Novinky v openSUSE 12.1 – část druhá (Pod kapotou)

opensuse_12.1_3d_171px.pngV minulé části jsem se vám snažil v několika málo částech naznačit, jakých hlavních odvětví se novinky v openSUSE 12.1 především týkají a dnes bych se chtěl věnovat novinkám pod kapotou a zmínkou o lokalizaci. Bude tu řeč opět o Snapperu, novém jádru, systemd, ale také o věcech, které v úvodní části zmíněné nebyly. Jako příklad poslouží třeba SAX 3, YaST, OBS nebo třeba Zypper.

Tolik k úvodu a nyní se můžeme na tyto novinky v openSUSE 12.1 podívat trochu zevrubněji. Začneme hezky tím, co se nachází pod tou hezkou zelenou slupkou, kde se většinou skrývají ty vůbec nejpodstatnější změny. Je pravda, že když se vám přeskakování mezi okny nezobrazuje v úhledné 3D krychli, tak je to možná důvodem k naštvání, ale na funkčnost to nebude mít takový dopad, jako když bude docházet k závažným hardwarovým konfliktům nebo systém bude prošpikován bezpečnostními riziky.

Pod kapotou

Přestože většina nejvíce viditelných vylepšení openSUSE 12.1 je pravděpodobně na povrchu a tudíž tyto novinky jsou ''na první pohled'' zřetelné, tak i nemalá část novinek byla směřována na vnitřnosti openSUSE. Došlo tudíž například k vylepšení bootovací procedury, správy hardwaru nebo třeba konfigurace systému. Spouštění openSUSE má od nové verze na starost systemd, přestože sysvinit je stále dostupný jako taková záloha. Nový nástroj Snapper automaticky sleduje konfiguraci systému a změny v ostatních systémových souborech a případně vám umožní navrátit určité části do předchozího stavu. YaST prošel poměrně velkými úpravami, které řeší problémy s padáním, jenž pamatujeme z minulosti. Vrátil se starý známý SAX a to v podobě projektu SAX3, který byl realizován v rámci projektu openSUSE GSOC. Samozřejmostí je, že nové openSUSE 12.1 podporuje všechny nejnovější komponenty jádra systému jako například jádro Linux 3.1, syslog-ng 3.3, GCC 4.6 a LLVM v3. Rozhodně také stojí za zmínku, že openSUSE je první hlavní linuxovou distribucí, která je distribuována s novým programovacím jazykem od společnosti Google, který se jmenuje jednoduše Go.

Vylepšení openSUSE technologií

openSUSE jako distribuce Linux je něco více než jen balíček softwaru třetí strany. openSUSE má vlastní nástroje sloužící ke konfiguraci vašeho systému, spravování softwaru a mnoho a mnoho užitečného kódu navíc.

Snapper

Po dlouhých letech se konečně dočkáváme nástroje, který do našeho systému přináší možnost vyvolávání záloh systémových částí. To je možné především díky novému souborovému systému btrfs, kde je možné využívat tzv. snapshoty, česky bychom mohli říci snímky, i když radši mám anglický ekvivalent.

Celý princip je postaven na tom, že snapper vytvoří snapshot před a po použití YaSTu či zypperu a také se tvoří časový snapshot, který je jakousi zálohou systému proti klasickým uživatelským chybám. Tyto snapshoty následně můžete podrobovat zkoumání, porovnávání a to buď prostřednictvím příkazů přes příkazový řádek nebo můžete využít grafického uživatelského rozhraní.

Rovněž mějte na paměti, že Snapper a funkcionalita záloh je v současné době dostupná pouze pro souborový systém btrfs. Práce na tom, aby tuto novinku bylo možné použít i na starším souborovém systému ext4 sice usilovně pokračují, ale je velice pravděpodobné, že se této možnosti nedočkáme dříve než v příštím vydání openSUSE.

Pokud si chcete o Snapperu přečíst nějaké doplňující informace, navštivte tuto stránku, kde byl tento nástroj představen.

