Minirozhovor s Katarínou "Bublinou" Machálkovou

Jako malé lákadlo našeho digitexového stánku vám přinášíme minirozhovor se členkou českého týmu YaST, kterou je Katarína Machálková. Pokud vás dotčená témata budou zajímat víc, napište do diskuse, budeme se snažit se k nim vyjádřit buď v samostatných příspěvcích nebo v reakcích.
Katarínu budete moci samozřejmě potkat na našem stánku v průběhu Digitexu, tak si to nenechte ujít!

suseportal.cz: Mohla by ses čtenářům našeho serveru v krátkosti představit?
KM: Jmenuju se Katarína Machálková, pracuji v české pobočce SUSE jako vývojářka YaSTu a Installfest na Invexu bude již druhý, na kterém se za SUSE podílím jako hlavní organizátorka.

suseportal.cz: O YaSTu se v souvislosti se SUSE Linuxem vyprávějí legendy - kolik lidí vlastně vyvíjí YaST u nás v republice a celkově?
KM: U nás v ČR je to aktuálně 8 vývojářů, zhruba stejný počet pracuje v německé pobočce, ale na vývoji YaSTu se podílí také lidé z jiných teamů, jako je např. OES tým v Bostonu, nebo AppArmor tým v americkém Portlandu

suseportal.cz: YaST je často zmiňován jako komponenta, která odlišuje SUSE Linux od ostatních distribucí - bude se o něm přednášet i v rámci Digitexu?
KM: Přednášku o YaSTu, přesněji o jeho zbrusu novém balíčkovacím systému, měli návštevníci možnost vidět na prvním SUSE Linux Installfestu v červnu letošního roku. Na Digitexu se přímo YaSTu žádná z přednášek týkat nebude, ale YaST v akci bude k vidění například během ukázkové instalace SLEDu, při přednášce o virtualizaci, nebo o Sambě a Active Directory integraci.

suseportal.cz: Na balíčkovací systém postavený nad ZLM se na našem portále objevovali i některé stížnosti - byly dětské nemoci?
KM: To rozhodně, zvláště vezmeme-li v úvahu, že rozhodnutí zařadit nový balíčkovací systém do SL 10.1 přišlo ze strany managementu doslova za 5 minut dvanáct a celý projekt byl dokončován v značném časovém stresu. Ale myslím, že takhle to funguje pokaždé, když se uvádí do praxe něco nového. Ty nejzávažnější problémy se ale do uvolnění Enterprise produktů stihly vyřešit a majitelům krabicové verze byly nabídnuty jako online aktualizace

suseportal.cz: O balíčkovacím systému už se tedy mluvilo - budeš kromě Installfestu v rámci digitexu přednášet o něčem jiném?
KM: Ano, byla jsem kolegy přemluvena, abych udělala přednášku o novellím bezpečnostním frameworku AppArmor

suseportal.cz: AppArmor byla jedna z technologií, kterou Novell koupil a hned uvolnil pod otevřenou licencí - dá integrace nových věcí hodně práce, nebo by se daly do SUSE Linuxu připojovat další a další komponenty?
KM: Asi žádná integrace nové věci do existujícího systému není tak úplně triviální a ze začátku trpí dětskými nemocemi (podobně jako již zmíněný nový balíčkovací systém). S AppArmorem to bylo stejné - po tom, co se uvolnily první produkty, kde byla tato služba povolena by default, začaly se množit stížnosti uživatelů, že jim přestalo fungovat to, či ono.
Ovšem zahodit novou věc s tím, že 'to přece stejně nefunguje a předtím fungovalo, koukejte to vrátit zpátky', není řešení. Chce to prostě spolupráci komunity, podpory a vývojářů, aby se věci uvedly do takového stavu, kdy budou všechny strany spokojené

suseportal.cz: Vnímáš AppArmor jako věc pro další rozvoj SUSE Linuxu důležitou?
KM: Přestože AppArmor má mnoho odpůrců, zejména na straně vývojářů linuxového jádra, z uživatelského hlediska představuje jednoduchou a lehce konfigurovatelnou, ale přitom o nic méně bezpečnou alternativu konkurenčního produktu SELinux.
Na SUSE Labs konferenci AppArmor tým prozradil svůj záměr zřídit veřejný repozitář profilů pro AppArmor, které si bude moct každý uživatel stáhnout, případně dát k dispozici vlastní profily ostatním členům komunity. Což je určitě krok tím správným směrem, který přispěje k tomu, aby uživatelé AppArmoru důvěřovali a nebrali jej jenom jako nutné zlo

suseportal.cz: To je dobrá zpráva! Budou na přednášce i nějaké ukázky stylu "jak na to?". Na první přiblížení se AppArmor nejeví úplně intuitivně...
KM: Určitě. AppArmor má dokonce vlastní YaST moduly, takže jeho konfigurace rozhodně nemusí vypadat jako zdlouhavé hrabání se v konfiguračních souborech a dohledávání v manuálu.

suseportal.cz: Budeš se AppArmoru jako technologii věnovat i do budoucnosti?
KM: To nezávisí jenom na mně :-) Prvořadé jsou samozřejmě věci, které dělám pro svůj tým. Na SUSE Labs konferenci jsme navázali spolupráci s týmem v Portlandu, který AppArmor vyvíjí. My rozumíme líp YaSTu, oni zase tomu 'vnitřku', takže v konečném důsledku ze spolupráce můžou profitovat všichni - oni se budou moct víc věnovat samotným AppArmoru, my přispějeme k tomu, aby uživatelské rozhraní mělo jednotnou podobu a uživatelům se s AA bude snad líp pracovat. No, a já chci být samozřejmě u toho.

suseportal.cz: Tak se budeme těšit! Na přednášku i na novinky v YaSTU. Děkujeme za rozhovor!

