Jak můžete pomoci komunitě Linux

linux_logo.pngV dnešním článku bych se rád podíval a seznámil ostatní s možnostmi, které člověk má a kterými může pomoci komunitě a to jak ''globální'' Linuxu, tak i jednotlivým distribucím, jako je naše openSUSE či dílčím projektům (KDE, GNOME...). Důležité je si uvědomit, že již od úplného začátku Linuxu byl tento náš vnitřní svět založen na komunitě. Ano, již před dvaceti lety, když Linus Torvalds napsal do širého světa svůj památný email, šlo o komunitu a bez komunitních základů bychom se nikdy nedostali tam, kde jsme teď. Díky komunitě se postupem času Linux otevřel lidem, díky statisícům lidí, kteří pomáhali a pomáhají s programováním, tvorbou dokumentace, grafiky, ale i tím, že se lidé dělí o své zkušenosti, nám otevírají další prostory, které v sobě komunitní společnost ukrývá... Není to jen o odborných znalostech a činnostech, ale i laikové mají komunitě co dát a to je i velkou devízou tohoto systému, protože každá ruka, myšlenka se počítá a cení se. V tomto článku budu psát povšechně a ne jen o komunitě openSUSE. Vše, co zde bude napsáno, lze přiřadit k jakékoliv komunitě, která je součástí mikrokosmu svobodného softwaru.

Proč pomáhat

Pragmatik v každém z nás si možná říká „Proč pomáhat? Co z toho budu mít?...“ Popravdě řečeno, pomoc komunitě je převážně o zapálení pro věc, kterou používáte, vytvoříte si k ní vztah a proto má pak dotyčný zájem o to, aby se tato věc nadále vyvíjela, aby se o ní čím dál tím víc vědělo atd. Tento zápal pro věc se nedá naučit, to si musí každý z nás vypěstovat. Ale nemějte strach, že jde jen o ''spirituální'' záležitost, to v žádném případě, během podpory komunity můžete rozšiřovat své zkušenosti v dané oblasti, které následně můžete využít jak doma, tak i v práci, dále poznáte mnoho zajímavých lidí a zažijete spoustu zábavy.

Jak můžete pomoci

Odpověď na tuto otázku je celkem jednoduchá... Jakkoliv... Záleží jen na vás, co chcete dělat, co umíte a jaké máte zkušenosti s danou činností. Například ovládáte C++? Tak v něm programujte a podílejte se na tvorbě samostatných programů, komponent pro distribuce a programy. Nebo radši pracujete s grafikou? Tak vyvíjejte artworky, navrhujte grafické zpracování uživatelského rozhraní programů. Baví-li vás psát, tak blogujte, pište recenze. Ovládáte-li nějaký světový jazyk, tak se podílejte na tvorbě dokumentace, překladech distribucí a programů atd. Jak vidíte, možností je opravdu požehnaně a rozhodně ještě ani zdaleka nebyly vyjmenovány všechny, kterými lze pomoci komunitě. V této kapitole si trochu blíže posvítíme na tyto možnosti pomoci a také na to, co byste měli znát, abyste byli přínosem.

Testování

Tato činnost je pro většinu projektů stěžejní a lidé si to mnohdy vlastně ani pořádně neuvědomují. Vlastně by se dalo s trochou nadsázky říci, že testování je důležitější než samotné psaní kódu, protože pokud se daný kód pořádně neprověří a neotestuje, tak i sebelepší projekt upadá do zapomnění, protože nikdo doma ani v práci nechce mít v počítači program, který stále padá, vytváří konflikty s hardwarem a jinými programy, zkrátka program, který dělá více starosti než radosti. Přitom testování není nikterak složitá činnost, ke které byste potřebovali znát nějaký jazyk či vlastnit nějaké speciální programy. Jediné, co vždy potřebujete, je testovací mašina a nějaký ten volný čas. Samozřejmě, že znalost jazyku, ve kterém je testovaná část zkoušena, je rozhodně výhodou, ale důležitější je dobře znát a používat danou aplikaci, u které chcete nahlašovat bugy. V případě, že ovládáte i jazyk, můžete se podílet na tvorbě opravných aktualizací. Občas je rovněž potřeba otestovat daný bug v určité konstelaci, tzn. že je například potřeba daný problém otestovat na určité distribuci s určitým softwarovým vybavením. Nebojte se však, že byste na to potřebovali další počítač určený k testování, to v žádném případě. K těmto různým testům jen potřebujete nějaký volný prostor na vašem pevném disku a virtuální stroj.

