openSUSE: Tumbleweed

TumbleweedTento příspěvek shrnuje informace dostupné o projektu Tumbleweed. Šmejdil jsem po internetu a hledal nějaké další informace, ale v podstatě všechny vycházejí z oficiální stránky projektu http://en.opensuse.org/Portal:Tumbleweed.

Distribuce mají dnes v naprosté většině svůj vývojový cyklus. Každého půl roku, každých osm měsíců, každý rok vychází nová verze distribuce. Každá z těchto verzí má časově omezenou podporu. Přitom jsou ale aktualizovány pouze verze programů, které už se v dané distribuci nachází – tedy programy nejsou povyšovány na své novější verze.

Pokud tedy chcete udržovat svůj systém aktualizovaný, jsou tu možnosti:

  • Znova a znova a znova instalovat nové verze. Ve skutečnosti to není tak náročné a nebezpečné, pokud máte pro adresář /home vlastní oddíl na disku.
  • Najít si distro, které poskytuje rolling-updates (nebo bleeding edge pro vyznavače adrenalinových sportů).

Svoje rolling mají Gentoo (včetně Sabayonu), samozřejmě Archlinux i Debian (sid a nově i ve verzi Linux Mint). Nyní se tento seznam rozšiřuje. Snahou projektu Tumbleweed je poskytnout rolling-updates v rámci distribuce openSUSE.

Repozitář Tumbleweed by měl obsahovat poslední stabilní verzi programů a jádra. Zatímco repozitář factory je zaměřen na bleeding edge, tedy často experimentální software a ne plně stabilní, Tumbleweed je určen pro denní použití. Vedoucím projektu je Gregor Kroah-Hartman.

Jelikož jde o průběžné aktualizace mezi jednotlivými verzemi openSUSE, nemá Tumbleweed samostatné repozitáře pro každou verzi. Pro Tumbleweed je dostupný i repozitář Packman.

Samosebou, má to háček. Pokud používáte proprietární ovladače grafických karet od Nvidia nebo AMD, novější aktualizace jádra nemusí nutně spolupracovat se staršími verzemi ovladačů. Musíte tedy nejprve aktualizovat ovladače z vlastních zdrojů a pak teprve aktualizovat verzi jádra.


Jak přejít na Tumbleweed?

zypper ar --refresh http://download.opensuse.org/repositories/openSUSE:/Tumbleweed/standard/ Tumbleweed

zypper dup --from Tumbleweed

Osobně to beru z ryze praktického hlediska. Počítače, na kterých jsem openSUSE 11.4 zatím instaloval, mají to štěstí, že mohou používat svobodné ovladače grafik. Nastavím týdenní aktualizace a uživatelé je budou jen potvrzovat … až do konce svých šťastných dnů (nebo dokud bude Tumbleweed fungovat :-D ).

Viva Tumbleweed!

Autor: kerberosk

Komentáře

michalq odpověděl -

Vypada to docela dobre!!!

Ale pro uzivatele desktop reseni (a tech bude u openSUSE asi vetsina), kde grafika hraje dost zasadni roli, je fakt, ze rollup update neni sychronisovany s proprietarnimi drivery NVIDIA a ATI dost zavazny problem. takze se nejedna o "hacek", ale o pekny "HAK".

Nebo existuje nejaky zpusob jak Tumbleweed efektivne pouzivat a problem s proprietarnimi drivery NVIDIA resp. ATI eliminovat?

Nebo se zeptam jeste jinak:
Problem je, ze vyvoj jadra jde kupredu rychleji nez vyvoj proprietarnich driveru NVIDIA a ATI. Je v Tumbleweed mozno pri nabidce updatu jadra volit jeho verzi tak, aby odpovidala pozadavkum na driver, nebo se bude vzdy nabizet jenom posledni verze jadra?

Ilfirin odpověděl -

On by to zas takový problém být nemusel. Existuje DKMS.

Znám jen nvidii, takže ...
Ona totiž není vždy nutná nová verze ovladače, jako spíš je nutná rekompilace modulu (při ruční instalaci driveru, jež bude v tmto případě imho nezbytná).
A DKMS to za vás udělá automaticky. Viděl jsem to v akci na Debianu (kde buildil můj externí ovladač webkamery a virtualbox moduly) a fungovalo to velice dobře.

michalq odpověděl -

Mohl by jste mi k tomu napsat neco podrobnejsiho? Specialne mi jde take hlavne o NVIDIA (jina karty uz ani nepouzivam).

Ja bych dokonce ocekaval, ze se pri instalaci noveho jadra automaticky rekompiluji vsechny aktivni moduly (alespon tak je tomu v Ubuntu a tedy i v Debianu, kde neni nutne pomoci DKMZ nasledne cokoli upravovat) a tudiz by zadny problem nastavat nemel.

Znamena to, ze v pripade Tumbleweed je to nejak jinak? Nebo je to specificka vlastnost distribuce openSUSE?