OSS Alliance: BSA zapomíná na open source

OSS Alliance narozdíl od BSA i bez zastrašování radí, jak nahradit nelegální software ve firmách i domácnostech. Na svobodné neboli zelené lince 800 880 844 dostanou zájemci odpovědi, jak nahradit ilegální software za legální open source.

„Jsou tu i jiné možnosti, než nákup uzavřených a drahých aplikací, software jde nejsnáze legalizovat přechodem na svobodný software. Česká BSA o takové možnosti neinformuje a vydává se cestou zastrašování a hrozeb,“ uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan.

V Česku softwarové pirátství podle BSA kleslo o jeden procentní bod (srovnání 2005-6). Podle sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) je to mimo jiné i výsledkem propagace a popularity open source. „Linux už dávno vyrostl z dětských botiček, dnes se jedná o systém, který je možné nasadit v nepřeberném počtu situací. Dostupná je široká komunitní i komerční podpora a především nabídka systému s nepřekonatelnou cenou a zároveň vysokou bezpečností a stabilitou,“ uvedl předseda CZLugu Dan Ohnesorg.

Podobně jako v zahraničí na open source fungují firmy i úřady státní správy. Baťa, České dráhy, Česká pošta, největší městská část Ostravy či Magistrát města Děčín jsou příklady úspěšného nasazení svobodného softwaru.

Autor: rimoa

Komentáře

JirkaZ odpověděl -

mrkwosoft (zjednodušeně řečeno) a mrkwosoft rovná se například tohle.

Je třeba ještě nějaký komentář?

Mrkwosoftu by slušelo pár účinných náloží do Redmondu nebo možná přímo k tomu magorovi, jiné řešení přestává mít smysl. Jejich chování totiž není svobodné a fair podnikání (které je jinak základem existence na tomto světě), ale nekončící, drzá monopolistická šmejďárna na n-tou.

P.S.: toto píšu z legálních WXP, není to zdaleka můj první ani jediný legální OS od nich. Budu ale dělat všechno pro to, aby byl poslední (a to nejen u mě). Prostředky budou i nevybíravé, stejně jako to dělají oni.

JirkaZ odpověděl -

že jsem ho jednak koupil, jednak je dobré aktivně znát více OS (zejména ten nejvíce rozšířený) a především pak proto, že mi nic jiného nezbývá. Existují programy, které jsou prostě jen pod Windows - už se o tom popsalo moc papíru i bitů, netřeba jakkoliv diskutovat. Navíc nejde o špatný OS - úchylné je chování jeho výrobce a mnoha jeho uživatelů.

Budu přece konkrétnější: až mi někdo představí spolehlivě, dokonale a zaručeně funkční BDE pod Wine a dále programy využívající BDE se stejnými kvalitami, padne jedna z velkých překážek.

Na PC nehraju (naštěstí), ale pracuju a vyžaduju 101% funkčnost - i kvůli tomu, co mi ukládají příslušné zákony.

Nakonec jednoduchý model: jestliže existuje omezené množství programů daného typu pod Windows, z této množiny mně osobně vyhovuje zase velmi omezené procento - kolik si myslíte, že má takový program alternativ pod Linuxem?

Ono je dobré se občas probudit a uvědomit si realitu. O to důležitější je pracovat na rozšíření Linuxu a alespoň základním "polidštění" mrkwonly BFU, protože zatím jde o výsledek letité, sprosté a lživé masáže MS kombinovaný s elementární matematikou, u nás navíc umocněný absolutní neúctou k duševnímu vlastnictví (kradený SW). Nic víc...

JirkaZ odpověděl -

co jsem napsal, přečíst ještě jednou, když nezaberete, pak znova a tak dokola. Možná Vás z uvedených faktů nakonec napadne, co to vlastně potřebuju a proč jednám tak, jak jsem popsal...

Už jsem psal, že není o čem diskutovat, je to prostě tak. Navíc nehodlám a nepotřebuji veřejně rozebírat detaily mých nároků na onen sw - vše je dávno prozkoumané, ověřené a vyzkoušené "tam i zpět".

Věnujme raději energii na prosazování Linuxu okolo sebe.

JirkaZ odpověděl -

Database Engine. Možná jednou nějakou virtualizaci zkusím, ale zatím vše funguje tak, jak má a reboot mi nečiní problémy. Fakt tu neřeším nějaké potíže ani nemám dotazy, pouze jsem napsal, jak vidím situaci na základě docela dlouhodobých zkušeností...

rimoa odpověděl -

:-) jj, open source je nejspise zapocitane mezi piratskym softwarem. Ale jeste cekame na zaslani metodiky, podle ktere se statistika tvori.