Co čekat od openSUSE 12.3

Drazí přispěvatelé, přátelé a příznivci: nejnovější verze distribuce openSUSE, 12.3, je pro vás připravena! Po šesti měsících pilné práce jsme rádi, že vám můžeme přinést směs nejlepších věcí, které Svobodný a Otevřený Software (FOSS) nabízí, s unikátní zelenou omáčkou - stabilní, přátelskou a zábavnou.

Protože tento vývojový cyklus byl kratší než obvykle, bylo více pozornosti věnováno detailům a tak vám můžeme přinést zcela renovovaný produkt. Toto vydání světově nejvíce přizpůsobivé a ohebné distribuce Linuxu dotváří infrastrukturu zavádění systému a správy balíčků, přidává lesk vaší pracovní ploše a přináší dotek cloudu pro váš server.

Hlavní vlastnosti

V openSUSE 12.3 je dokončena integrace systemd a díky journald přináší nová verze lepší podmínky pro práci se systémovým záznamem. Práce na správě balíčků dodává grafickým nástrojům více spolehlivosti. Nové téma přináší konzistentnější dojem od startu systému až k samotné pracovní ploše. Dále openSUSE zvýšilo velikost živých obrazů na 1 GiB. Tým ARM očekává, že by se mělo podařit během pár týdnů dostat openSUSE 12.3 ARM ve stabilním stavu i na tuto zajímavou architekturu. Zároveň se chystá první verze náhledových obrazů pro 64bitový ARM.

Nejnovější prostředí pracovní plochy je řádně nablýskáno, je mnohem rychlejší prací s metadaty, novým správcem tisku, vylepšenou integrací připojení bluetooth do pracovního prostředí KDE Plasma Desktop a vylepšením pracovního prostředí GNOME Shell v oblasti oznamování, správy souborů a dále integraci účtu MS Exchange.

openSUSE 12.3 přináší uživatelům nové technologie zahrnutím PostgreSQL 9.2, které přichází s podporou Native JSON (styl NoSQL). Databázový server MySQL je jako výchozí nahrazován serverem MariaDB. Toto vydání openSUSE je první s kompletním softwarem OpenStack "Folsom", což ocení příznivci cloudu. Dále se v openSUSE poprvé uvádí správci oken E17, Sawfish a Awesome.

openSUSE zahrnuje nejnovější verze aplikací. DigiKam 3.0 přichází s mnohem rozšířenějšími schopnostmi pro dávkové zpracovávání obrázků a novými vylepšenými filtry a zásuvnými moduly. Byly aktualizovány hlavní PIM aplikace: Evolution - nyní má automaticky aktualizované vyhledávací adresáře a kontrolu pravopisu všude, Kontact - rychlý filtr nyní vyhledává v celých tělech zpráv a má vylepšené psaní zpráv. Vývojářské nástroje jako jsou KDevelop, monodevelop a valgrind dostaly předběžnou podporu Androidu. Nová vydání vývojových knihoven GTK3 a KDE Development Platform jsou v distribuci zahrnuta též. Podpora zavádění systému UEFI na hardwaru x86_64 se stala samozřejmostí a dokonce je experimentálně k dispozici podpora hardwaru s technologií Secure Boot EN

“Jsme velmi hrdí na openSUSE 12.3, které je stabilním a současným operačním systémem,” říká člen rady openSUSE Richard Brown. “Těšíme se na Konferenci openSUSE, která se letos v létě koná v Řecku, kde můžeme toto vydání openSUSE oslavit a pokračovat v práci kupředu k budoucnosti Svobodného softwaru.”

Pro uživatele

opensuse_12.3_e17_menu_0.jpg

KDE

KWin přináší podporu OpenGL na většinu virtuálních strojů a také podporu správy barev pro každý monitor zvlášť. Byla také oznámena lepší práce s tiskárnami díky novému chytřejšímu průvodci tiskem a přepracován správce aktualizací (Apper 0.8), který zobrazuje a popisuje nedůvěryhodné balíčky a automaticky stahuje balíčky v rámci přípravy na revizi a schválení.

GNOME

GNOME 3.6 má chytřejší oznamování včetně nového návrhu Lišty zpráv. Přehled činností a správce souborů Nautilus dostali vylepšené rozvržení vzhledu. Nová uzamykací obrazovka má nyní atraktivní vzhled zamčeného zařízení a k tomu funkce jako ovládání médií.

Xfce, awesome, Sawfish, Enlightenment 17

Další vylepšení pracovní plochy zahrnují aktualizaci Xfce, která přináší panely pro správce souborů Thunar s vylepšenou správou záložek, rozsáhlé vylepšení výkonu a vysouvací režim aplikace xfce4-terminal (0.6.0) ve stylu quake, který ponechává běžící terminál po ruce, takže je možné se do něj rychle přepnout pomocí klávesové zkratky.

