openSUSE a ARM

HackWeek7 Nedávno mě Jiří Větvička požádal na irc abych svůj blogpost přeložil do češtiny a psal trochu i česky a více myslel na naší lokální československou komunitu. Tak pro ty, pro které je angličtina překážkou bych rád napsal pár slov o podle mne nejzajímavějším projektu na Hack Week – znovuoživení ARM portu.

Začal bych tím, co to vlastně ten ARM je a k čemu je dobrý ARM port. ARM je architektura procesorů, která se hojně používá například ve smartphonech nebo tabletech. Oproti běžné architektuře x86 tyto procesory typicky málo žerou a zbytečně netopí. ARMy se těší stále větší a větší oblibě a už existují i náhrady desktopů založené na ARM procesorech, či netbooky. Takový stroj se může hodit i jako náhrada videa nebo multimediální centrum.

Tento projekt se poprvé uskutečnil před dvěma lety během Google Summer of Code projektu, kdy se jednomu ze studentů podařilo v openSUSE Build Service zkompilovat základní systém pro ARM. Bohužel na to byl ale tehdy sám a tak projekt postupně umřel. Na letošní openSUSE Conferenci se ale sešlo několik lidí, co mají rádi své ARM zařízení a trápí je, že na nich nemohou používat své oblíbené distro. Dohodli se a ARM projekt znovu ožívá a během následujícího Hack Weeku se na něm bude intenzivně pracovat. Takže se můžete začít těšit a případně se i zapojit. IRC kanál #opensuse-arm už zase žije ;-)

Zdroj: http://michal.hrusecky.net

Autor: miska

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.