tux_vs_bug.jpgNejlepším časem, kdy začít testovat, je období, kdy projekty vydávají testovací verze svých projektů. Například openSUSE dává do oběhu milníky, beta verze, Release Candidate verze a to vše před vydáním finální verze. Takto se chová většina komunit distribucí a programů a v tomto období je testování nejpodstatnější a nejžádanější. Mnoho uživatelů, kteří se věnují testovaní celkem vážně, využívá tyto testovací verze jako by to byly verze finální, pomůže jim to totiž nalézt nejvíce bugů, které pak mohou nahlásit. Možná právě VY budete první, kdo nahlásí chybu a i díky vašemu nahlášení bude tato chyba do další stabilní verze odstraněna. Ale pozor, nechtěl bych, abyste nabyli dojmu, že testovací verze se hodí do každého prostředí, to určitě ne. Tudíž nasadit testovací verze do firmy nebo třeba na počítač, na kterém pracujete a který vám vydělává peníze, není příliš moudrá volba. Zato například takový netbook, který využíváte pouze pro serfování po Internetu, komunikaci s přáteli, sledování filmů a poslouchání hudby rozhodně špatnou volbou není a když dojde čirou náhodou k pádu systému, tak kromě času o nic zásadního nepřijdete

Pokud byste zjistili, že vás tato práce opravdu baví a myslíte to s ní o něco vážněji, tak se můžete stát členem QA týmu. Toto rozhodnutí vám dá příležitost se učit od zkušených lidí, kteří se většinou schází na IRC. Práce spočívá v tom, že jsou vám přidělovány bugy, které se následně snažíte vyřešit. Jedná se celkově o slušnou zábavu a šanci se vzdělávat v dané oblasti.

Pokud celou věc s testováním berete opravdu hodně vážně, jistě bude zapotřebí si nainstalovat a především také ovládnout znalosti několika nástrojů. Většinou se jedná o gcc, binutils, git/svn/hg, gdb.... Samozřejmě, pokud něco z dané problematiky neznáte a nechápete, neváhejte a zeptejte se lidí, kteří s daným nástrojem mají zkušenosti, určitě vám rádi poradí a pomohou.

Konvertování k Linuxu

Jedná se v podstatě o přesvědčování lidí k tomu, aby si na svůj počítač nainstalovali Linux, ale osobně radši používám náboženská hesla jako konvertování, šíření slova atd., protože Linux je v podstatě náboženstvím, ve které buď věříte nebo ne. Proto pokud chodíte do počítačového kroužku, internetových kaváren, práce (související s počítači) nebo jen máte pár kamarádů, kteří se zajímají o počítače, tak schválně zkuste vypálit pár Live CD/DVD nebo vytvořit bootovatelné USB s vaší oblíbenou distribucí a ukažte jim, jak vypadá Linux v 21. století. Přestože Linux v posledních létech získává na popularitě, především díky Ubuntu, Androidu, tak je zde stále velmi početná skupina, která si myslí, že je to systém pro geeky, že na Linuxu nenaleznou ovladače na své komponenty, že nebudou moci hrát a používat své oblíbené hry a programy, na které jsou zvyklí či že budou muset k běžné práci s počítačem používat miliardu příkazů, které si nikdo nepamatuje... Možná, že jim vyrazí dech, až uvidí Linux běžící s grafickým prostředím KDE, GNOME a třeba doplněný o Compiz. Pokuste se je informovat o tom, že ve světě open source je vše, co lidé potřebují a k tomu ještě zdarma. Každý člověk se počítá a proto se aktivně podílejte a pomáhejte rozšiřovat řady členů obce Linuxu.

Psaní a překládání

psani.jpgDalší důležitou činností, kterou pomáháte Linuxu se dostat pod kůži širší veřejnosti, je psaní a to ve všech formách, jaké si lze jen představit. Pokud blogujete a chcete se podělit se světem o vaši zkušenosti s Linuxem, tak neváhejte, napište pár řádků a už to házejte do světa. To samé, pokud narazíte na nějaký zajímavý program či zprávu... Nemusíte psát sáhodlouhé romány, stačí jen pár vět, odkaz, screenshot a je to. Stejně tak můžete využít pro informování svých přátel o vašich zkušenostech s Linuxem pomocí fenoménu posledních let – Twitter, Facebook, Google+ a dalších sociálních sítí.