Novinkou je v openSUSE 12.3 plocha Sawfish, což je rozšiřovatelný správce oken, který používá skriptovací jazyk založený na Lispu. Další novinkou je plocha awesome, vysoce konfigurovatelný framework správce oken pro X další generace. Je velmi rychlý a rozšiřitelný, cílený především pro pokročilé uživatele a vývojáře. Enlightenment 17, také známý jako E17, je stohovací správce oken pro systém X Window, který můžete používat ať už samostatně, nebo ve spojení s prostředími pracovní plochy, jako je GNOME nebo KDE.

Pro správce

screenshot-studio-12.3-kde.png

Virtualizace

VirtualBox 4.2 přináší podporu omezování šířky vstupního/výstupního pásma sítě, vylepšený 3D výkon a lepší podporu síťových zařízení. Aktualizace KVM a Qemu na verzi 1.3.0 nesmírně vylepšila USB stack s velkokapacitními uložišti a podporu USB3. Podobně i podporu MSI/MSI-X pro řadič XHCI. Toto vydání zahrnuje první větší vydání aplikace Boxes, aplikace určené pro používání vzdálených systémů a virtuálních strojů. Nabízí pěkné jednoduché rozhraní pro ovládání jakéhokoliv spojení za použití protokolu Spice, funkční automatické zjišťování formátu VM a velkou škálu dalších pohotových věcí.

Databáze

12.3 se přesouvá z výchozího MySQL na MariaDB. MariaDB byla poprvé dodávána v 11.3 (rok 2010) a za tu dobu se v ní mnoho zlepšilo. Do PostgreSQL (9.2) byla přidána podpora Native JSON, která nabízí pohotový mechanismus pro vytváření a ukládání dokumentů pro webová API. Typy Range (rozsah) umožňují vývojářům vytvářet lepší kalendářové, vědecké a finanční aplikace.

Cloud

openSUSE 12.3 je prvním vydáním, které se vyznačuje kompletními balíčky pro OpenStack, přední open source platformou pro cloud computing. Nyní vám dodáváme všechny nástroje pro nastavení a komunikaci s cloudem ve vašem systému nebo vzdáleně pomocí API. K tomu navíc jsou připravovány balíčky pro Grizzly (další vydání OpenStacku v dubnu), které budou ve 12.3 k dispozici.

Pro vývojáře

kdevelop-12.3.png

IDE a nástroje

Anjuta (3.6) s vylepšením integrace gitu. QtCreator (2.6) s ‘Kits’ nabízí nastavení, pro který typ zařízení budete vyvíjet. KDevelop (4.4) uvádí novou uvítací obrazovku, která vám intuitivně pomůže začít s projektem. Novinkou v 12.3 je Fossil, systém pro distribuovanou správů verzí, který nabízí několik unikátních funkcí, jako je distribuovaná wiki, bugzilla a blog; automatický synchronizační režim pro snížení nesmyslného rozdvojování a slučování kódu, a také vestavěné webové rozhraní.

Jazyky a knihovny

Mono 3 podporuje nový async C# 5.0. Ačkoliv Python 2.7.3 zůstává jako výchozí, nyní je k dispozici i Python 3.3.0, který přináší širokou škálu změn. Python-qt4 nyní podporuje Qt 5. Vývojová platforma KDE uvádí ucelenější SDK pro Plasmu a GTK 3.6 přidává podporu pro přechody obrazu, CSS animace a rozmazané stíny.

Nástroje openSUSE

KIWI (5.04.37) s podporou vytváření obrazů pro desky založené na ARMu, podporou pro správce balíčků apt-get/dpkg a brtfs seed pro živé ISO obrazy. Klient příkazové řádky OSC pro Open Build Service nyní podporuje tvorbu a vydávání údržbových aktualizací pro openSUSE.

Pod kapotou

12.3_yast-01.png

Jádro

Linux 3.7 přináší spoustu vylepšení od oprav chyb po zlepšení výkonu a samozřejmě obvyklý přísun podpory nového hardware. Pár bodů které stojí za vyzdvihnutí:

 • Podpora raidu 10 v device mapperu
 • Agressivní uspávání SATA pro SSD a úsporu energie pro HD a (oportunistické) uspávání v kernelu a systémových nástrojích.
 • rozdíly btrfs snímků, vypnutí copy-on-write pro jednotlivé soubory a snapper 0.1.1 pro správu snímků uživateli a LVM thin-provisioned snímky
 • Profilace výkonu díky perf trace
 • Vyšší výkon TCP (Fast Open/Early Retransmit/Small Queues) a omezení ‘buffer bloat’
 • Podpora protokolu SMBv2, stabilní NFS 4.1
 • Lepší bezpečnost s podporou pro podepsané jaderné moduly, silnější sandboxing pro sshd a další
 • Rychlejší a stabilnější ovladač Nouveau NVidia, podporující novější hardware

Systémové nástroje

Podpora zdrojů zvuku připojených přes Bluetooth a podpora zvuku virtual surround v PulseAudio 3
Přepsaný výkonná část zypp PackageKitu zlepšuje integraci s mezidistribučním PackageKitem a s Apperem - grafickým nástrojem pro aktualizace a instalaci
Toto vydání také přináší plnou podporu UEFI pro x86_64 a experimentální podporu pro Secure Boot. Více si můžete přečíst na tomto blogu a informace o tom, jak vše nastavit a používat naleznete na wiki.

