Malé přiblížení OpenSUSE 10 beta 1

4CD, Kernel 2.6.13_rc5, KDE 3.4.2 (nebo GNOME 2.11), Firefox 1.0.6, GIMP 2.2.8, xorg 6.8.2, GCC 4.0.2 to je OpenSUSE 10 beta 1. Jeho ostré nasazení však komplikuje mnoho chyb. Proto jen ve stručnosti malé shrnutí.

Instalace, stejně jako u předchozích verzí, je jednoduchá a snadno ji zvládne i začátečník. Instalátor běží v grafickém režimu, který je však místo do zelena, laděn do modra. Výběr jazyka, souhlas se smlouvou, výběr časové zóny atd. to už známe z instalace 9.3 nic nového. Přibyla však jedna novinka, kdy si uživatel může zvolit, zda chce nainstalovat KDE, GNOME nebo jiný desktop manager. Detekce hardwaru jako vždy žádný problém, návrh oddílů a 45 minutová instalace (na Athlonu 1,3GHz s 256 RAM). Aby to vše nebylo tak růžové jsou reportovány chyby týkající se sekundárního disku (systém nenaběhne), SATA CDROM (systém nenabootuje) a problémy jsou i pokud nepoužíváte expertní režim při vytvářeni swapovacího oddílu.

Pokud se prokoušete instalací přivítá Vás v KDE chameleon, roztomilé do té doby než se porozhlédnete, co vám chybí - OpenOffice.org. Ty tu prostě nenajdete jelikož mají závislost na Javu a OpenSUSE obsahuje pouze open source software. Nápravu můžete zjednat přidáním zdroje do YASTu: ftp://ftp.opensuse.org/pub/opensuse/distribution/SL-10.0-OSS-beta1/inst-source-java/. Poučen šarádou kolem přehrávání mp3 a filmů pustil jsem YOU a hledal Multimedia packy - bez výsledku. Prostě tu nejsou. Svítily na mě jen ovladače pro GeForce a Microsoft True Type fonty. V diskusním fóru jsem si dohledal jak obelstít přehrávání mp3, ale doufám, že se to v dalších verzích změní. Další várka problémů na mě čekala v konzoli. Naučen ze SUSE LINUX 9.3 používat prefix rc před startovací skript, aniž bych musel do /etc/init.d, tu jaksi nefungoval. Také příkaz ifconfig na mě nepochopitelně házel - command not found. Dobrá tedy, lezu do YASTU a zkouším si nastavit grafiku, hodiny a ... nic. Ok. Mrknu do seznamů bugů a mimo jiné zjišťuji, že uživatel se dvěma síťovými kartami má hold smůlu a nenakonfiguruje ji. Pustím tedy z konzole sax2 (naštěstí funguje) a zapnu si podporu 3D.

Naopak příjemné bylo nahrazení arts multimediálním systémem KDEMM, i když i to má zatím své drobné chyby a nečekaně dobře se mi podařilo rozběhat Beagle, jen přes YAST > Beagle a z konzole pak pustit beagled. Oproti 9.3 funguje bez problémů. Nakonec ještě restart, abych se pokochal tapetou v GRUBU, která zobrazuje Prahu a zjistil, že oddíl s Windows je v GRUBU špatně nastaven.

No je to beta1, počkáme do zítra na betu2, která má opravit spoustu chyb. Z mého krátkého shrnutí je patrno, že OpenSUSE obsahuje nejnovější balíky, ale též spoustu chyb, takže je zatím určena spíše pro hravé jedince. Od 9. září 2005 bude k dispozici i RC1, která by už mohla být použitelná i pro běžného uživatele a budete ji moci zakoupit v našem shopu.

Poznámka: Kompletní přehled screenshotů najdete na www.osdir.com

Komentáře

koty odpověděl -

Beta1 nemá nastavené cesty pro roota, takže je potřeba všechny příkazy vypisovat hezky z celou cestou :-(

jiri.vetvicka odpověděl -

Tak jsem objevil v cem je problemek je potreba misto "su" napsat "su -" viz.zde

Close the world, open the next.