Greg K-H předvádí Snapper na Brainshare

SAX3

Když Xorg vyvinulo novou strukturu xorg.conf.d jako náhradu za xorg.conf, námi milovaný konfigurační nástroj X musel zmizet ze scény, avšak díky díky zápalu a zájmu Manua Gupty během Google's Summer of Code má openSUSE opět elegantní grafické uživatelské rozhraní sloužící úpravám vaši X konfigurace. Ještě by se určitě slušelo zmínit název tohoto grafického rozhraní, kterým je SAX3. Takže nyní uživatelé openSUSE opět mohou jednoduše upravovat svou klávesnici, myš, monitor a touchpady pomocí jediného a pohodlného rozhraní. Nemějte obavy, pokud máte problémy s vaši X konfigurací – jak je obvyklé pro moduly YaST, tak SAX3 řeší známý problém s kuřetem a vejcem vložením textového rozhraní ncurses, stejně jako grafických rozhraní GTK a QT. Prosím berte v patrnost to, že SAX3 nepracuje správně v oss repo pro verzi 12.1, ale aktualizace je již dostupná na X11:sax repo.

YaST

Kromě nové podpory Snapperu a návratu SAX3 získal YaST2 řadu oprav a drobných vylepšení. Správce YaSTu jistě potěšilo oznámení, že po poslední sérii oprav by již nemělo docházet ze strany YaSTu k náhodným a nechtěným přepisováním upravených uživatelských konfiguračních souborů, jako tomu bylo v ''začátcích''. Rovněž by mělo dojít k zrychlení YaSTu, takže dlouhodobé zvěsti o YaSTu, který stále něco přepisuje a je nehorázně pomalý, by měly přejít v zapomnění. Více viditelnou změnou by měl být nový styl, který je možný díky novým CSS tématům. WebYaST se podrobuje stále pokračujícímu se vývoji, díky němuž je dnes možné pomocí online webového rozhraní upravovat čím dál tím více modulů. O vydání nové verze WebYaSTU jsem vás informoval prostřednictvím tohoto článku.

Zypper

Spráce balíčků zypper přichází v novém openSUSE 12.1 s jednou zásadní novinkou, kterou je více flexibilnější a chytřejší aktualizace jader. S vydáním nového jádra přicházejí velká očekávání na změnu, ale občas se stávalo, že ne všechno při nahrazování starého jádra za nové dopadlo na 100% a občas se nám také nepovedlo ani nabootovat systém. Tomu by však s openSUSE 12.1 a novinkou zypperu měl být konec. Nyní totiž zypper může po aktualizaci jádra počkat na to, až se dostanete do systému a staré jádro se maže až poté. Tato novinky však v aktuální verzi není ve výchozím nastavení, takže pokud tuto vlastnost chcete využívat, tak si ji musíte aktivovat, avšak do budoucna, konkrétně do openSUSE 12.2 je s touto funkcí počítáno do výchozího nastavení.

Tato vlastnost je však ještě více konfigurovatelná. Máte totiž ještě možnost nastavit, jaký (libovolný) počet jader má být zachován nebo dokonce i jakou konkrétní verzi chcete uchovat.

Více informací o této novince získáte ZDE.

OBS, openQA a další nástroje

openSUSE vyvinul celou řadu výkonných nástrojů, které se používají k tvorbě naší distribuce a které jsou samozřejmě dostupné i pro ostatní vývojáře balíčků nebo testování softwaru. Mezi tyto nástroje patří tzv cross-platform Open Build Service, všemohoucí openQA, flexibilní KIWI a mnoho dalších. Každý z těchto nástrojů za posledních 8 měsíců prošel vylepšeními a to včetně prvního vydání openQA a vydání Open Build Service, který obsahuje balíčky dostupné pro openSUSE 12.1.

