Ztracené rootovské heslo

Tipy od NovelluČlověk je tvor zapomětlivý a občas se stane, že něco zapomene. Pokud je to naše rootovské heslo, můžou nastat vážné komplikace. V tomto malém návodu se dozvíte, jaké kroky podniknout, pokud zapomenete heslo pro roota.

Bootování z CD

V první řadě se odpojte od internetu, jelikož následující řešení dočasně vystavuje váš počítač většímu riziku napadení. Poté nabootujte z instalačního CD a zvolte Rescue system. Po výběru rozložení klávesnice budete vyzváni k zadání loginu, napište:

root

Poznámka: Není potřeba zadávat žádné heslo.

Editace souboru "passwd"

Následně se přesuňte do adresáře /etc a pomocí editoru vi upravte soubor passwd, to uděláte zadáním následujících příkazů:

cd /etc

vi passwd

V souboru passwd vyhledejte řádek, který vypadá nějak takto:

root:x:0:0:root:/root:/bin/bash

a smažte písmeno "x" za "root:". Dvojtečku nemažte, ale ponechejte (ve vi se pohybujete kurzorovými klávesami a mažete pomocí klávesy delete). Po vaši modifikaci, by řádek měl vypadat takto:

root::0:0:root:/root:/bin/bash

Nyní soubor uložte postupným stiskem kláves ":wq a enter" (dvojtečka, w, q a enter) a přejdeme k editaci souboru "shadow"

Editace souboru "shadow"

K editaci souboru shadow se dostaneme zadáním příkazu:

vi shadow

Kde budeme editovat řádek obsahující slovo root, který může vypadat nějak takto:

root:$2a$05$sin5i458ghsdfg8076t5ymp4y;jgslkdbvffd bshmRK:12856:0:10000::::

po našem zásahu z něj zbude jen:

root::::

Poznámka: Po naší editaci zůstanou u slova root čtyři dvojtečky. Soubor opět uložíme a vi opustíme zadáním kláves ":wq a enter". Pokud bychom něco během editace zkazili a nebyli si jistí změnami zadáme ":q!" (dvojtečka q a vykřičník)

Teď už stačí jen počítač restartovat, přihlásit se jako normální uživatel a z konzole napsat:

su

passwd

a nastavit si nové heslo. Jen doplním, že heslo pro běžného uživatele se mění příkazem:

passwd uživatelské_jméno

To je vše.

Zdroj: Cool solutions

Komentáře

miloskafka odpověděl -

Za prvé:

Internet není třeba odpojovat, protože Rescue startuje pouze s úrovní běhu 0. Tedy v jednouživatelském módu, bez disků, sítě a grafiky.

Za druhé: Po zadání uživatele root stačí spustit příkaz passwd a zadat nové heslo roota. Na staré heslo se v tomto případě neptá.

Toť vše.

jiri.vetvicka odpověděl -

Bohuzel tak snadno to nejde. Protoze hlaska /usr/lib/pwdutils/liblog_syslog.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory. Changing password for root. passwd: User not known to the underlying authentication module, nam v tom uspesne brani ;)

A jinak pri bootu pise INIT: Entering runlevel: 3 :)

Close the world, open the next.

miloskafka odpověděl -

Omlouvám se, máte pravdu. Měl jsem to sice v praxi ověřeno ale teď si uvědomuji, že heslo bylo kódováno ještě výchozím algoritmem DES, který linux při instalaci nabízel defaultně a kdosi nezmněnil. V runlevel 1 (pochopitelně ne 0) jsem pracoval určitě ale zřejmě jsem úroveň běhu shodil sám. Nicméně ani v tomto případě by init 1 neškodil - pro jistotu.

Příště si to raději opět ověřím, než budu něco tvrdit.