Chci vyrůst o půl metru a kousek aneb přechod z KDE3.5 na KDE4.1.1

Objevil jsem na abclinuxu.cz článek, který popisoval KDE 4.1 a částečně i jeho rozdíly od KDE 3.5. Je čtyřdílný a nalézt jej můžete na www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/kde-4.1-megarecenze-uvod-instalace.

Nicméně, od doby KDE 4.1.0 přece jen už uplynula nějaká doba a teď tu máme KDE4.1.1. Já sám jej používám a nemůžu si jej vynachválit, i když má samozřejmě jako vše, co s sebou vleče emblém "vývojový", nějaké mušky. V tomhle článku se Vám pokusím přiblížit aplikace, které jsou kvalitní náhradou za ty z KDE3.5 a jsou již použitelné.

  • Konqueror - v této verzi je nový Konqueror výborně použitelný, mě osobně zlobí pouze nspluginviewer
  • Kontact - perfektní, pozor jen na určení vlastního kontaktu pro hlavní identitu - viz moje blogy
  • Kmail - bezproblémová práce s e-maily, umí perfektně POP3 a IMAP, to, co můžu vytknout (nepamatuju si ale, jak to vypadalo v KDE3.5), je identifikace příloh
  • KAddressbook - až na vyjímečný pád opět není co vytknout
  • Korganizer - v KDE3.5 jsem nikdy nerozběhal sync s Google Calendar, tady to jde (je třeba GCalDaemon, ale to jsem zkoušel i ve trojce)
  • Kopete - méně logické ovládání, samostatná identita (nepropojitelné s Kontact aj.)
  • Systemsettings - vylepšený vzhled, horší nastavování a vůbec ovládání. Pro nastavení via root je třeba spouštět z konsole pomocí daných příkazů
  • Gwenview - oproti trojce rychlejší, jednodušší, přehlednější
  • Dolphin - ve srovnání se standardním file prohlížečem z KDE3 má panely, možnost záložek, přehlednější nastavení a další - doporučuji
  • Dragon Player - proti standardu z KDE3 kaffeine velice jednoduchý, ale při správném nastavení xine výborný přehrávač. Nepadá, jen při ukončení je třeba jej uvést do stavu normální obrazovky (neboli z celé obrazovky "vyskočit") a buď nechat dojet do konce filmu nebo ručně zastavit. Jinak vyhodí chybu.
  • Amarok2 - bez možnosti zobrazení v malém okně, ale jinak perfektní náhrada. Výrazně zlepšena práce se zdroji z internetu

Komentáře

jik odpověděl -

Zkouším přejít nyní na KDE 4.1.2 zatím se smíšenými pocity (ale více pozitivními - spíše tchýně ve velorexu, než v mercedesu ;-)). Prostředí vypadá slušně a zatím problémů moc není (kromě toho, že jsem asi zapomněl heslo k poštovní schránce, ale za to KDE opravdu nemůže...). Ale mušky jsou:
- Mám problém s ikonami na ploše - to je filozofická otázka, zatím nevím, proč jsou soubory v adresáři a ikony od sebe odtrženy. Budu to muset nastudovat a změnit přístup.
- Obecně se mi jeví KDE 4 takové trhané (mám grafiku nVidia 7300 - že by tím?).
- KDE se k verzi 3.5.x pořád zrychlovalo a KDE 4.0.x (které jsem lehce zkoušel) vypadalo ještě rychlejší. Nevím proč, ale 4.1.2 se mi zdá nějaké líné. Občas po rychlém alt-f2 nastartuje nějaká 'divná' aplikace - budu muset se tím probrat podrobněji.
- Že jsou problémy s 'pokročilými' efekty mi moc nevadí (že by taky nVidia?) - asi budu používat jen jeden - kreslení po obrazovce a to až výhledově.
- Za nejasných okolností mi zmizely 2 ze čtyřech rozložení klávesnic (které jsem si upravil sám).

Vidím to tak, že 11.1 už bude s KDE 4.1.3, zatím primární zůstává vynikající KDE 3.5.10. Děkuji všem vývojářům.

ike odpověděl -

Já opakovaně zkouším spustit KDE 4.1, ale zatím vždycky skončím tím, že když se cokoli dožaduje root hesla, tak mi to oznámí, že heslo je špatné. Takže zústávám u KDE 3.5. Taky mi nevyhovuje nemožnost skrývání lišty.

diamonds-notebook odpověděl -

No, toto opravdu netuším. Vím jen, že jsem měl problémy, když jsem to doinstalovával postupně. A taky se mi hádaly 3.5 a 4.1. Jediné, co mohu doporučit, je udělat novou instalaci s KDE4. Poté mi vše fungovalo bez problémů.

S pozdravem
Petr Malý