Dominions II

Linux+ Autorem je: Michał Niwicki. V roce 2004 společnost SharpnelGames uvedla na trh druhé pokračování strategické hry Dominions. Hra je impozantní pokud jde o zvuk a – co je nejdůležitější – hratelnost.

Co je to za hru?

Dominions II je strategická fantasy hra, která se trochu podobá jiným hrám tohoto typu, ale jak nás ujišťují její autoři, zásadně se od ní liší. Stejně jako v jiných hrách toho druhu vystavíme armádu, dobýváme sousední království, kontrolujeme magické síly a staráme se o celkový vývoj našeho království. Dominions II jde ale do hloubky, a to by mělo uspokojit i nejvybíravějšího milovníka strategických her – v této hře nejde pouze o pravidelné bitvy se sousedními zeměmi, ale vyžaduje od hráče seznámení se se světem, ve kterém se odehrává dějství.

První dojmy

Autoři Dominions II si dali práci, aby hra už od začátku měla specifickou atmosféru. Ihned po spouštění nás vítá jemná středověká hudba a vypracovaná elegantní grafika. Možnosti spojené s prvním nastavením hry se nacházejí na krásném pozadí. Je to asketická zamlžená zeleno-hnědá krajina. Při kliknuti myší se ozývá zvuk, který je úplně sladěný s hudbou. Složitost hry je zřejmá už od začátku, když si máme zvolit hrdinu (boha), definovat parametry království a určit, kdo bude naším nepřítelem. Kvůli tomu všemu můžeme být překvapeni, že než vlastně začneme hru, tak uplyne spousta času – Dominions II skutečně umí zaujmout hráče.

Začínáme hru

Než přejdeme do hlavní části což je výstavba armády, rozšiřování hranic našeho království a luštění tajemství magických znalostí, musíme nejdříve věnovat trochu času nastavení parametrů, které mají vliv na průběh celé hry. Tvoříme boha (právě v něho se vtělíme během hry), určujeme, v jaké míře a jaké síly budeme kontrolovat (oheň, vodu, vítr, zemi, hvězdy, smrt, přírodu a krev) a volíme polohu našich zemí a jejich charakter. Pak tvoříme novou hru – vybíráme nové hráče (řízeny člověkem nebo počítačem) a volíme jeden z dostupných scénářů. Na konec můžeme určit několik dodatečných možností pro všechny účastníky hry. Po ukončení této etapy můžeme začít hrát.

Hra po síti

V Dominions II může najednou hrát maximálně 17 hráčů. Protože každý pochyb je rozdělen na části a jedna část může trvat dokonce několik minut, výrobce umožnil hraní pomocí elektronické pošty. Tradičně ale, pokud se lidé chtějí domluvit na tzv. session, je možné se připojit na server, který kontroluje průběh hry.

Shrnutí

Dominions II je strategickou hrou v každé oblasti – začínaje od nastavení parametrů hry, přes vyvíjení, modernizaci a plánování budoucnosti královstvím a konče na takových maličkostech jako srážky oddílů nebo vybírání daní od lidí. Pochvalu si rozhodně zasloužila skvělá grafika a středověká hudba, která je moc dobře sladěna se scénářem. I přes svou složitost není těžké zvládnout základní dovednosti, jež jsou potřebné. Tato hra se bude určitě líbit všem milovníkům strategických her a bezpochybně by se měla najít v každé sbírce. Je jasné, že zřejmou vadou Dominions II je její cena, ale i přesto bychom měli začít uvažovat, zda bychom si vlastně neměli pořídit takový dárek na dlouhé zimní večery. Po několika hodinách hraní... ...které jsme strávili výstavbou království, rozšiřováním armády, hledáním magie, zkoumáním mapy a analyzováním, proč se nám vlastně během jedné bitvy z ničeho nic ztratila někde v mlze část našich oddílů, najednou nám dojde, že se nezabýváme strategickou hrou typu Command and Conquer, Warcraft, či Settlers. V Dominions II totiž takové elementy jako je rozšiřování království, bitevní scény (také dobré) nebo cvičení vojáků jsou pouze elementy jistého celku. Důraz je položen na strategii, čili plánování, co, kde a jak udělat, abychom mohli po několika rundách mít radost z přírůstku zlata v pokladě anebo vyhrané srážky.

Co je v plné verzi Dominions II?

Demo verze Dominions II po několika rundách (několika hodinách hry) je přerušena informací o tom, jak si můžeme koupit plnou verzi hry. Po zaplacení 50 dolarů dostaneme navíc téměř stostránkový průvodce, možnost hraní novými postavami (dvě národnosti žijí pod mořem) a mnoho různých rozšíření, jež mají vliv na průběh hry. Kromě toho můžeme oživovat zemřelé vůdce, a pak je vést jako mumie po různých zemích. Dostupná jsou také další monstra a dodatečné elementy magie.

Systémové požadavky

  • Paměť RAM: 64 MB
  • – Harddisk: 250 MB
  • – Procesor: Pentium II 300 MHz
  • – Grafická karta s akcelerací 3D

Demo hry je k dostání pro Windows, Mac, Solaris a Linux na.domovské stránce

Z obsahu Linux+ Únor 2005

Hlavním tématem únorového čísla je Programování. Krom novinek ze světa Linuxu a 2DVD zde najdete spoustu srozumitelných a užitečných článků: KDEvelop - nástroj pro tvorbu aplikací s grafickým rozhraním, Scratchbox - nástroj pro cross-kompilaci, Inkscape - od vektoru k prvoku, MultiSync - synchronizace přenosného zařízení s kancelářským počítačem, Krusader - souborový manažer, SoX - konvertor zvukových souborů, GFSGL - manažer spouštění her, Dominions II - fantasy strategická hra ... Pokud máte zájem o časopis Linux+ navštivte domácí stránky případně si jej objednejte.