Leadtek Winfast DTV Dongle a openSUSE 10.2

Tak se tak nějak přihodilo, že jsem si po čtvrt roce nerozhodného váhání pořídila DVB-T USB kartičku pro sledování digitální televize. V osobním výběrovém řízení nakonec vyhrála Leadtek Winfast DTV Dongle (recenze 1, recenze 2). Snoubí se u ní totiž nízká cena s podporou v Linuxu.

Protože má openSUSE 10.2 jádro 2.6.18, bylo už dopředu jasné, že karta bude k rozchození potřebovat trošku víc, než jen stáhnout firmware. Navíc jsem byla i tak trochu napjatá, který že typ z těch dvou existujících si vlastně nesu domů. Nakonec se ukázalo, že jde o novější typ se střevy v kombinaci frontend DiB7700P a demodulátor MT2060.

Samotné rozchození v openSUSE 10.2 je až překvapivě hladké. Stačí k němu následující ingredience:

 • čerstvá verze v4l-dvb
 • nainstalované balíčky kernel-source, kernel-syms
 • firmware
 • Kaffeine a balíčky libxine z Packmana

Instalace v4l-dvb

v4l-dvb obsahuje ovladače pro jádro. V praxi to znamená, že je potřeba mít je překompilované proti jádru, které skutečně běží na vašem počítači. Aby se dílo zadařilo, musíte mít nainstalované nejen nástroje na kompilaci, ale také zdrojové kódy jádra.

 1. Nainstalujete nástroje a zdrojové kódy pomocí YaSTu -> Software -> Správce systému, kde ve Filtrech zvolíte Profily a pak už jen zaškrtnete nabídku Vývoj linuxového jádra. Pak ještě dohledejte balíček kernel-syms a spusťte instalaci kliknutím na Přijmout.
 2. Stažený archiv v4l-dvb si rozbalte například do adresáře /tmp.
 3. Otevřete si terminál.
 4. V terminálu přejděte do rozbaleného adresáře v4l-dvb a zadejte příkaz:
  make all
 5. Až příkaz doběhne, musíte ještě ovladače nainstalovat. Samotnou instalaci je potřeba udělat jako root, takže než začnete instalovat, zadejte příkaz:
  su
 6. Systém vás požádá o rootovské heslo. Hned jak ho zadáte, můžete instalovat ovladače příkazem:
  make install

Tím jste instalaci ovladače pro svou kartu dokončili. Terminál ještě nezavírejte, bude se hodit v dalších krocích.

Pro nováčky v příkazové řádce
Jestliže nejste kamarádi s prací v příkazové řádce, vězte, že v KDE můžete použít jako terminál třeba program konsole, který otevřete stisknutím kláves ALT+F2, zadáním příkazu konsole a kliknutím na tlačítko Spustit.
Pro přesun z adresáře do adresáře se používá příkaz cd. Jeho správný zápis je cd adresar_kam_se_chcete_dostat. V případě /tmp by tedy příkaz měl být cd /tmp. Jak se přesně jmenuje adresář s ovladači jste určitě zaznamenali, když jste ho rozbalovali. Pokud si to přeci jen nepamatujete, můžete si pomoct tak, že napíšete cd /tmp/v4l- a místo klávesy Enter stisknete klávesu Tab. Systém vám automaticky doplní název adresáře.

Instalace firmwaru

Po instalaci ovladačů sice už openSUSE kartu pozná, ale televize ještě žádná nebude. Nejdřív musíte stáhnout a nainstalovat správný firmware. Novější typ Leadtek Winfast DTV Dongle vyžaduje firmware dvb-usb-dib0700-01.fw. Ten musíte stáhnout, rozbalit a jako uživatel root nakopírovat do adresáře /lib/firmware.

Po překopírování firmwaru je čas se přesvědčit, že je s kartou vše, jak má být. To uděláte opět jako root zadáním příkazu tail -f /var/log/messages a zastrčením karty do USB. Po zastrčení by se měl vypsat text:

dvb-usb: found a 'Leadtek Winfast DTV Dongle (STK7700P based)' in cold state, will try to load a firmware
dvb-usb: downloading firmware from file 'dvb-usb-dib0700-01.fw'
dib0700: firmware started successfully.
dvb-usb: found a 'Leadtek Winfast DTV Dongle (STK7700P based)' in warm state.
dvb-usb: will pass the complete MPEG2 transport stream to the software demuxer.
DVB: registering new adapter (Leadtek Winfast DTV Dongle (STK7700P based)).
DVB: registering frontend 0 (DiBcom 7000MA/MB/PA/PB/MC)...
MT2060: successfully identified (IF1 = 1220)
dvb-usb: Leadtek Winfast DTV Dongle (STK7700P based) successfully initialized and connected.

Může se stát, že se nenajde firmware, i když jste ho poctivě nakopírovali na správné místo. V takovém případě ukončete výpis stisknutím kláves Ctrl+C a přenastavte práva k souboru s firmwarem příkazem:

chmod 777 /lib/firmware/dvb-usb-dib0700-01.fw

Po přenastavení práv kartu z USB vytáhněte a testík opakujte.

Pokud vše proběhlo jak má, můžete terminál zavřít. Nyní je vaše karta plně funkční a připravená pracovat. Žádné další nastavení třeba v YaSTu není třeba. Stačí zastrčit do USB a spustit program pro sledování televize.

Pro nováčky v příkazové řádce
Pro kopírování se používá příkaz cp. Pokud jste soubor s firmwarem rozbalili do adresáře /tmp, bude příkaz na překopírování vypadat takto: cp /tmp/dvb-usb-dib0700-01.fw /lib/firmware

Kaffeine

Pro sledování programů můžete použít různé programy, ale já osobně dávám přednost programu Kaffeine. Verze obsažená v openSUSE je z licenčních důvodů osekaná. To samé platí o knihovnách XINE, které Kaffeine používá. Plné verze si můžete stáhnout ze serveru Packman. Abyste nemuseli řešit nekonečné závislosti ručním stahováním dalších balíčků, doporučuji vám vložit si tento server jako instalační zdroj do YaSTu. Postup jak na to, najdete v článku Přidání zdroje pomocí YaST.

Jako zdroj si samozřejmě můžete vložit přímo server Packman, ale počítejte s tím, že bude čas od času víc vytížený, než by se vám líbilo (to znamená, že bude nechutně pomalý, nebo jednoduše úplně nedostupný). Předejít tomu můžete tak, že nebudete instalovat z něj, ale z některého ze zrcadlících serverů.

Autor: koty

Komentáře

vrabcak odpověděl -

Používám Yakumo Quick stick DVB-T a také bez problémů,podpora je dokonce v jádře, stačilo jen nainstalovat firmware.

Na nahrávání používám Kaffeine, umí jak timeshift, tak časované nahrávání a to umí přidávat i přímo z EPG.

Kamil Sasýn odpověděl -

Mám půjčenou satelitní PCI kartu Technisat Skystar2, fungovala bez problému v Kaffeine. Poté jsem ji vytáhnu a používal nějaký čas v jiném PC (pod Win). Když jsem ji dál zpátky do svého PC, tak Kaffeine už nezobrazuje DVB "modul". Smazal jsem tedy nastavení .kaffeine a při spuštění mi Kaffeine vypíše, že žádné zařízení DVB nenašel.

Kartu v Yastu - v HW - TV vidím a je nakonfigurována. Nevíte jak donutit Kaffeine, aby DVB kartu opět našel?