Komentáře

kmachalkova odpověděl -

V 10.1 to pokud vim zatim nejak 'oficialne' (cti: jinak nez rucnym nakopirovanim ikonek do prislusneho adresare) nejde. YaST Gtk frontend byl jeden z uspesnych projektu Google Summer of Code, a ted uz zavisi jenom na rozhodnuti managementu, zda bude v nektere z pristich verzi nabidnut uzivatelum jako alternativa

ra100 odpověděl -

1.na margo toho managementu.uz sa poucili,aku chybu urobili,ked zaradili novy balickovaci system"doslova za 5 minut dvanáct a celý projekt byl dokončován v značném časovém stresu.?"
vobec tu suse linuxu neprospelo.skor naopak.
2.ako to bude vyzerat v opensuse 10.2?planujete lepsie odladit nasledujucu verziu, aby sa nezopakovala situacia s 10.1?
3.bude YAST rychlejsi v opensuse 10.2?v porovnani so smartom je velmi pomaly.

kmachalkova odpověděl -

Ad 1: Za chyby managementu vetsinou vyvojari moc nemuzou a ja take nemuzu celou situaci z pohledu managementu moc komentovat. Ovsem vsechny strany se shodnou na tom, ze zarazeni noveho balickovaciho systemu do SL10.1 na posledni chvili byla chyba, ze ktery je potreba se poucit a zajistit, aby se v budoucnu neco takoveho uz neopakovalo
Ad 2 a 3: V 10.2 budou samozrejme opraveny chyby z 10.1, prinese nektere nove vlastnosti (ale uz ne tak prelomove ;-) ) a pak jsme se take zamerili na zlepseni vykonu jak vnitrnich casti YaSTu, tak balickovaciho systemu a instalace

ludek.safar odpověděl -

Průmerný věk managementu je myslím celkem standardní a je zřejmé, že rozhodnutí jsou ovlivňována zejména ohledem na Enterprise verze - v tomto případě za cenu obětí na straně neenterprise verze (což je bez diskuze chyba, neberte to tak, že to bagatelizuji).
Novell je společnost kotovaná na americké burze a má obrat přes miliardu dolarů, přičemž krabice SUSE Linuxu v tom nehrají téměř žádnou roli. Novell se snaží udělat všechno proto, aby enterprise verze byly ve střednědobém horizontu obchodně úspěšné.
Beru to tak, že být manažer a mít informaci: "můžem to nacpat do krabice - asi se to nepodaří úplně odladit, ale je vyšší pravděpodobnost, že ve SLED to bude 100% funkční" a mít za sebou radu investorů a bookmakery, kteří se ptají jen na to, za kolik desítek milionů dolarů prodám krabic a za kolik potenciálně SLESU - taky bych neměl lehké spaní.
... naštěstí se mě to netýká :-)

kmachalkova odpověděl -

Tak nam to, Mariane, zabuguj :-) Vyvojar YaSTiho modulu pro zvukovky sedi se mnou v kancelari a to, co popisujes, je jasny bug. A o par dveri dal sedi nasi wi-fisti, kteri by Ti urcite radi pomohli s konfiguraci sitovky
A co se tyce podpory mp3, prehravani DVDcek, tenhle clanek jsi cetl? Podle tohoto navodu to lze rozchodit za pul hodiny a pokud ne, chyba je nekde mezi zidli a klavesnici ;-) Nebo staci proste vzit AddOn CD (mas-li od Anicky krabici, je to to s cislem 6) a tam je amarok-helix, nebo banshee-helix a to k prehravani mp3 bohate staci.

kmachalkova odpověděl -

> Slyšel jsem, že na opensuse.cz se bohužel nesmí na takové články dávat odkazy, protože by to
> Novellím právníkům způsobovalo bolehlavy. Je to pravda?

Je to bohuzel pravda.

Jinak zrovna uspavani a probouzeni ma na starosti 'mistr koder' cesky, jen jemne a nezne musi se na nej, aby clovek nebyl vyflejmovan a aby bug nebyl zavren jako WONTFIX s komentarem, ze uzivatel je jaksi rozumu mdleho ;-)

> PS Amarok nerad, Kaffeine nerad ... my senioři dáváme přednost XMMS pro jeho sympatický
> nevtíravý vzhled :-)

Tak v tom pripade pridej dle navodu ve vyse uvedenem clanku Packmana jako instalacni zdroj v YaSTu a podivej se tam po balicku 'mad'. Mohlo by to pomoct.