Malé preview k 10.1

Neoficiální preview vyšlo na www.packages.ro, pro ty, co neumí anglicky rychle shrnu obsah. Vlastní recenze bude následovat co nejdříve.

Uvítací obrazovka se změnila a je nyní ještě krásnější než ta před tím. Instalátor jako takový se též příliš nezměnil, ačkoliv novinkou je, že systém generuje jedinečné system id, které zasílá hardwarové informace (můžete si vybrat které) do Novellu. Tyto informace jsou pak použity ke správné instalaci balíčků.

Pokud instalujete z cd nevyhnete se jednotlivému zandavání a vyndavání cdček, ačkoliv autor článku konstatuje, že "minimální grafická instalace" by mohla jít pouze z jednoho cd.

Pár slov k softwaru. Balíčky, které nejsou open-source jsou odděleny na zvláštním cd. Se systémem se nainstaluje:

* Kernel 2.6.16.13-4-default

* X.org 6.9.0

* KDE 3.5.1

* GNOME 2.12

* Gaim 1.5

* Firefox 1.5.0.3

* Thunderbird 1.5

* Sunbird 0.2.1

* openssh 4.2p1-18

* perl 5.8.8

* Novell AppArmor 2.0 (nový balíček)

* NetworkManager 0.6.2 (nový balíček)

Nově je přítomen NetworkManager démon, který sleduje aktivní síťová spojení. Jeho úkolem je nastavit síť, co nejvíce automaticky. Novinkou je též rug - interface k ZENworks Linux Management (ZLM). Pracuje spolu s démonem ZLM a s jeho pomocí můžete instalovat, aktualizovat a odinstalovat software. K instalaci lze použít software ze serverů ZENworks 7 Linux Management, ZENworks 6.6.x Linux Management, aptrpm repozitářů a lokálního umístění. ZLM seskupuje software podle kategorií do katalogů.

Tolik stručné shrnutí, pokud se chcete podívat na screenshoty navštivte scr3.golem.de.

Jak už jsem řekl v úvodu vlastní recenzi připravíme jakmile to bude možné. Momentálné připravujeme recenzi k SUSE Linux Enterprise Desktop 10-Beta10. Už jsem ho stihl nainstalovat na testovací comp (Pentium III 734Mhz, ATI Rage 128 Ultra, 512 RAM, 18GB disk) a i když preferuju KDE před Gnome, musím uznat, že SLED by mě svým Gnome dokázal přesvědčit (jinými slovy to Gnome vypadá jinak než Gnome ;) Zatím jsou mé dojmy kladné, je to svižné, funkční a malebné. Screenshoty připravím, co nejdříve.

Komentáře

koty odpověděl -

Ne, Xgl funguje s tím, co tam je.

jiri.vetvicka odpověděl -

Zkuste sam-switch. Udělal jsem si poznámku do blogu, ze o tom mam pripadne napsat vice.

Close the world, open the next.