řeší nějakou nekompatibilitu mezi Vistou a openSuSE.
Buď funguje jen v Linuxu, nebo jen ve Win. Vyskoušeno s ntfs, fat16, fat32. Naformátování z Linuxu mělo větší ůspěch než Format z Vist.
Ještě jsem to moc nekoumal a třeba píšu blábol, ale je to bordel......

Vista reknete LOL

ulejm odpověděl -

Už od dob kdy se kapacita disků přehoupla přes GB si dělení disku připravuji pomocí linuxového fdisk (i na počítačích, na kterých Linux nikdy nebude). Důvodem je kontrola nad rozdělováním a také 100% využití disku. Všimli jste si, že všechny disky od té doby nemají poslední partition "dotaženou" do konce disku? Ten nevyužitý zbytek mívá i desítky MB. Dejte si ho na takovém doměle zaplněném disku v linuxu zobrazit (stačí live CD, slax, knoppix atd.) příkazem "fdisk /dev/sda" a pak stiskněte < v >, pokud máte disk zcela využit vypíše se:
62 unallocated sectors
Těchto 62 sektorů je (na PC) vždy na začátku disku, vy tam ale budete mít výrazně více a to na jeho konci, poslední cylindr, podle kterých dělení probíhá nebude úplný - tak se vůbec nezahrne do žádné partition. Jediné jak tento prostor bezezbytku využít je vytvářet poslední oblast pomocí fdisku (tedy ne YaST nebo jiným instalátorem), před vytvářením oblasti stisknout < u > - zobrazí se Changing display/entry units to sectors a pak < n > (nová partition) zvolit typ a navrženou velikost potvrdit < Enter > - vždy se využije celý disk bezezbytku (tedy až na těch 62 začátečních sektorů. V případě Win si typ oblasti přepněte pomocí < t > na 7 (NTFS) a pak instalujte Win nebo ve Win ho oformátujte. Stejným způsobem si rozdělte disk pro jakýkoli systém - nevěřte instalátorům. V Yastu si pak při instalaci zvolte při dělení disku dole ve volbách [Expert] --> Znovu načíst tabulku oddílů aby se využilo připravené dělení.