Instalace a základní zkušenosti s OpenSUSE11 KDE4

Neodolal jsem a nainstaloval si OpenSUSE 11 s novým KDE4 (upgradoval jsem na verzi 4.1). Díky tomu, že se již nějaký pátek zajímám o nové KDE, tak jsem byl připravený na spoustu problémů, se kterými se uživatelé potkávají v rámci KDE4. Po instalaci mě však čekalo milé překvapení: většina věcí funguje tak jak má. Samozřejmě mnoho aplikací ještě není portováno do KDE4 (Qt4), speciálnější věci (bluetooth apod.) jsem neměl ještě ani čas odzkoušet, ale pokud se zaměřím čistě na KDE4, na jeho "základní" funkčnost, přizpůsobitelnost a efekty jsem velice mile překvapen. OpenSUSE 11 je má první 64b instalace Linuxu, zatím jsem vždy instaloval 32b verze.

Přikládám zde pár poznámek (pozitivních a zvláště těch negativních) co se týče instalace a "základního" používaní systému. V textu nebudu rozlišovat, zda je daná vlastnost/chyba záležitost přímo OpenSUSE nebo KDE.

Podrobný popis instalace od uživatele djs_core je k dispozici na tomto portále: Jak na OpenSUSE 11.0 s KDE4 - 1. díl [Instalace].

Instalátor:
Instalaci hodnotím pozitivně, ještě není vše přeložené do češtiny, ale prostředí je příjemné, většinu výchozích voleb jsem neměnil. Prakticky stačí zvolit jen jazyk, grafické prostředí, případně upravit rozdělení disku a také jsem při vytváření uživatele zrušil zaškrtnutí volby "Use this password for system administrator". Jak je tato výchozí volba bezpečná si netroufnu hodnotit a i když si dovedu představit, že začínajícímu uživateli Linuxu usnadní život, tak na druhou stranu smazává rozdíl mezi běžným uživatelem a administrátorem, což je dle mého na škodu. Rychlost instalace je blesková, ani jsem nemohl uvěřit svým vlastním očím, respektive hodinkám :-). Včetně mého rozkoukávání zabrala asi 26 minut.

Pozitivně hodnotím i volbu (ihned na začátku) "Use automatic configuration". Veškerou konfiguraci a aktualizaci jsem proto nechal až po nainstalování OpenSUSE.

Shrnutí:
+ rychlost
+ většinu výchozích voleb není nutné měnit
+ vzhled

- není vše ještě přeloženo
- výchozí volba pro použití stejného hesla u uživatele a administrátora

První start (instalace dalšího softwaru a aktualizace):
Nastavil jsem síťovou kartu (nemám DHCP), přidal komunitní repozitáře (nově jsou všechny repozitáře sdružené ve stejné sekci v Yastu: "Repozitáře softwaru"). Přidal jsem většinu repozitářů kromě nVidia a KDE:Factory:Desktop, samozřejmě i kromě těch, které nepoužívám jako php apod.

Pustil jsem Yast - Správce softwaru a dal vyhledat a přidat následující balíčky:
+ mc
+ 7z (balíček p7zip)
+ rar
+ unrar
+ opera
+ kftpgrabber
+ java-6-sun-devel
+ kernel-source
+ make
+ cmake
+ gcc
+ gcc-c++
+ vlc
+ smlplayer (mimochodem jeden z nejlepších přehrávačů, postavený na mplayeru)
+ yakuake
+ w32codec
+ libdvdcss
+ k3b-codecs
+ qt-recordMyDesktop

Odstranil jsem vše co mělo v názvu:
- apparmor

A všechny balíčky aktualizoval (nahrálo se i nové jádro). Poté jsem restartoval OpenSUSE.

Přechod z KDE 4.0 na KDE 4.1
Po restartu a letmém vyzkoušení KDE 4.0 jsem přidal i repozitář KDE:Factory:Desktop a znova aktualizoval všechny balíčky, tentokrát se nainstalovalo i nové KDE 4.1 (je zatím stále ve Factory). Restartoval pro jistotu celé OpenSUSE.

