Dva týdny bez tuxe...

Tak teď sem si opravdu oddechl, konečně sem zase v linuxu. Posledních 14 dní sem pracoval výhradně na windows z důvodu tvorby jednoho projektu (delphi) a tak mám pár postřehů z toho jak se na windowsech pracuje...
No hrozně, přestože mám wini předělané tak aby se chovali a vypadali jako Mac OS X tak to pořád není zrovna nejpříjemnější prostředí... :) Nutno dodat, že linux používám de facto od začátku prázdnin, předtím to byl spíše experiment. Na ten konfort si člověk lehko zvyká a těžko se ho vzdává... A tady je tedy pár věcí po kterých se mi opravdu stýskalo:
1. Více ploch. Ne že bych byl nějakej fanda do ploch, ale ty dvě tři se opravdu hodí, tolik oken přes sebe...to byla hrůza. Opravdu to člověk ocení až když mu to chybí:)
2. Divnej filesystem :) ...no teda já nevím, ale když někde chci cestu tak je mi fakt příjemnější ~/adresař/soubor než C:\Documents and Settings\user\Dokumenty.... no fakt nevím, kdo to vymyslel
3. Backslash ... kterej deBill vymyslel ty cesty s backslashem...
4. Internet explorer...to že tam není možnost panelů, se opravdu přežít nedá, takže sem musel shánět jinej prohlížeč, opravdu na to byla nálada...
5. shell...mi prostě chyběl :) (a to s ním umím jen málo)

No a co z toho plyne? Linux není dokonalý a má dost chyb, ale rozhodně bych se k windows vracet nechtěl...

Autor: Luke7

Komentáře

jiri.vetvicka odpověděl -

Ja kdyz neco delam v oknech hrozne mi vadi:

- ze text, ktery oznacim, nejde vlozit kliknutim prostredniho tlacitka
- chci spustit nejaky program, mackam alt-f2 a nic ;)
- zazita operace f12 (spusteni yakuake - konzole) tez nefunguje ;)

a to nemluvim o tom, ze jsem na tom pocitaci odstranoval spyware a viry, coz mi zabralo cca 4 hodiny prace :)

Close the world, open the next.

Faramir odpověděl -

Já sice v Linuxu dělám už nějakou dobu primárně, ale přesto mi některé věci (ve Windows naprosto běžné) dodnes chybí. Např. jednoduchost instalací čehokoliv, nic se nemusí kompilovat, všechno funguje hned od začátku...
Windows pro mě mají jedinou nevýhodu a to je cena, jinak je to (naneštěstí) pořád ještě mnohem jednodušší a v konečném důsledku tedy i lepší systém pro mnoho uživatelů (včetně mě).
Kdyby v Linuxu fungovalo všechno jak má, nebyly desítky polofunkčních distribucí ale pár opravdu funkčních, bezproblémové fungování binárních ovladačů GK už zahrnutých v distribuci a (a vím, že teď chci opravdu mnoho a že se nikdy nedočkám, ale...) možnost spouštět hry a programy z Win tak, aby opravdu fungovaly a ne, že je sice spustím, ale tu mi nefunguje myš (ve strategii celkem důležitá věc ;-)), tu nejde napsat ani jméno, tudíž se nedostanu dál a tu to nejde ani nainstalovat (i když jinde se tvrdí, že to funguje), bylo by mnohem víc uživatelů Linuxu. Nicméně za současného stavu se MS nemá absolutně čeho bát, postavení Windows na trhu nic nemůže ohrozit :-(

HurriHawk odpověděl -

ja som tiež začiatočník v linuxe a cez niektore problemy som sa dostaval tazko ale teraz po vyrieseny väčšiny sa mi v ňom robí ovela lepsie ako vo WinXP ktory teraz pouzivam uz iba na hry.

Luke7 odpověděl -

1, I kdybych rozchodil Kylix tak to těžko zkompiluju do exáče, ne????
2, Nedělám že si to nepamatuju, jen řikám, že je to nepohodlné...