V případě, že ovládáte angličtinu zhruba na střední úrovní (mírně pokročilý), tak se můžete přidat k serverům, jako je ten náš a pomoci s překládáním zpráv, novinek, návodů, aby i lidé, kteří natolik cizí jazyky neovládají, měli co nejlepší přehled o tom, co se právě ve světě Linuxu děje...

Samozřejmě do této sekce patří i publikování a překlady dokumentací. Každý projekt při vydávání nové verze upravuje či vytváří své dokumentace, vydává poznámky k vydání, upravují se manuály a nápovědy a to je opět prostor pro vás. Málem bych také zapomněl na wiki stránky, které dohromady dává komunita, a kde naleznete důležité informace. Poté tu jsou tzv. webové stránky how-to, kde naleznete přesné postupy, jak nainstalovat určité komponenty a programy.

Toto všechno jsou prostory pro každého, kdo chce pomoci s psaním a překládáním, protože nemá cenu ani zmiňovat tu zkutečnost, že co se týká překladů, dokumentací, návodů, wiki, tak jsme na tom v České republice celkem špatně a určitě je to jeden s dílčích aspektů, proč u nás Linux není příliš v podvědomí lidí a stále tu převládá názor popsaný v předchozí podkapitole Konvertování k Linuxu.

Grafika a design

Dalším odvětvím, kde se můžete realizovat a přispět tak k zatraktivnění Linuxu, jsou grafické práce a design. Pod tyto dvě škatulky se toho vejde opravdu požehnaně a proto se pojďme podívat na danou sekci trochu podrobněji. V případě, že vlastníte a ovládáte nějaký grafický editor nebo máte zkušenosti s webovou grafikou či se jen prostě cítíte dostatečně talentovaný a technicky zdatný na to, abyste začal tvořit grafiku a design pro open source projekty, tak směle do toho. V dnešní době prakticky všechny distribuce Linuxu a programy běžící pod ním mají své grafické rozhraní, které se různě obměňuje a to v různých intervalech. Distribuce většinou s novou verzí přicházejí i s novým artworkem. Webové stránky projektů většinou nejsou žádná sláva. Takže, jak je vidět, práce je opravdu poměrně dost a zvlášť nyní, kdy je velmi složité najít šikovného a talentovaného designera. Stačí jen rozeslat pár mailů s tím, že byste rádi pomohli s grafikou a nejlépe i s nějakým portfoliem a uvidíte, že budete na roztrhání. Pokud ještě budete mít slušnou zkušenost s knihovnami napříč platformami, jako je například QT, můžete pomáhat s tvorbou designu GUI. Pokud s tímto nemáte zkušenosti, ale znáte C/C++, tak by ovládnutí GTK či QT (v lepším případě obojího) nemělo být tak problematické.

Dobrovolníci

Každý rok se koná po celém světě několik desítek konferencí z oblasti Open/Free softwaru. Některé z nich jsou vázané na určitý projekt. Jako příklad poslouží třeba The Kernel Plumbers Conference, jiné jsou zase vázané na distribuce FUDCON, openSUSE Conference a samozřejmě některé jsou obecné. Na všech těchto typech konferencí jsou zapotřebí dobrovolníci, kteří pomáhají se stánky, letáky, překládáním a dalšími typickými činnostmi, které se provádějí na těchto typech konferencí. O konání takové konference se většinou dozvíte na stránkách distribuce, kde se umisťují další novinky a zprávy, popřípadě v poznámkách v týdenních zpravodajích, kde se nachází souhrn všech zpráv za daný týden a nebo na planet stránkách dané distribuce. Pokud se konference koná ve vaší blízkosti, tak neváhejte a nabídněte se jako dobrovolník. Dostanete tak příležitost potkat a případně i poznat mnoho významných lidí ze světa svobodného softwaru.
dobrovolnik.png

