BEAGLE – Desktop search pro Linux

Beagle LogoV současné době se rozšiřuje trend desktopových vyhledávacích programů typu GDS (Google Desktop Search) či CDS (Copernic Desktop Search). Tyto programy nahrazují velmi pomalý proces vyhledávání, který známe ze straších operačních systémů. Používají metodu indexování souborů. Indexace souborů se spouští automaticky po instalaci vyhledávače, program prohledává vaše lokální disky a informace zapisuje do tabulky. Pokud budete chtít později najít určitý soubor, vyhledávač již nebude muset procházet celý disk, ale stačí mu nahlédnout do indexovaného seznamu.S touto metodou přichází i nový lokální vyhledávací program Beagle.

Beagle je linuxová aplikace podobná GDS používající právě indexovaného vyhledávání. V současné době je Beagle integrovaný v Linux SUSE 10.1 (V předchozích verzích pouze ve formě balíčku). Běží pod grafickým prostředí KDE a GNOME. Beagle se skládá ze dvou částí, z Beagle démona, ten má na starosti samotnou indexaci, a z vyhledávacích nástrojů, které prostřednictvím Beagle démona poskytují uživateli výsledky hledání.

Beagle démon automaticky indexuje celý obsah vašeho domovského adresáře, reaguje na změny, v případě potřeby seznam aktualizuje. Proces indexovaní využívá velké množství procesoru, proto se Beagle snaží indexovat v době kdy počítač není vytěžován. Vyhledává soubory typu OpenOffice, Microsoft Office, zdrojové kódy typu C, C++, Java, JavaScript, Pascal, PHP. Dále umí vyhledat videa, obrázky, mp3 atd. Velkou novinkou je vyhledávání obsahu vámi navštívených internetových stránek. Pokud si nemůžete vzpomenout na adresu serveru, který jste před týdnem navštívili, stačí zadat klíčová slova a Beagle vše vyhledá. Další zajímavostí je prohledávání historie vašeho messegera, obsah se indexuje řádek po řádku v průběhu konverzace, není pak problém si vyhledat kterýkoliv rozhovor i půl roku starý. Beagle umí vyhledat úkoly v kalendáři, kontakty v adresáři či emaily ve vašem poštovním klientovi.

Prehled

Pokud nebudete chtít, aby některý soubor byl indexován, jsou dvě cesty, buď vytvoříte soubor .noindex v adresáři, který nechcete aby byl indexován, nebo jednoduše v nastavení programu přidáte adresář do seznamu pro neindexované adresáře.
Nastaveni

Beagle myslí i na situace, kdy vstupujete na zabezpečený server a nechcete, aby byly indexovány citlivé údaje. Týká se to např. elektronického bankovnictví. Již ve fázi přihlašování se Beagle automaticky vypne. Při surfování ho můžete vypnout kdykoliv, stačí kliknout na ikonu v pravé části dolního panelu.
Okno


V příštím díle se podíváme na jednotlivá rozhraní Beagle pro uživatele.

Komentáře

Martin Štiller odpověděl -

Bealge ve vychozim nastaveni prohledava pouze domovsky adresar, takze pokud byste chtel najit ikony ci pluginy jakyhokoliv softwaru, musel byste do indexovaneho seznamu pridat bud jeho adresar, nebo cely korenovy adresar. Asi se budete ptat, proc se ve vychozim nastaveni neindexuje cely korenovy adresar. Za prve by to bylo casove narocne a za druhe Beagle je vytvoren pro vyhledavani dokumentu, posty atd. atd.