Luke7 odpověděl -

:-) odsuzovat sem to rozhodně nechtěl, jen sem tu chtěl ocenit práci několikatisíců lidí a dát jim najevo, že se mi ten systém líbí, a že se mi v něm příjemně pracuje, resp. že to pro mě osobně byla změna k lepšímu. Rozhodně ten názor nikomu nechci nutit, to že je zde možnost volby je přece jedině plus pro nás, uživatele...

koty odpověděl -

Nechápu, kde se bere ten zarytý názor, že v Linuxu prostě MUSÍTE mít swap. V Linuxu nemusíte mít swap. Stejně jako ho nemusíte mít ve Win. Když se ale rozhodnete ho mít, je řešení se samostatným diskovým oddílem určitě bezproblémovější než swap natlačený na stejném oddílu se systémem.

Luke7 odpověděl -

1) nikomu to nenutím, jen mi to příjde pohodlnější...přeci jen se zvětší víc oken na ráz, přesně ty co chci :-)
2) jak se zadává cesta ve win ještě vím, spíše jde o to, že než napíšete cp C:\Documents and Settings\user\Dokumenty\neco C:\Documents and Settings\user2\Dokumenty\neco je přeci jen delší než /home/user/neco /home/user2/neco :-)
3) někteří jedinci nezvládají napsat "nezvládají" že? :) spíš jde o to, že všude v cestách je / jen na widlích \ :-) (pokud programujete, se divím, že vás to nedráždí :) )
4) ano, ovšem mě vadilo ho shánět a přeci jen IE7 v základní instalaci nebyl :(
5) ano vidím, Vy ne?

Faramir odpověděl -

ad 2: Jestli není rychlejší stisknout F5 v Total Commanderovi nebo Krusaderovi než se vypisovat se zbytečně složitým příkazem... V tomto jsou Linux i Windows úplně stejné...

ad 3: Sice mi taky přijde pohodlnější napsat / než \ ale jenom proto, že klávesa / je lépe přístupná ;-)

ad 4: Když jste takový zastánce příkazové řádky, ukažte mi, který prohlížeč je v základní instalaci Linuxu a umí taby (a teď nemyslím Konqueror, protože ten je v KDE, kde není třeba používat příkazový řádek...).

Luke7 odpověděl -

mě tam vůbec nejde o příkazovou řádku, mě jde o to, že se tam nainstaluje vše (skoro) potřebné při instalaci a pak je pokoj....

ulejm odpověděl -

Používám Linux pro práci na desktopu už asi 5 let a jsem zcela spokojený, softwaru který potřebuju je dost a situace se stále zlepšuje. V poslední době jsem ho začal dávat i lidem začínajícím s počítačem z mého okolí a tam už narážím na:
1) jakékoli CD přibalené k jakémukoli časopisu nebo zakouperné v trafice je na Win velmi striktně vázán. Obtížně vysvětluji proč to po zasunutí do mechaniky nefunguje, když 99% lidí z okolí má vše OK (samozřejmě na kradeném Win)
2) míra ilegálnosti instalovaného softwaru mezi bfu uživateli je tak velká, že je to v podstatě "normální", nikdo se už nad tím nezamýšlí asi kromě nás. Microsoft to sám podporuje - ať si to lidi domu ukradnou, stejně půjdou do školy/práce/úřadu - tam je zkasírujeme.
3) Jednoduchost používání - linux pokud je nastaven se používá stejně pohodlně (ne-li pohodlněji - vyzkoušeno na mých dětech) jako Win, klepne se na ikonu a pak už je to jen znalost programu a kam co uložím. Problém začátečníků je, že pokud se zeptají kohokoli v okolí (kromě Vás) bude je automaticky navádět jako na Win (C:\Documents...) a jsou v tahu. Pokud k takovému počítači přijde tento "odborník Win" je v tahu i on, zachová ale dekorum a vysvětlí jim, "kterej vůl .. - jste jediní v okruhu 10km - ostatní mají Win)
Obávám se, že používání Linuxdesktopu musí být ve velké míře založeno na dobrovolnosti - vzdám se toho co znám a začnu pracovat jinak. Po počátečních problémech se ukáže, že v mnohém efektivněji, ale pokud linux prosazujete zdola - bez aktivní účasti těch pro které to děláte, nebudete mít úspěch. Variabilita linuxu je opravdu hodně široká a je to současně jeho výhoda ale také nevýhoda. Je to prostě paralelní svět, prosadí se určitě, ale má velkou nevýhodu - je druhý a než se uchytí, uteče ještě asi tak jedno desetiletí (pokud Microsoft neudělá nějakou chybu).