Vývoj

Jedna z nejdůležitějších a stále potřebných činností je vývoj a implementování nových částí do programu. V podstatě o této části už byla zmínka při testování, protože tyto činnosti mají poměrně dost společného. Obě tyto činnosti vyžadují znalost nějakého programovacího jazyku. Ale vývoj má také mnoho společného s psaním, protože o své práci byste také měli dát vědět ostatním, aby se nestalo, že na jedné a té samé věci pracují tři lidé, pak se totiž nejedná až tak o pomoc, ale spíše mrhání potenciálem a lidskými zdroji, což je rozhodně škoda, zvlášť, když je zde stále nedostatek pracovních sil. Většinou je dobré se zapojit do emailových konferencí u daného projektu, kterého se to týká, psát na blog průběh vývoje atd.

vyvoj.pngJednou z velice dobrých příležitostí, jak začít s vývojem, je akce Google Summer of Code, který probíhá každý rok o letních prázdninách a zde si i účastník této ''brigády'' dostane za svou práci zaplaceno. Během své činnosti je pod stálým dohledem svého mentora a také musí ke své práci vytvářet pravidelné reporty. Tudíž nejen, že si vyděláte, ale také si osvojíte postupy, jak správně provádět vývoj. Například openSUSE tento rok získalo prostor pro 16 studentů, kteří mohli pracovat na vývoji svých projektů, které byly do GSoC zařazeny. Student, který zdárně dokončí svou práci v daném termínu, obdrží 5000 USD.

Pomoc ostatním uživatelům

V případě, že již patříte k ostříleným uživatelům dané distribuce či obecně Linuxu, můžete pomoci ostatním uživatelům s zorientováním a odpověďmi na jejich otázky. Uživatelé se většinou shromažďují na fórech, IRC kanálech a emailových konferencích, kde mohou pokládat své otázky, na které hledají odpovědi. Takže pokud chcete a znáte odpovědi na dané otázky, rozhodně odpovídejte a pomozte uživateli s přechodem na Linux či jinou distribuci. Mějte však na paměti, že nikomu moc nepomohou odpovědi typu „googli a nebuď línej“ či „Proboha to je ale n00b. Vrať se zpět k Windows“ a proto se snažte být trpělivý, zdvořilý, věcný a odpouštějte si uštěpačné poznámky. Vše je o komunitě, pamatujete? Takže se chovejte přátelsky, neagresivně a pamatujte, i vy jste byli v situaci, kdy jste byli nováčky mezi komunitou Linuxu.

Jaký dopad to může mít na vaši kariéru

Mějte na paměti, že zkušenosti, které při pomoci Linuxu získáte jsou k nezaplacení a rozhodně zmínění se při pracovním pohovoru vám může jen pomoci. Zvlášť, když zaměstnavatel ke své činnosti Linux využívá, je aktivní člen určitě výhodou. Navíc pokud patříte k aktivním členům, znamená to, že máte jisté zkušenosti s mnoha technologiemi. Jak vidíte, tak podpora Linux rozhodně není ztrátou času.

Závěr

Samozřejmě, že zde nejsou vypsány zdaleka všechny možnosti, jak můžete pomoci, ale spíše jde o ty základní a nejpodstatnější, které potřebuje každý projekt světa svobodného softwaru. Někdy se jedná o ''triviální'' záležitosti, jindy je potřeba prokázat odborné znalosti, ale prostor v komunitě je pro všechny a uvidíte, že plody vaší práce se brzo ukáží.

Autor: VojTEKK

Komentáře

michalq odpověděl -

Pokud mate na mysli odstavec "konvertovani k linuxu", tak to spis berte jako pokus autora pojmenovat to "nepojmenovatelne", co drzi nadsence u Linuxu a diky nimz existuji portaly jako je tento. Nic hlubsiho ani skodlivejsiho bych v tom nehledal a uz vubec bych autora clanku nepranyroval provolanim typu "hanba autorovi"!!!

Vas afektovany vylev, po te co se nad nim jeste jednou v klidu zamyslite ... by zaslouzil z vasi strany dodatecnou korekci.

VojTEKK odpověděl -

Děkuji Vám za názor, ale stud po napsání tohoto článku rozhodně necítim... Napsal a myslel jsem to přesně, jak uvádí michalq. Je těžké popsat člověku, který ke komunitě (Linuxu) nepatří a nemá s ní žádné zkušenosti. Proto jsem použil daný obrat... Pokud Vás to nějakým způsobem dotklo tak se omlouvám, ale nebojte novou sektu zakládat opravdu nechci

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <h2> <pre>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.