Živá média

Živé obrazy KDE a GNOME jsou nyní koncipovány tak, aby byly používány buď z USB disku nebo DVD, nikoli však z CD. Jsou totiž nyní velké asi 1 GB, ale zato obsahují více zajímavých aplikací a jsou tedy použitelnější. Obsahují napřiklad:

 • celé LibreOffice 3.6
 • GIMP!
 • openJDK java prostředí
 • sadu zálohovacích nástrojů a nástrojů k obnově systému obsahující:
 • gparted, uživatelsky přívětivý nástroj pro dělení disku
 • grsync, velmi užitečný nástroj pro zálohování s grafickou nádstavbou
 • GNU dd_rescue a photorec, nástroje k záchraně dat

Záchranné CD

12.3 nyní nabízí živé CD založené na Xfce poskytující nenáročné leč mocné prostředí, které je určené k záchraně dat a zálohování existujících dat. Mimo jiné nabízí též způsoby jak získat další pomoc na IRC či Wiki. Dále toto CD obsahuje následující aplikace:

 • gparted a Dělení disku YaST, sloužící k vytváření a úpravě diskových oddílů
 • Podmnožinu modulů YaSTu, které vám pomohou se záchranou dat: správa zavadeče, správa síťových zařízení
 • GNU dd_rescue a photorec sloužící k záchraně poškozených nebo ztracených dat
 • grsync - grafické rozhraní pro rsync užitečné při zálohování
 • lftp - ftp klient se spoustou funkcí
 • odlehčený web-browser Midori, IRC klient XChat a čtečku pdf ke čtení manuálů

SUSE Studio

Uživatelé SUSE Studia mohou očekávat přidání openSUSE 12.3 hned po oficiálním vydání a krátce po té i podporu pro povýšení existujících appliancí. V praxi to znamená, že si budete moci snadno sestavit vlastní operační systém podle svých představ, ať už se chystáte ho použít v cloudu, na desktopu či na notebooku. Samozřejmě postavený na openSUSE 12.3, s vlastním výběrem softwaru, vlastním grafickým tématem, skripty a dalšími nastaveními. Své appliance můžete sdílet na SUSE Gallery.

“6 měsíců otevřené spolupráce v naší mezinárodní komunitě Svobodného softwaru opět vyústilo ve skvělý produkt.” řekl Michael Miller, viceprezident SUSE. “Je skvělé vidět openSUSE jak přináší svým uživatelům stabilní, nikoli však zastaralý produkt.”

Pojďte, získejte ho!

Nové openSUSE 12.3 můžete stáhnout z software.opensuse.org/123

Uživatelé kteří v současnosti používají starší verzi openSUSE mohou povýšit na 12.3 pomocí instrukcí na wiki. Uživatelé se správně nastaveným Tumbleweedem přemigrují automaticky na nové vydání při další aktualizaci bez nutnosti jakéhokoliv dalšího zásahu!

Poděkování

12.3 je výsledkem společného úsilí tisíců vývojářů, kteří se na podíleli ať už na distribuci samotné, či na projektech které jsou její součástí. Všichni, kdo přispěli, mají opravdu být nač hrdí, ať už se jedná o vývojáře z komunity openSUSE či upstreamových projektů. Všichni si od nás zaslouží velké “Děkuji!” za jejich pilnou práci a neutuchající úsilí, které vkládají do světa open sourcu. Věříme, že 12.3 je tím nejlepším vydáním ze všech, a že pomůže rozšířit uživatelskou základnu Linuxu! Doufáme, že si užijete spoustu zábavy při používání nového openSUSE a těšíme se na další spolupráci u dalšího vydání!

Zdroj: http://cs.opensuse.org/

Autor: honyczek

Komentáře

zero1977 odpověděl -

Mám drobnost, při zypper dup se stávající kernel neaktualizuje, ale nainstaluje se další - novější, Jedná se o chybu, nebo je aplikován model jako třeba u Fedory, kde zůstává několik posledních verzí kernelu nainstalováno? Děkuji za odpověď.

klerik odpověděl -

Mně se ale aktualizoval a staré jádro zmizlo .... Neměl jsi tam spíš něco, co bylo závislé na konkrétním jádře?

Přidat komentář

Filtered HTML

 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.