Linuxové jádro 3.1

Nové jádro Linuxu 3.1 pošlo celou řadou úprav oproti svému předchůdci, tedy jádru verze 2.6.38, které bylo součástí openSUSE 11.4. Vylepšeny nebyly pouze souborové systémy ext4 a btrfs, ale linuxové jádro 3.1 se zlepšilo především v oblasti výkonosti, správy a využívání pamětí a zpracování dat. Samozřejmostí je celá řada nově podporovaných hardwarových součástí a to včetně externích zařízení Microsoft Kinect, webkamery Apple iSight a ovladače pro konzolu Nintendo Wii stejně jako interního hardwaru jako například nových APU AMD Llano Fusion nebo procesorů od společnosti Intel a to včetně Ivy Bridge a Cedar Trail, různých bezdrátových a grafických karet atd. Více detailů o tom, co nové jádro u openSUSE obsahuje, naleznete na stránkách KernelNewbies a to konkrétně pro verzi Linux 2.6.39, Linux 3.0 a Linux 3.1.

systemd a další systémové změny

Jak již bylo uvedeno v první části této série, tak o bootovací proces se v novém openSUSE 12.1 stará systemd, což je nový init nástroj, který má celý proces zrychlovat a také má být bezpečnější. To všechno a ještě něco navíc jsme uvedl v pondělí, ale co když vám z nějakého důvodu nový systemd nevyhovuje? V tom případě můžete stále využívat starý sysV-init a to tak, že při bootování stisknete klavesu F5. Pokud chcete využívat starý init, tak spusťte zypper jako administrátor a proveďte následující příkaz zypper rm systemd-sysvinit a akceptujte instalaci sysvinit-init. Rovněž je také možné zvolit jako volitelný zavaděč GRUB 2 a to i přesto, že s ním není vše úplně v pořádku a tudíž stále s ním nemůže vládnout spokojenost. To vám však nemusí bránit si ho vyzkoušet, abyste si náhradu starého GRUBu osahali, avšak GRUB2 tu je především pro vývojáře.

Mezi menší změny zejména patří:

  1. V openSUSE 12.1 byla představena nová verze nástroje util-linux, který je nyní ve verzi 2.20 a přináší poprvé velké změny do nástroje pro přihlašování, který se jmenuje dmesg, což jsou první velké změny za osmnáct let.
  1. LightDM 1.0 je prvním vydáním stabilní verzí správce monitorů, který je rychlejší a rozšířitelný. LightDM se zaměřuje na vymýcení bezpočtu různých správců monitorů pomocí nového standardu.
  1. Nové vydání syslog-ng 3.3 podporuje multithreading, JSON a mongodb výstup do systémového přihlašovacího nástroje.
  1. rpm 4.9 přináší řadu vylepšení stability a výkonu tohoto správce balíčků.

openSUSE 12.1 je prvním, kdo vydal Go, LLVM v3 a CLANG v3

openSUSE je pyšné na to, že je první hlavní distribucí, která obsahuje nový programovací jazyk od společnosti google, který se jmenuje Go. Tento jazyk je rychlý, staticky napsaný, sestavený jazyk, který se tváří jako dynamicky napsaná interpretace jazyka. Skvěle si rozumí s více jádrovými sesíťovanými stroji a nabízí flexibilní a modulární konstrukci mechanizmů programu.

openSUSE 12.1 také obsahuje právě vydaný LLVM3 kompilační nástroj a Clang se zapnutou podporou generací ARM přesně v duchu startujícího openSUSE ARM projektu. Kromě Go a LLVM openSUSE nabízí celou řadu posledních verzí kompilátorů a nástrojů. openSUSE 12.1 je postaven pomocí GCC 4.6.2, který jasně ukázal velké výkonnostní zlepšení proti verze 4.5. Toto vydání také představuje počáteční podporu pro programovací jazyk Ada 2012, stejně jako experimentální podporu pro nejnovější standard C++11 (status můžete nalézt zde).

Lokalizace

openSUSE 12.1 je přeložen do mnoha světových jazyků – v současné době je zhruba 30 doděláno na 90% a kolem 66 jazyků je před dokončením. openSUSE také obsahuje 5 nových fontů, z nichž 2 (PT Sans a PT Serif) splňují kromě standardu Západní a Centrální Evropy i standard a všechny znaky ruského jazyka, což je dělá unikátními a velice podstatnými pro moderní digitální komunikaci.

Autor: VojTEKK

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.