Kráva říká ...

Neboli v angličtině cowsay, je prográmek, který generuje ASCII obrázek krávy, či jiného zvířete, spolu s bublinou a textem. Místo cowsay lze použít i cowthink, kdy je znázorněno ne to co říká, ale co si dané zvířátko myslí. V tomto malém návodu si ukážeme, jak si utilitku nainstalovat a jak ji využít.

Nejprve si vyhledáme vlastní program cowsay, ten není standardně dodáván, ale při troše googlování je k dostání na netu. Já jsem objevil verzi pro SUSE LINUX 9.2, která však funguje i v 9.3. Lze samozřejmě využít i zdrojových kódů z domácí stránky. Balíček jednoduše stáhneme a jako root nainstalujeme, poté spustíme konsoli a zadáme:

cowsay Toto je vzorový text

Výstupem pak bude následující obrázek

Vzorový výstup cowsay

Pomocí různých přepínačů, jejichž přehled získáme zadáním

cowsay --help nebo man cowsay

pak můžeme ovlivňovat vzhled kravičky, nebo ji dokonce úplně nahradit jiným zvířátkem.

Vzorový výstup cowsay

Aby naše kravička získala uplatnění využijeme ji, jako uvítání, při zalogování do konzole. Ve vašem domovském adresáři vyhledejte soubor .profile na jehož konec napište např.

cowsay Vítej poutníku

Pak se přepněte do konzole pomocí Ctrl-Alt-F1 a zalogujte se pod svým uživatelským jménem a heslem - a hle, kdo vás vítá?:)

Ještě lepší využití dostává naše kravička s programem fortune, který náhodně generuje citáty. Jeho instalaci provedeme přes YAST

YAST>Správce programů>fortune

SUSE však nedodává fortune s českými citáty, ale jen s anglickými, to musíme sami napravit. Stáhneme si české citáty, ve složce /usr/share/fortune vytvoříme složku cs a sem dané citáty nakopírujeme. Teď už stačí závěrečný krok. Na konci souboru .profile odkomentujeme řádky:

if [ -x /usr/bin/fortune ] ; then

echo

/usr/bin/fortune

echo

fi

a řádek /usr/bin/fortune nahradíme /usr/bin/fortune cs | cowsay

Přeji pěknou zábavu.