Instalace nVidia ovladačů
A do třetice jsem přidal z komunitních repozitářů i repozitář nVidia (mám GeForce 6600, ne GTA, cca 3000 FPS). Po spuštění Yastu - Správce softwaru se mi automaticky zaškrtly k instalaci ovladače nVidia (balíčky: nvidia-gtxG01-kmp-default a x11-video-nvidiaG01). Jen jsem zkontroloval, zda verze těchto balíčků souhlasí s verzí jádra a dál Přijmout. Po restartu během nabíhání systému se objevilo logo nVide, ověřil jsem si funkčnost ovladačů pomocí glxinfo a glxgears a poté v kMenu - Nástroje - Pracovní plocha - Efekty pracovního prostředí zapnul efekty na Default. Efekty prostředí začaly ihned fungovat.

Pozn.: Po přeinstalaci KDE 4.0 na KDE 4.1 přestala fungovat zvukovka v systému (SB Live!), podle návodu na suseportal.cz jsem doinstaloval balíček phonon-backend-xine a po restartu KDE (2x po sobě Ctrl+Alt+Backspace) naběhla i zvukovka.

Shrnutí:
+ rychlost celého KDE4 ale i Yastu (jedním slovem paráda)
+ krásné prostředí (i když přiznávám na malé rozlišení monitoru to není)
+ aktualizace balíčků (bez problémů - bez řešení závislostí)
+ instalace nVidia ovladačů
+ USB - práce s USB se zjednodušila a zpřehlednila, připojené USB se již standardně zobrazí v systémové části (v KDE3 bylo nutné zapnout aplet), taktéž je k dispozici "Bezpečně odpojit" při pouhým najetí na ikonu (v KDE3 bylo menu s několika položkami a BFU ne vždy věděl na co má kliknout), i v Dolphinu se přip připojení USB zobrazí v Místech a netřeba se k tomuto zařízení dlouze proklikávat
+ efekty
+ propojení z internetem (například stahování témat, ikon, tapet, widgetů apod.)
+ Dolphin - měl jsem ze začátku strach, že na Konqueror nebude mít, ale po chvíli hraní jsem zjistil, že se dá docela dobře přizpůsobit a nabízí již teď zajímavé možnosti

- občas se něco kousne nebo zadrhne, například při zvětšování některých oken (náhodně, ojediněle) se systém tak na 10-15s kousne, pak vše běží dále
- NetworkManager nemám puštěný (nepoužívám jej) a přesto má v systémové části ikonu, kterou sice vypnu, ale po novém startu systému se znovu objeví (pomohla jedině odinstalace celého NetworkManageru)
- v nastavení plochy při výběru motivu plochy se seznam rozbalí jen na okamžik a poté zavře, lze tak vybírat jen pomocí šipek klávesnice
- některé ikony nezapadají do tématu
- ikony v systémové části panelu se mnohdy špatně zobrazí (špatné pozadí ikony, vzhled pochroumaný apod.) - zvlášť ta OpenSUSE Updater a Klipper
- Kickoff (nepoužívám), nezapadá mi moc do nového KDE, je moc uklikaný, chtělo by to pro něj styly a trochu jej zmenšit (jak celý Kickoff tak položky v něm, aby se nemuselo tolik rolovat)
- kMenu: aplikace v něm by mohly být trochu lépe uspořádane
- obecně mám dojem, že Editor nabídky jak pro kMenu tak pro Kickoff je dost svazující co se týče vlastního nastavení (ale to se táhne už z minulé verze KDE)
- zatím málo aplikací (vzhledově zapadající do KDE4), widgetů atd. (ale to už bude jen lepší a lepší :-)
- použitelné pouze při větším rozlišení obrazovky (na mém 19 LCD 1680x1050 vypadá nové KDE4 skvěle, ale na nižším rozlišení to musí být za trest)
- při dvojkliku na záhlaví okna se okno zaroluje, i když je v KDE (Nastavení systému - Chování oken) nastaveno maximalizovat, pomůže změnit toto nastavení na něco jiného a poté dát zpátky na "Maximalizovat"
- na ploše nelze zarovnávat ikony (v KDE 4.0 bylo alespoň zarovnat vodorovně/svisle, chyběla možnost zarovnat ikony do mřížky, v KDE 4.1 není už žádná z těchto voleb)

