Jednotlivé verze SUSE LINUX 10.1

Z komentářů z předcházejících článků je patrné, že není zcela jasné, jaké jsou jednotlivé verze produktu SUSE LINUX 10.1 a jaký je mezi nimy základní rozdíl.

openSUSE

OpenSUSE je projekt, který má zpřístupnit SUSE Linux uživatelům a vývojářům, ne linuxová distribuce. Proto vlastně není správné říkat "nainstaloval jsem openSUSE", protože pod openSUSE spadá i spousta projektů, které se do distribuce ještě zdaleka nedostaly (viz http://en.opensuse.org/Projects. openSUSE nemá jednotlivé verze, jako projekt se vyvíjí kontinuálně a v předem určených intervalech se stává základem celé produktové řady SUSE Linux.

SUSE Linux Enterprise 10

Platforma, která má dva základní prvky - SUSE Linux Enterprise Server 10 a SUSE Linux Enterprise Desktop 10. Vydání se očekává v průběhu léta, oba produkty budou mimo jiné součástí komplexního infrastrukturního bundlu Novell Open Workgroup Suite (společně se ZENWorks, podporou pro OpenOffice.org atp). SUSE Linux Enterprise má certifikaci, podporu, prostě ideální kombinace pro podniky.

SUSE Linux 10.1

SUSE Linux 10.1 (a v budoucnu zřejmě další) je distribuce jako taková, která se dá instalovat, a která má několik verzí, které se liší rozsahem a podporou (Retail, Download a Live Edition). Kromě Live verze je CD vydání rozdělené na OSS část (prvních 5 CD) a Add-on CD (poslední CD).

SUSE Linux 10.1 Retail

Verze, která bude k zakoupení v klasické krabici. Bude obsahovat 8,5GB DVD pro x86 a zároveň x86-64, sadu 5+1 CD, příručku, českou příručku, základní instalační podporu a další výhody, které teď ještě vymýšlíme...

SUSE Linux 10.1 Download

Verze, která se v běžné mluvě nyní označuje jako openSUSE. Jak už z názvu vyplývá, tato verze nebude mít žádnou fyzickou formu. Bude obsahovat 5+1 CD na stažení (to je vlastně jediná forma, která je v současnosti k dispozici) a v budoucnu také smostatná 4GB DVD zvlášť pro x86 a x86_64 architekturu. Podpora se dá buď dokoupit samostatně nebo se musíte spolehnout na komunitu.

SUSE Linux 10.1 Live

Klasika. Živá distribuce na DVD, která ještě není hotová. Předpokládá se, že bez podpory.

Komentáře

koty odpověděl -

Co pamatuji, bylo vyjádření ke kopírování krabicové verze na úplně cizí počítače v tom duchu, že to jde, ale pouze a jen bez balíčků, které takovou distribuci neumožňují. Až donedávna do této kategorie patřil i YaST, takže toto omezení prakticky znamenalo žádné kopírování z médií.