Instalace ovladače společnosti nVidia

V SUSE LINUXu můžete nainstalovat ovladač od společnosti nVidia dvěma způsoby a to:

 • Pomocí YOU (YaSTu)
 • Ručně

Pokud máte připojení k Internetu, dejte rozhodně přednost první možnosti. Je to rychlejší a snadnější. Jestliže je váš počítač bez sítě, sáhněte po druhé metodě.

Ovladač společnosti nVidia jsou závislé na verzi jádra. Změna jádra znamená reinstalaci ovladače.

Instalace pomocí YOU

 • Spusťte YaST Online Update (YaST->Software->Aktualizace programů online)
 • Zvolte si server a nastavte manuální update
 • Vyberte update "Download NVIDIA(r) Graphics Driver"
 • Přečtěte si a potvrďte licenční ujednání pro ovladače
 • Ukončete YOU (YaST Online Update) po dokončení updatu.
 • Restartujte počítač

Po restartu naběhne systém s již nastaveným ovladačem nvidia. Jestliže vám nebude vyhovovat nastavení monitoru, stačí jednoduše spustit z nabídky program SaX a nastavení upravit.

Ruční instalace

Předpokládejme, že jste si stáhli ovladače ze stránek společnosti nVidia a máte ho nyní uložený na disku svého počítače v adresáři /tmp. Také se ujistěte, že máte nainstalované zdrojové soubory jádra a programy gcc a make. Zda je vše potřebné nainstalované zjistíte v programu YaST v části Software v modulu Správce programů. Požijte filtr hledání.

Instalátor ovladače vyžaduje práci v textovém režimu. Znamená to, že se musíte odhlásit z grafického prostředí. Do textového prostředí se přepnete současným stisknutím kláves Ctrl+Alt+F1.

Přihlaste se v textovém režimu jako uživatel root a zadejte příkaz:


init 3

Tímto příkazem se dostanete do třetí úrovně běhu, což znamená, že na vašem počítači nepoběží žádné grafické prostředí. Pokud tomu nevěříte, stiskněte klávesy Alt+F7. Tato kombinace by vás normálně dostala zpět do grafického prostředí k přihlašovacímu dialogu. Po přechodu do třetí úrovně běhu ale neuvidíte nic víc, než černou obrazovku a vpravo nahoře blikající kurzor.

Nyní nastal čas na instalaci ovladače. Příkazem


cd /tmp

se dostanete do adresáře, kam jste uložili ovladač. Nyní zadejte příkazy:


modprobe agpgart

sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-7174-pkg1.run -q

prvním zavede do jádra modul agpgart, druhým spustíte textový instalátor. Postupně odsouhlaste jednotlivé kroky. Po ukončení instalátoru spusťte program SaX příkazem:


sax2 -m 0=nvidia

Pozor, 0 je číslo nula a ne velké o!

3D podporu v SaXu povolovat nemusíte, je automaticky povolena se zavedením ovladače nvidia.

Pryč s ním

Nic není dokonalé, takže se může docela dobře stát, že vám ovladač prostě nebude fungovat a nepomůže vám ani hraní si s nastavením v xorg.conf. V takovém případě je potřeba ovladač vyměnit za původní obsažený v distribuci. Abyste ovladač deaktivovali, není nezbytně nutné ho odinstalovávat, stačí poupravit konfigurační soubor grafického prostředí xorg.conf, který najdete v adresáři /etc/X11.

Jestliže grafické prostředí nespustíte vůbec, ale s textovým prostředím nejsou žádné problémy, stačí při startu zadat do řádky pod startovací nabídkou:


init 3

Po zadání této volby se systém spustí pouze do textovém režimu. Až se objeví výzva login:, přihlaste se jako uživatel root, přejděte do adresáře /etc/X11 příkaze:


cd /etc/X11

a otevřte si soubor xorg.cong v libovolném textovém editoru. Pokud nemáte potuchy, co použít, použijte editor mcedit. V tom soubor otevřete příkazem:


mcedit xorg.conf

Nápovědu práce s editorem najdete ve spodní části.

Vyhledejte řádku:


Driver    "nvidia"

a změňte ji na


Driver    "nv"

Nyní můžete přejít do grafického režimu zadáním příkazu:


init5

Pokud nefunguje ani textové prostředí, zvolte při startu Zácharnný systém a úpravu proveďte v něm.

Autor: koty

Komentáře

koty odpověděl -

Co o té kartě říká hwinfo a lspci?

adam.pelikan odpověděl -

Na zacatek bych chtel rict, ze v prostredi linuxu se pohibuju asi 3 dny takze sem uplny amater (a mam SUSE 9.2). Zkousel sem instalaci toho ovladace NVIDIA pres aktualizase v yastu, balicek se stahl, nainstaloval, ale to je asi tak vsechno. Kdyz sem si chtel zapnout podporu 3D pres konfiguraci graficke karty a monitoru z yastu, tak mi to vypsalo hlasku, ze musim stahnout nvidia ovladace (stejne jako pred stazenim z yastu). Dokazal by mi nekdo poradit co s tim?

Po tomto neuspechu sem se rozhodl, ze ty drivery nainstaluju manualne. Postupoval sem presne podel predchazejiciho navodu, ale v prubehu instalace mi to vypise hlasku, ze nemuze naji zdrojaky kernelu v urcitem adresari (a je zde napsanou ze to hleda soubor kernel.h) s ze pomoci parametru tu cestu k adresari s tema zdrojakama muzu zmenit, tak sem si na PC nasel vsechny soubory kernel.h (naslo to 2) a pomoci toho parametru (kterej byl napsan v te chybove hlasce v prubehu instalace, je to myslim parametr "--kernel-source-path") a cesty k nalezenym souborum kernel.h jsem znova spustil instalaci, ale zase my to hodilo hlasku ze v zadanym adresari nemuze najit soubor kernel.h (o kterym vim ze tam je). Zdrojaky mam podle yastu nainstalovany (balicek kernel-source). Mohl by mi prosim nekdo poradit?

Dekuji za pripadne odpovedi

koty odpověděl -

Po instalaci přes YaST už není nic nutné nastavovat v SaXu ani v YaSTu. Podívejte se do /etc/X11/xorg.conf a napiště, co máte v sekcích Module a Device. A připište také, co přesně máte za grafickou kartu.

Petr Novák odpověděl -

Výborně, nVidia už je tu, ale ještě chybí instalace ovladače společnosti ATI zejména pro rodinu ATI Radeon (AGP, PCI, PCI-E). Na webu www.atitech.com je již normálně ke stažení, tak proč se ještě nevyskytuje v YOU!?

Vojco odpověděl -

Ahojky,
takze v linuxu jenom zacinam, mam ho asi 5 dni a jsem rad ze jsem rozchodil internet pres mobil.
Mam grafickou kartu GeForce 6800 pci-e, a po nainstalovani se nemůžu vrátit do grafického prostředí. Ani když jsem se pak snažil vrátit ovladac na nv, nepomohlo. Při zadání modprobe agpgart mi ohlásí chybu, z toho jsem usoudil ze to znamena umístnění karty v agp. Co tam mám napsat, pokud je v pci-e?
A jak se pak vrátit do grafického prostředí, ja jsem to pak musel celé nakonec přeinstalovat :(
díky moc