Zvláštní chování ikon/zástupců na ploše v KDE4
Tohle to můžu označit zatím jako největší zádrhel. Pochopil jsem, že vše co je v KDE4 na ploše jsou Widgety, tzn. přistupuje se ke všem těmto objektům podobně. S tímto souhlasím. Nicméně nemůžu přijít "na kloub" některým věcem. Možná, že jde pouze o chybu mezi klávesnici a židlí, případně tyto vlastnosti jsou ve vývoji a budou v dalších verzích KDE4 opraveny/změněny:

1. Přímo na ploše zástupce (odkaz na aplikaci) vytvořit nejde.

2. Když na plochu přetáhneme myší nějaký soubor, tak tato nová ikona/widget se chová jako kdyby nebyla zástupcem, ale přímo tím zdrojovým souborem.
Po kliknutí pravým myšítkem na ni sice uvidíme nabídku "Nastavením ikona", ale když v tomto nastavení změníme například název, tak se změní název toho původního souboru, ze kterého jsme ikonu/widget na ploše vytvořili (zajímavé je, že se ikona/widget na ploše nezmění).
Ještě silnější příznak toho, že nejde o zástupce je ten, že když dáme na widget pravým myšítkem - "Nastavení ikona" tak v dialogovém okně jsou informace o daném zdrojovém souboru (že jde o spustitelný soubor apod.), tedy nikoliv o zástupci, cestě ke zdrojovému souboru a možnost změnit ikonu apod.
Na druhou stranu cokoliv z plochy odstraníme, se z pevného disku nesmaže (neobjeví se ani nic v koši).

2. S tím souvisí i druhý poznatek. I když nakopírujeme naše soubory do složky uživatel/Desktop na ploše se nezobrazí. Teprve až přetáhneme ikonu (soubor) z uživatel/Deskop na plochu, tak se vytvoří ikona na ploše.
Ale pozor opět se nejedná o zástupce ani o samotný zdrojový soubor. O tom se přesvědčíme ve vlastnostech dané ikony a pokud ikonu (tedy vlastně widget) s plochy smažeme (buď červeným křížkem nebo pravým myšítkem - "Odstranit Ikona") soubor nám v uživatel/Desktop zůstane.

Tímto nezvyklým chováním jsem celkem zmaten, nevím na kolik je to chyba nebo záměr. Každopádně díky tomuto je jediný způsob, jak umístit zástupce souboru/programu na plochu následující: Někde na disku, například v dané složce programu vytvoříme zástupce daného souboru (postup stejný jako v KDE3: klikneme pravým myšítkem, dáme Vytvořit nový - Odkaz na aplikaci, nastavíme vše potřebné) a až tohoto zástupce přetáhneme myší na plochu. Problém ale nastane ve chvíli kdy chceme například změnit název toho "zástupce". Z plochy se nám to nepodaří, musíme opět přejmenovat zástupce na disku (toho kterého jsem před chvíli vytvořili) a opět jej znovu přetáhnout na plochu. Vytvořit zástupce programu na pruhu úloh se mi však nepodařilo.

Jak vidíte různých "nedodělků" mám KDE 4.1 ještě dost. Na druhou stranu, pokud se člověk obejde bez vylaďování desktopu, tak je OpenSUSE s KDE 4.1 již dobře připravené k práci.

Pokud máte nějaké poznatky budu rád, když je sdělíte v komentářích. Díky.