Apt na SUSE LINUX

Apt (Advanced Package Tool) je jednoduchý, ale silný systém s jehož pomocí lze instalovat, aktualizovat, odinstalovat programy v Debianu a na něm založených distribucí. Správce balíčků pak za Vás řeší závislosti. Nyní můžete využít výhody tohoto správce balíčků i na RPM-založených distribucí, konkrétně si ukážeme jak zprovoznit a používat Apt v SUSE LINUX Professional 9.3.

Instalace a konfigurace

Pokud chcete Apt používat v SUSE budete potřebovat dvě věci. Tou první je připojení k internetu, jelikož Apt získává všechny balíčky a informace o nich z internetu. Za druhé pak balíčky pro naši distribuci tedy:

apt-0.5.15cnc7-0.suse093.rb0.i586.rpm

apt-libs-0.5.15cnc7-0.suse093.rb0.i586.rpm

Oba balíčky jsou k dostání např. zde. Stáhněte je, uložte a nainstalujte (vše dělejte jako root). Po zdárné instalaci je potřeba editovat soubor sources.list, který se nachází v /etc/apt a je v něm uloženo, z jakých zdrojů budete balíčky instalovat. My použijeme doporuční ze susewiki.org a přidáme následující řádek:

rpm ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/suse/apt/ SuSE/9.3-i386 rpmkeys base update security rpmkeys packman packman-i686 suser-rbos suser-jengelh suser-oc2pus suser-guru suser-gbv

Konzole

Po ukončení editace /etc/apt/sources.list spusťte příkaz apt-get update. Tato akce provede aktualizaci informací o balíčcích ze zdrojů uvedených v konfiguračním souboru. Všechny ostatní akce už pracují s lokální kopií těchto informací na vašem počítači. Pokud tedy dojde k nějakým změnám v balíčcích v distribuci (např. bezpečnostní aktualizace), upgrade nic neprovede, dokud nespustíme apt-get update. Tím je Apt připraven k používání. Příkazy, které můžete pužít v konzoli shrnuje následující tabulka.

apt-get update Získá seznam všech dostupných balíčků
apt-get upgrade Aktualizace stávajících balíčků novějšími verzemi
apt-get -s upgrade Zobrazí informace o tom, co se bude aktualizovat
apt-get -s install "jméno balíčku" Zobrazí informace o tom, co se bude instalovat
apt-get install "jméno balíčku" Nainstaluje balíček
apt-get remove "jméno balíčku" Odinstaluje balíček

Synaptic

Programy můžete instalovat ručně z konzole, nebo použít grafickou nadstavbu - Synaptic GUI. Synaptic můžete stáhnout opět odtud nebo vyzkoušet instalaci z konzole, napíšeme:

apt-get install synaptic

(je možné že vyskočí hláška o tom, že je potřeba doinstalovat nejprve jiné balíčky (např. libzvt, scrollkeeper, xsu ...) ty doinstalujte pomocí YaSTu. Při instalaci Synapticu se můžemé též setkat s hláškou:

1 package(s) with unknown signatures (jeden balíček s neznámým podpisem)

Tento nešvar odstraníme importem všech gpg-klíčů následujícím příkazem

apt --no-checksig --no-post install rpmkey*

nebo v /etc/apt/apt.conf.d/gpg-checker.conf nahradíme řádek: GPG::Check true; řádkem: GPG::Check false;

To je vše, nainstalovali jsme Apt i Synaptic a můžeme jej začít používat. Opustíme konzoli a v Menu>Systém>Nastavení služeb máme Synaptic - GUI pro APT. Pro spuštění programu musíme zadat heslo pro roota a následně nám vyskočí okno, ve kterém se můžete stručně seznámit s používáním Synapticu. Výpis balíčku je v pravo, v levo jsou balíčky setřízeny do příslušných kategorií. Zelený box značí, že je již balíček instalován. Podobně jako v YaSTu, můžeme balíček označit k aktualizaci, odebrání nebo instalaci. Nahoře v menu pak tlačítkem "Realizovat" požadovanou akci provedeme.

Synaptic v akci

Závěr

Je otázkou několika minut zprovoznit Apt v operačním systému SUSE LINUX. Zdatní uživatelé mohou využít sílu Apt z konzole, nováčkům pak pomůže ke zdárnému sžití s Apt grafická nástavba Synaptic. Apt v žádném případě nenahrazuje YaST a ani se o to nesnaží. Nakonec jsem si pro vás ještě připravil malé easter egg v konzoli jako root napište:

apt-get moo

Je vidět, že linuxoví vývojáři jsou veselí hoši ;)

Komentáře

jiri.vetvicka odpověděl -

Jak se Vám nově vznikající návody líbí a jak je oceňujete? Je něco, co byste jako začínající uživatel/nováček v linuxu dále ocenili?

Close the world, open the next.

jiri.vetvicka odpověděl -

Odtud je mozne stahnout balicky apt a apt-libs, zde je pak uvedeno vzorove nastaveni. Postup instalace by mel byt shodny.

Close the world, open the next.

Petr Novák odpověděl -

Je veliká škoda, že se Apt nevyskytuje v oficiální verzi SuSE. Apt je na balíčky mnohem lepší než YAST, který postrádá ovládání z příkazové řádky. Pod Debianem používám Aptitude a jsem nadmíru spokojen. Těžko mohu soudit, ale *.deb balíčky mi přijdou mnohem lepší než *.rpm. Urpmi a lepší Yum si hrají na Apt, ale nedosahují jeho kvalit.

edke odpověděl -

Viete dat k tomu viac info ? Nenasiel som ziadne info o aptitude na suse. Ak by to bolo mozne, velmi rad by som aptitude na suse mal.