Gnome 3 je dostupné pro openSUSE 11.4

Gnome-logoFrederic Crozat informuje na svém blogu o možnosti instalace Gnome 3 do nejnovějšího openSUSE 11.4.Na stránkách projektu najdete podrobný návod i popis dosud nahlášených chyb.

Asi nejjednodušší je použít one-click install (dostupný pro 32bit i 64bit). Kdo chce mít lepší přehled o průběhu instalace, může využít instrukce pro terminál.

Já osobně zatím váhám. Když jsem zkoušel Gnome 3 Preview v openSUSE 11.3, nedopadlo to příliš dobře. Přeci jen už můj stroj není z nejmladších. Ale v posledních dnech se vyrojilo spousta zajímavých článků o Gnome 3 (viz například Gnome 3 - přichází velká změna od Jiřího Eischmanna na Linuxexpres.cz). I postoje uživatelů jsou veskrze kladné. Celková funkčnost a nastavitelnost prostředí není možná zatím stoprocentní, ale kupříkladu si nikdo nestěžuje na pády Gnome.

Tak jen do toho? Vyzkoušíte? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Autor: kerberosk

Komentáře

xhc odpověděl -

čo som videl z rôznych videí, koncepcia ovládania grafického prostredia sa mi celkom zapáčila... ale pochybujem, že budem mať takú slobodu ako v KDE ..takže v blízkej budúcnosti ho určite minimálne vyskúšam na nejakom LiveCD..

xhc odpověděl -

gnome 3 som si teda nainštaloval a veľmi dobre som sa pri tom dokázal odviazať .. koncepcia ovládania sa mi zdala celkom fajná.. super som sa odreagoval, trochu som sa cítil v budúcnosti :D tak trochu už preháňam, ale moje prvotné dojmy z videa sa mi potvrdili..

jediné, čo ma zarazilo, je absencia tlačítka na reboot systému..buď som slepý, alebo.. a chýbala mi lišta so system tray ikonami.. tie sa síce dajú vyvolať pohybom myši do pravého dolného okraja, ale tak no...

celkovo som milo prekvapený... len škoda, že je to stále také minimalistické prostredie

p čase sa mi začalo cnieť po kmail, amaroku, qt, bohaté menu, atď... (a miešať prostredie nemienim!! d:) takže sem tam si ešte určite zavítam do gnome 3))

------------------
KDE4
http://ilusoria-yhwh.webovka.eu
----------------------------------------

xhc odpověděl -

takže, dnes som dlhé hodiny pracoval na webstránke, čiže: 6 otvorených textových editorov na zdroj html kódov, k tomu prgram na obrazky - editovanie, kopírovanie kódov zo šablón - v celkovom počte 3, čiže som mal otvorených asi 14 okien --tie som mal strategicky pootvarane aby som mohol jednym tahom kopirovat a druhym tahom vlozit do jedneho z tych textakov, a tento vycuc z toho vsetkeho si NEVIEM predstavit v prostredi Gnome 3

..vsetky tie vymozenosti, ktore mam v KDE v Gnome3 nenachadzam - moja praca by v Gnome3 netrvala zopar hodin, ale zopar dni :(

pisem to preto, lebo som neraz cital postrehy typu: kDE4 je na pracu nevhodne .. ok.. tak ako v kde3 tak aj kde4 som maximalne vytazeny a prakticky ma brzdi uz len moja "pomalost" tukania do klavesnice :)

Gnome3 by malo zefektivnit pracovne prostredie..a nemyslim tym vobec rychlost odozvy...ak uz pre nieco, tak aspon kvoli tomu nazvu: PRACOVNE prostredie d:)

Faramir odpověděl -

Tak jsem aktualizoval jak na stolním PC (OpenSUSE 11.4 x64), tak i na stařičkém atomovém netbooku Acer Aspire One 110 (OpenSUSE 11.4 x32) a běhá to fajnově, akorát na stolním PC mi to vyplo akceleraci desktopu a po znovuzapnutí mi spadne celé X :-( Asi za to může moje GPU, mám ATI Radeon HD 5770, ale protože můj primární OS je a vždy bude Windows, nehodlám měnit grafiku, se kterou jsem spokojený. Možná jestli by nepomohly nové ovladače, ale abych pravdu řekl, netuším, kde je sehnat, nějaké se mi nainstalovaly automaticky při instalaci OS a od té doby jedou, hry to akceleruje, MKV taky a desktop to akcelerovalo také, dokud jsem měl Gnome 2.3... A repozitář pro ATI jsem nenašel :-( Nebyl by nějaký tip, prosím? Nejde mi o zbytečné efekty tipu gumových oken, ale o nižší spotřebu a nižší vytížení CPU. Poradíte? Děkuji.