Bitva o Wesnoth

Většina nových uživatelů, kteří přechází na SUSE LINUX, může s hrůzou zjistit, že hry, které bez větších problémů spustili v MS Windows, zde nemohou zprovoznit. Mají několik možností. Buď hry přestanou hrát úplně a začnou se zkoumáním temných zakoutí Linuxu, což jim s největší pravděpodobností vydrží do konce života ;), nebo spustí YaST > Skupiny balíčků > a prozkoumají větev Hry, kde najdou hry obsažené přímo v distribuci. Posledním krokem je zaútočit na oblíbené hry linuxovými instalátory a emulátory.

V tomto novém seriálu si tedy budeme povídat o hrách obsažených přímo v SUSE LINUX, ale hlavně o zprovozňování různých kvalitních her známých z operačního systému MS Windows.

Začneme ovšem tím co nám SUSE servíruje přímo. Pokud pomineme hry, ve kterých hraje hlavní roli tučňák TUX a různé skládačky, puzzle a hlavolamy, moc nám toho nezbyde. Pod nenápadným názvem wesnoth se tu ovšem skrývá jedna z velmi povedených her - Bitva o Wesnoth.

Jedná se o fantasy tahovou strategii podobnou například Warlords nebo Warcraft, i když autoři píší o své inspiraci hrami Master of Monsters a Warsong. Hrací mapa je rozdělena na šestiúhelníky, na které se objevují lesy, louky, hory, říčky, moře ... Vaše úkoly jsou různé, ale povětšinou začínáte v pevnosti, odkud za pomoci svého hrdiny naverbujete bandu vojáků a vydáte se zničit zlotřilého protivníka.

Stejně jako u každé jiné tahové strategie jste omezeni počtem kol a zlaťáky za které můžete najímat vojáky. Těch máte na výběr hned několiko a každý se hodí k něčemu jinému. Jednotky mají různý počet pohybů, sílu útoků a některé mají i zvlaštní vlastnosti. Vojáky a jejich bojovnost ovlivňuje denní doba, která se ve hře pravidelně střídá a také terén. Proto je zapotřebí pečlivě prozkoumat hrací mapu a zvolit ty nejvhodnější jednotky.

Dalším důležitým elementem je zlato, které získáváte postupným obsazovaním vesnic a jak už to tak bývá, čím více vesnic, tím více zlaťáků a jednotek. Pokud se vám to zdá složité, není nic jednoduššího než si pustit Výcvik a jako princ Konrád poslouchat rady mága Defaldora. Hra s vámi ve většině případů hovoří česky, takže si hru mohou zahrát i neanglicky mluvící jedinci.

Po úspěšném zvládnutí výcviku se už nemusíte bát pustit do bojů ve velkolepých tažení. Oficiálně jich hra obsahuje pět, další si však můžete dotáhnout. Tou nejčastěji hranou kampaní je "Dědic trůnu" ve které se stanete princem Konrádem, kterého vychovali elfové a budete se snažit svrhnout vládu temné královny Ašvíry. V kampani "Syn Černého Oka" si naopak střihnete roli záporáka a budete, jako vládce orků, chránit svůj národ před útokem lidí. Kampaň "Temné hordy" popisuje dobrodružství černokňežníka Gwitiho Ha'atela. V kampani "Invaze z Východu" povedete jako důstojník Gweddry obranou válku proti nemrtvým a nakonec se v kampani "Vzestup Wesnothu" seznámíte s příhodem Hadrika I. a založení království Wesnoth. Vše je doplněno kreslenými ilustracemi a rozhovory vašich hrdinů, což vás vtáhne do děje.

Věcí, kterou určitě využijete pokud si tuto hru rozhodnete zahrát, je save & load. K dispozici je i automatický save, který vám v mnoha případech hodně pomůže. Nezřídka se stává, že vám vaši oblíbenou jednotku zabijou, vy dáte load a následný útok již vaše jednotka přežije. Hra se dá na nejlehčí obtížnost vcelku uhrát, ale i tak budete párkrát na pokraji infarktu.

Hra v distribuci je ve verzi 0.8.11, je z větší části česky a bez problému ji nainstalujete pomocí Yast - vyhledat wesnoth. Na oficiálních stránkách www.wesnoth.org si můžete stáhnout a zkompilovat nejaktuálnější verzi. Balíček s poslední zkompilovanou verzí pro SUSE 9.3 jsem nalezl zde.

Pokud nemáte nejnovější verzi neužijete si multiplayer na oficiálním serveru, ale můžete si vás zahrát vícero na jednom počítači.

Wesnoth je hra, na které vývojáři ustavičně pracují má jednoduchá pravidla, dobrou umělou inteligencí a určitě se při ní nebudete nudit.

Komentáře

jiri.vetvicka odpověděl -

Predbezne muzete psat sve horke favority Windows her, ktere byste radi zprovoznili v linuxu, abych se jim mohl v dalsich dilech venovat.

Close the world, open the next.

cobain odpověděl -

moja oblubena je : comand&conquer RED AKLERT II , ale tak isto aj DELTA FORCE III Land VARIOR ci ako sa to presne pise.

Mimochodom tato zakladna hra zaujala mladsieho brata, ktory nikeolko dni okupoval moj stroj kde mam suse.

horsie to bolo uz s racer ten nas nezaujal natolko, rad by som rozchodil bosona ale nemam nejake lib balicky : jeden bol libmpeg4, a ten druhy som si nezapamatal.

Uvital by som navod na rozchodenie tejto hry na holu instalaciu suse 9.3 aj s odkazom na chybajuce lib

dakujem

GhostDW odpověděl -

Vubec by neskodil navod na Unreal Tournament (uplne prvni). Takova Rocket arena je super odreagovani od prace :-)

P.S. Ma i linuxovy instalator, ale zatim nebyl cas to zkouset na linuxu :-(.

Luke7 odpověděl -

Hry sou v suse skvělý, jen škoda, že už tam nejsou ty stíhačky co byli v 10.0 ...ty byli bezvadný :-) v 10.1 jsem je taky nainstaloval a funfovali...10.2 ještě nevím